Łódź

„Odroczony” strajk pielęgniarek i położnych „Matki Polki”

Miał być strajk, skończyło się na tymczasowym porozumieniu. Po rozmowach z dyrekcją Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, do których doszło w czwartek 11 lutego, pielęgniarki i położne z łódzkiego szpitala zawiesiły protest do przyszłego roku. Nie zgadzają się na pensje – ich zdaniem – nieadekwatne do zakresu obowiązków. Zwracają także uwagę na zbyt małą ilość personelu w stosunku do liczby pacjentów.

Pielęgniarki i położne z Centrum Zdrowia Matki Polki nie zgadzają się na zbyt niskie wynagrodzenie i zbyt wiele obowiązków, także tych biurokratycznych. Ich zdaniem brakuje personelu, w związku z czym zatrudnione pielęgniarki muszą przyjąć na siebie dodatkowe obowiązki. „Realia: 56 pacjentów – 3 pielęgniarki” – pisały na jednym z transparentów. – Pielęgniarek jest za mało na oddziale, przepracowują się, a żeby mieć na opłaty, szukają dodatkowego zatrudnienia. To jest zagrożenie dla życia i zdrowia dla pacjentów oraz nas samych – twierdzi Alicja Miszkiewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w ICZMP w Łodzi. Kolejnym problemem są pensje. Zdaniem protestujących pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem zarabiają mniej niż te, które zostają zatrudnione i uczą się od starszych koleżanek.

Do rozmów z dyrekcją Centrum doszło w czwartek 11 lutego. Początkowo zaproponowano „dodatek motywacyjny” w wysokości 100 zł dla każdej pielęgniarki i położnej. Dodatkowo za tytuł magistra i specjalizacje proponowano kolejne 100 zł, za doktorat dodatkowe 200 zł. Tymczasem w szpitalu zatrudnionych jest 860 pielęgniarek, z czego 185 ma tytuł magistra, a 165 dodatkowe specjalizacje. Protestujące pielęgniarki proponują stworzenie siatki płac, która regulowałaby wynagrodzenie pielęgniarek posiadających odpowiednie doświadczenie.

Rozmowy z dyrektorem szpitala, prof. Maciejem Banachem zakończyły się tymczasowym porozumieniem, choć protestujące przyznają, że nie osiągnięto zamierzonych celów – Rozumiemy niełatwą sytuację finansową szpitala i nie możemy naciskać, bo to źle by się skończyło dla instytutu. Od 1 marca pielęgniarki i położne posiadające ogólny staż pracy do 25 lat otrzymają 150 zł, zaś powyżej tego stażu – 200 zł. Przez ten czas mają trwać prace nad siatką płac. Pielęgniarki i położne liczą, że uda się ją wprowadzić do czerwca 2017 roku.

Za: Dziennik Łódzki

Marta Niemczyk

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers