Historia i Kultura Łódź

Nie chcemy ulicy Roosevelta w Łodzi!

W Łodzi zaistniał kolejny spór, tym razem poszło o ulicę Roosevelta. Radni PiS złożyli propozycję zmiany nazwy ulicy Roosevelta na ulicę Reagana. Rada Miejska nie wyraziła jednak zgody za sprawą koalicji PO – SLD.

Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady uważa, że rada nie powinna prowadzić polityki historycznej, natomiast pozostali przeciwnicy pomysłu stwierdzili, że takie działanie byłoby nietaktem wobec USA.

Czy prezydent Stanów Zjednoczonych z czasów II wojny światowej zasługuje na swoją ulicę w Łodzi? Sądzę, że nie ma do tego podstaw. Roosevelt prowadził politykę, którą obiektywnie należy uznać za antypolską. Jego ścisła współpraca ze Stalinem i pełna zgoda na pozostawienie Polski w strefie wpływów ZSRR jasno wskazują, że powinniśmy mówić o nim, jako o postaci zdecydowanie negatywnej.

Jasnym jest, że Roosevelt nie powinien mieć swojej ulicy w Łodzi, jednak należałoby zadać pytanie, czy rzeczywiście zasadnym byłoby zastąpienie go Reaganem? Ta postać powinna nam się kojarzyć zdecydowanie bardziej pozytywnie. Sądzę jednak, że istnieją postacie, które mimo wszystko bardziej zasługują na upamiętnienie.

HK

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers