Województwo

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w województwie łódzkim

Obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych odbywały się w wielu miejscowościach naszego województwa przez kilka ostatnich dni. Oto krótka relacja z największych wydarzeń.

Aleksandrów Łódzki

Aleksandrowskie obchody rozłożone zostały na dwie części: w pierwszej – 1 marca – odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny, po której złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową przed kościołem pw. św. Archaniołów Rafała i Michała. Następnie zebrani mieli okazję obejrzeć film dokumentalny pt. „W Poszukiwaniu Ojczyzny”, czyli historię odkrywania w sobie miłości do Polski przez młodych Polaków od urodzenia mieszkających w Anglii. Na koniec profesor Janusz Wróbel z IPN–u wygłosił wykład o lokalnych grupach partyzanckich.

W drugiej części, w sobotę 5 marca w tej samej parafii aleksandrowska grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała przedstawienie pt. „U Pana Boga za piecem, czyli nie martwcie się o nas”, w której przedstawiła sylwetki – symbole polskich bohaterów, którzy po wojnie wypowiedzieli nierówną walkę sowieckiemu okupantowi. Po sztuce zgromadzeni wysłuchali opowieści Zbigniewa Chmielniaka, łącznika Henryka Antoniego Flame vel Flamme, ps. „Grot”, „Bartek” (ur. 19 stycznia 1918 we Frysztacie na Zaolziu, zm. 1 grudnia 1947 w Zabrzegu) – polskiego dowódcy wojskowego, kaprala pilota Wojska Polskiego, kapitana Narodowych Sił Zbrojnych.

Zaraz po spotkaniu część zgromadzonych wyruszyła na I Marsz Nocny „Tropem Wilka”. Celem wyprawy było zapoznanie się z warunkami, w jakich przyszło żyć naszym bohaterom: z ciemnością, lasem czy wodą, ale też własnym zmęczeniem i strachem. Rajd zakończył się ogniskiem, kiełbaskami i śpiewem w dworze w Nakielnicy, który był jednocześnie punktem docelowym Marszu.

Brzeziny

Brzeziny rozpoczęły Weekend Żołnierzy Wyklętych w piątek 26.02 spotkaniem z historykiem łódzkiego IPN. Około 80-ciu osób wysłuchało dwugodzinnego wystąpienia Artura Ossowskiego, w którym prelegent przybliżył ogólnie pogarszającą się sytuację żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego na terenach „wyzwolonych” przez Armię Czerwoną oraz przedstawił sylwetki dowódców i oddziały operujące w woj. łódzkim, w tym w Brzezinach i najbliższej okolicy. Historyk opowiedział losy partyzantów – Jana Hodonia „Boruty” oraz Adama Błaszczyńskiego „Dzidka” – lokalnych ofiar komunizmu. Sporo miejsca poświęcił też działalności największego i najaktywniejszego oddziału podziemia antykomunistycznego na Ziemi Brzezińskiej dowodzonego przez Pawła Roszaka „Wichra” a po jego śmierci Franciszka Leśniaka „Lalka”.

W sobotę 27.02 o godzinie 18 w Muzeum Regionalnym w Brzezinach odbył się pokaz filmów dokumentalnych. Złożyły się na niego trzy tytuły: „Dzieci kwatery Ł”, „Z archiwum IPN- Uskok”, „Major i dziewczyna”. Po projekcji odbyło ognisko z poczęstunkiem. Wykorzystując mniej formalną atmosferę fanatycy Widzewa oddali hołd bohaterom. Gromkie „Cześć i Chwała Bohaterom” w blasku rac poniosło się po okolicy.

Kulminacją obchodów był Drugi Marsz Żołnierzy Wyklętych w niedzielny poranek. Rozpoczął się od zapalenia zniczy pod Kamieniem Katyńskim, gdzie wartę honorową wystawili harcerze, następnie kolumna przeszła pod dawną siedzibę UB i dalej pod tablicę Polski Walczącej przy klasztorze. Tam przedstawiciele organizatorów oraz Urzędu Miasta złożyli kwiaty, a wartę honorową pełnili Strzelcy. Uroczystość zakończyła się okolicznościowym przemówieniem i odśpiewaniem hymnu. Obchody zorganizowało Stowarzyszenie „Patriotyczne Brzeziny”.

