Województwo

ONR w rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w całym kraju odbywały się obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Brygada Łódzka Obozu Narodowo-Radykalnego uczciła ofiarną walkę powstańców w zorganizowanych przez swoje oddziały obchodach w wielu miastach województwa. Przedstawiciele Brygady byli także obecni w Warszawie na III Marszu Powstania Warszawskiego.

KUTNO

Tego dnia w Kutnie na zbiegu ulic Oporowskiej i Jana Pawła II zawisł transparent „63 DNI CHWAŁY” ze znakiem Polski Walczącej oraz falangą.

Kilkuosobowa delegacja kutnowskiego oddziału tego dnia udała się do stolicy by wziąć udział w III Marszu Powstania Warszawskiego organizowanym przez Brygadę Mazowiecką i Ruch Narodowy Sekcję Kobiet. Działacze ONR Kutno odwiedzili tego dnia także Muzeum Powstania Warszawskiego, by obejrzeć eksponaty poświęcone wydarzeniom sprzed 70 lat.

ŁÓDŹ
Część działaczy Brygady Łódzkiej oddała hołd powstańcom na Starym Cmentarzu w Łodzi. Na terenie nekropolii zebrało się ok.300 osób. Równo o 17:00 wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć powstańców. Po zapaleniu zniczy na upamiętniającym Powstańców nagrobku i po kilku przemowach, zebrani przemaszerowali zwartą kolumną na następne pomniki, gdzie pochowane są osoby biorące udział w Powstaniu. Po głównych obchodach część „elit” Łodzi z posłem SLD na czele umknęło bocznymi alejkami do wyjścia. Pozostali odwiedzili groby m.in. generała Edwarda Pfeiffera „Radwana”, pułkownika Witolda Gorzewskiego i wielu innych. Pod koniec wszyscy złapali się za ręce i odśpiewali pieśń harcerską.
Obchody były zorganizowane przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, wzięło w nich udział kilkaset osób.

ONRLodz

OPOCZNO
O 70. rocznicy Powstania Warszawskiego nie zapomnieli Opocznianie, którzy o godzinie 17:00 zebrali się na miejskim rondzie by uczcić pamięć bohaterów. W akcji zorganizowanej przez lokalnych kibiców i działaczy ONR wzięło udział wiele młodych osób, ale także przechodnie, przejeżdżające auta zatrzymały się także, by tą chwilą ciszy oddać hołd tym, którzy za naszą wolność oddali życie.

Opoczno

PABIANICE
W ramach upamiętnienia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia działacze Narodowych Pabianic oraz ONR Pabianice pabianiceuczestniczyli we mszy św. w intencji powstańców, która została odprawiona w kościele św. Mateusza w Pabianicach. Następnie odbył się uroczysty apel, poprzedzony minutą ciszy o godzinie 17:00. Oprócz kombatantów, samorządowców oraz przedstawicieli różnych organizacji społecznych na wydarzenie licznie przybyli kibice łódzkiego Widzewa.
Delegacja Narodowych Pabianic oraz ONR Pabianice uczestniczyła również w obchodach 70. rocznicy Powstania, które zorganizowały środowiska narodowe w Warszawie.
2 sierpnia narodowcy z Pabianic odwiedzili min. grób powstańca Barbary Staszewskiej „Bajki” znajdującego się na cmentarzu w Pabianicach.

RADOMSKO 

W godzinę „W” działacze Obozu Narodowo-Radykalnego oddział Radomsko wspólnie z kibicami RKS Radomsko i Zmotoryzowanymi Radomsko zatrzymali ruch na największym skrzyżowaniu w naszym mieście. W sumie zgromadziło się blisko sto osób. Gdy syreny ucichły, wszyscy udali się złożyć kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie został odśpiewany hymn narodowy.

ONRRadomsko

RAWA MAZOWIECKA

Oddział ONR Rawa Mazowiecka także uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. W wyniku wspólnej inicjatywy z kibicami Widzew Łódź – FC RAWA MAZOWIECKA, na rawskim cmentarzu wojskowym zgromadziło się kilkadziesiąt osób by oddać hołd powstańcom. Złożone zostały kwiaty, zapalono znicze, a na zakończenie wzniesiono okrzyk „Cześć i chwała bohaterom”.

SKIERNIEWICE
1 sierpnia działacze ONR ze Skierniewic udali się na miejskie obchody rocznicy Powstania, które rozpoczęły się na cmentarzu miejskim. Po wysłuchaniu przemówień złożyli kwiaty pod pomnikiem powstańców i udali się na stacje kolejową, aby złożyć kwiaty pod tamtejszym pomnikiem. Na koniec razem z mieszkańcami miasta udali się do skierniewickiej parowozowni na projekcje filmu dokumentalnego „Pociąg śmierci”, poświęconego tragicznym wydarzeniom na stacji kolejowej w Skierniewicach w przeddzień Powstania Warszawskiego.

WolbrzWOLBÓRZ
O godzinie 16:30 z placu przy ul. Modrzewskiego wyruszył marsz zorganizowany przez lokalny oddział ONR. Kilkadziesiąt osób przeszło w stronę centrum miasta – na plac Władysława Jagiełły. O godzinie 17:00 zawyły syreny, zebrani oddali hołd wszystkim uczestnikom Powstania Warszawskiego minutą ciszy. Następnie odśpiewano hymn narodowy, po czym wzniesiono kilka haseł by uczcić heroiczną walkę naszych przodków. W Wolborzu także zgromadziła się policja – 3 radiowozy i patrole piesze – niestety nie przyłączyli do obchodów…

ZELÓW
W Zelowie odbyła się uroczystość 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Organizatorami byli działacze ONR Zelów oraz miejscowi kibice łódzkiego Widzewa, pojawiły się również harcerki ze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.50 krótkim przypomnieniem historii Powstania, które odczytał koordynator ONR Zelów. Punktualnie o 17.00 zawyły syreny strażackie, kibice Widzewa odpalili race. Następnie zebrani odśpiewali wspólnie hymn narodowy, po którym koordynator oddziału ONR podziękował licznym przybyłym mieszkańcom.

zelw2

Liczna grupa działaczy Brygady Łódzkiej ONR wzięła udział w III Marsz Powstania Warszawskiego, który rozpoczął się o godzinie 17:30 na Placu Bankowym w Warszawie. W marszu, w którym wzięło udział blisko 3 tysiące uczestników, obok wielu organizacji narodowych i patriotycznych, szli również działacze ONR z całego kraju. Gdy wybiła godzina „W” zawyły syreny, wszyscy zamilkli, Warszawiacy i przybyli z całej Polski oddali cześć powstańcom. Podczas Marszu, obok okrzyków na cześć powstańców, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, śpiewane były również powstańcze piosenki np. „Pałacyk Michla” i „Warszawskie dzieci”. Przemarsz zakończył się w Parku Szymańskiego. Pod tablicą ofiar hitlerowskiej zbrodni dokonanej na ludności cywilnej w trakcie pacyfikacji Powstania na Woli zostały złożone kwiaty.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company