Łódź Zapowiedzi

Nie dla CETA&TTIP

W ostatni czwartek, Sejm przegłosował głosami PiS i PO uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji międzynarodowej umowy handlowej CETA, zakładającej zwiększenie obrotów handlowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej, a Kanadą oraz ujednolicenie przepisów dotyczących jakości produktów wprowadzanych na rynek. Zgodnie z uchwałą, do ratyfikacji umowy potrzeba większości 2/3 głosów (PiS razem z PO dysponują w sumie taką większością), a wprowadzenie w życie jej założeń może odbyć się już 27 października na szczycie UE-Kanada.

Dlaczego zatem należy sprzeciwić się ratyfikacji „umowy handlowej” mającej na celu „zwiększenie obrotów handlowych i ujednolicenie przepisów”? Otóż wspomniane „ujednolicenie przepisów” spowoduje de facto obniżenie jakości importowanych produktów (w USA i Kanadzie wymogi jakości są dużo niższe, niż w UE – nie wspominając o dopuszczeniu na rynkach obu wymienionych północnoamerykańskich państw stosowania GMO). Ponadto, produkty niższej jakości są tańsze w wytworzeniu, co spowoduje wyparcie przez te nafaszerowane chemią wyroby, produktów lokalnych i tych, które poprzeczkę pod względem jakości stawiają wyżej. Spowoduje to ograniczenie wolności konsumenckiej (co to za wybór, gdy wszystkie produkty są tak samo marne) i utrudni położenie polskich producentów i rolników. Oczywiście, zwiększenie obrotów handlowych nastąpi, lecz tylko w jednym kierunku. Ponadto, analogie pomiędzy CETA i TTIP są zauważalne, a zważywszy na fakt, że zarówno Kanada, jak i USA są zrzeszone w strefie wolnego handlu NAFTA, można uznać je za tożsame – z jedną tylko różnicą: TTIP było całkowicie utajnione dla opinii publicznej, a CETA jest teoretycznie dostępna, lecz praktycznie ciężko o umowie liczącej kilkaset stron, nieprzetłumaczonej na język polski mówić, że jest dostępna dla opinii publicznej.

Polacy, pomimo stosowania wielu tematów zastępczych, zauważyli niebezpieczeństwa kryjące się za umowami CETA i TTIP i próbują wywrzeć presję na rządzących, aby nie przyjmowali tej szkodliwej umowy. W Łodzi pikieta przeciwko CETA i TTIP odbędzie się w niedzielę, 9 października o godzinie 14:00 przy ul. Piotrkowskiej 143 (naprzeciwko biura PiS).

1 KOMENTARZ

  1. Przyszedłem na pikietę dodać swoją skromną pojedynczą osobę do demonstracji pełen obaw. Niestety, spełniły się – skromnie było i biednie. Nie to, co na finansowanych przez Sorosa kolorowych demonstracjach kodomitów – z grochówką, balonikami i nagłośnieniem na parę kilowatów.
    Smutno mi się zrobiło. A tu jeszcze ci upierdliwi Hari Kriszna w te i z powrotem, jakieś dupencje z trąbkami – a wszystko, aby zakłócić i unieważnić pikietę. Policjantów więcej, niż uczestników. Boli mnie to.
    Sądzę, że formułę wychodzenia na ulicę trzeba gruntownie przemyśleć.
    Powodzenia.
    Czołem Wielkiej Polsce.

Komentarze są wyłączone.

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company