Bełchatów

Bełchatowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowało Stowarzyszenie Bełchatowianie dla Narodu oraz Stowarzyszenie Sympatyków GKS Bełchatów „Torfiorze”. Rozpoczął je w piątek 26 lutego wykład red. Tadeusza Płużańskiego oraz prof. Tomasza Panfila nt. Żołnierzy Wyklętych oraz ich katów. We wtorek 1 marca odbył się natomiast kolejny już Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu, pomimo paskudnej pogody, udział wzięło ok. 300 osób.

Łowicz

Około 20 osób wzięło udział w niedzielnym spotkaniu z Kajetanem Rajskim oraz Krzysztofem Bukowskim, które w murach szkoły pijarskiej w Łowiczu zorganizowała Młodzież Wszechpolska.

Kajetan Rajski to młody, 22-letni autor książek, m.in. o działaczach walczących o niepodległą Polskę w czach PRL. Na spotkaniu w Łowiczu mówił o idei 1 marca – Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz o swojej obszernej pracy „Wilczęta. Rozmowy z Dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Jedną z nich jest rozmowa z towarzyszącym mu tego dnia Krzysztofem Bukowskim. Edmund Bukowski, ojciec pana Krzysztofa, został aresztowany w 1948 roku i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano, strzałem w potylicę, w 1950 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowickiej w Warszawie, gdy miał 32 lata. Został on niedawno zidentyfikowany jako jedna z trzech pierwszych osób pochowanych na tzw. „Łączce” na Cmentarzu Powązkowskim. Dziś jego grób nie jest bezimienny.

Tomaszów Mazowiecki

28 lutego 2016 r. w godzinach przedpołudniowych przy ul. Bohaterów 14. Brygady miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej podziemiu antykomunistycznemu oraz działaczom II konspiracji z lat 1944-1963. Nowa tablica zajęła miejsce starej, poświęconej Związkowi Młodzieży Polskiej, którego celem była indoktrynacja młodzieży i wychowanie jej na modłę komunistyczną.

W uroczystości wzięły udział władze miasta z prezydentem Marcinem Witko na czele, krewni bohaterów, mieszkańcy miasta oraz działacze różnych organizacji, w tym Młodzieży Wszechpolskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od przemówienia inicjatora stworzenia tablicy, jej poświęcenia przez księży, recytacji wiersza oraz Modlitwy Żołnierzy NSZ przez dziewczęta z tomaszowskiego MDK-u. Na koniec złożono kwiaty.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej wykorzystali również wydarzenie do przeprowadzenia rozmów z mieszkańcami Tomaszowa nt. przyjmowania nielegalnych imigrantów.

Zduńska Wola

Tegoroczne obchody w Zduńskiej Woli organizowane były wyjątkowo wyłącznie przez miejscowy Urząd Miasta. Młodzież Wszechpolska, która regularnie współuczestniczy w ich organizacji zrezygnowała z tworzenia konkurencyjnego wydarzenia. Prawdopodobnie w przyszłości magistrat powróci jednak do starych praktyk współpracy wielu organizacji z powodu bardzo niskiej frekwencji na uroczystościach. W tym roku pojawiły się bowiem prawie wyłącznie delegacje poszczególnych środowisk.

Zgierz

6 marca w zgierskim kościele farnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Klub im. Romana Dmowskiego, NSZZ Solidarność i Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Patronat nad uroczystościami objął poseł na Sejm RP Tomasz Rzymkowski.

O godzinie 18:00 ks. kan. Andrzej Chmielewski, dziekan dekanatu zgierskiego odprawił Mszę świętą koncelebrowaną w intencji Żołnierzy Wyklętych. Na Mszy był obecny poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność”, posłowie na Sejm: Tomasz Rzymkowski i Marek Matuszewski, przewodniczący Rady Miasta Zgierza Radosław Gajda, sekretarz miasta Zgierza Robert Chocholski, radni powiatowi i miejscy oraz licznie zgromadzeni zgierzanie.

Zaraz po Mszy św. w kościele odbył się koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego, którzy zagrali poświęcony Żołnierzom Wyklętym program „Podziemna Armia Powraca”, który wzbudził żywe zainteresowanie zgromadzonych.

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company