Łódź Publicystyka

Nie chcesz promować LGBT? Uważaj! Grozi ci wyrok!

Wolność sumienia? Nie bardzo. Pracownik łódzkiej drukarni został skazany przez Sąd Rejonowy w Łodzi na 200 złotych grzywny po tym, jak odmówił wykonania roll-up’u na zamówienie Fundacji LGBT Business Forum. Pracownik odesłał zleceniodawcy odpowiedź, w której tłumaczył, że drukarnia nie chce swoją pracą promować ruchu LGBT. W sprawie skutecznie interweniował Instytut Ordo Iuris. 

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Kampania Przeciw Homofobii zgłaszając zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia. Pracownik tłumaczył, że nie chce wspierać swoją pracą środowiska LGBT wykonując zamówiony projekt z otrzymaną od Fundacji LGBT Business Forum grafiką: „Odmawiam wykonania roll up’u z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą” – uzasadniał w mailu skierowanym do Fundacji odmowę wykonania zlecenia.

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa nie podzielił zdania oskarżonego twierdząc, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, nie może sobie wybierać klientów. Pracownik został uznany winnym pogwałcenia artykułu 138. Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim, „kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny”.

Prawnik prowadzący sprawę z ramienia Kampanii Przeciw Homofobii nie kryje zadowolenia twierdząc, że „istnieją środki ochrony prawnej, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji osób LGBT”. W tej samej wypowiedzi stwierdza jednak, że „wyrok sądu nie rozwiązuje problemu braku adekwatnej ochrony osób homo- i biseksualnych oraz transpłciowych w dostępie do usług”. I tak źle, i tak niedobrze.

Na skutek sprzeciwu przedstawicieli Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, wyrok utracił moc, a sprawa została przekazana do rozpoznania od nowa, na zasadach ogólnych. Sąd przeprowadzi czynności dowodowe i dopiero wówczas zapozna się z argumentacją obwinionego.

Prezesem Zarządu Fundacji LGBT Business Forum jest znana i (nie)lubiana „Jej Perfekcyjność”. Celem Fundacji jest m.in. badanie rynku i środowiska osób homoseksualnych i transpłciowych. Przedsiębiorstwom przyjaznym osobom LGBT, Fundacja przyznaje nagrody – Tęczowe Pszczoły.

źródło: „Puls Biznesu”, wyborcza.pl, www.ordoiuris.pl

2 KOMENTARZE

  1. „…albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia,…” Przyczyna była, jak najbardziej uzasadniona. Skoro nie można pedalstwa tępić to, przynajmniej, nie pomagać w rozpowszechnianiu. Nikt mnie nie przekona mówiąc, że to jest zgodne z naturą.

    • Znajac naszą poprawnosc polityczna to gdyby bylo na odwrot to sąd uznalby wine hetero… Chore…
      Ok.. Tolerancja.. Ale tolerowac nie znaczy ani akceptowac ani popierac…

Komentarze są wyłączone.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency