Historia i Kultura Województwo

Obchody 75. rocznicy powołania NSZ – relacja

W dniu 20 września obchodziliśmy rocznicę powołania Narodowych Sił Zbrojnych, drugiej co do wielkości – po Armii Krajowej – formacji wojskowej polskiego podziemia niepodległościowego II wojny światowej. W tym roku łódzcy narodowcy, z inicjatywy działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, udali się do Warszawy na oficjalne obchody 75. rocznicy które odbyły się 16 września. Organizatorami uroczystości byli Związek Żołnierzy NSZ oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Obchody zostały wsparte przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody rozpoczęły się poranną Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w której uczestniczyli kombatanci, delegacja Związku Żołnierzy NSZ oraz wiele grup ze środowisk patriotycznych i narodowych.

Kolejnym punktem obchodów był Grób Nieznanego Żołnierza pod którym zostały odczytane listy przedstawicieli władz państwowych, głos zabrał gen. Jan Podhorski weteran NSZ, został odczytany apel poległych w asyście wojska, na koniec pod pomnikiem zostały złożone kwiaty.

Działacze wzięli udział w zamkniętej części obchodów podczas której medalami „Pro Patria” i „Obrońców Ojczyzny 1939-1945” odznaczonych zostało kilkudziesięciu weteranów. Następnie odbył się wykład Leszka Żebrowskiego. Na koniec uczestnicy mogli posłuchać koncertu w wykonaniu Olgi Bojar.

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers