Publicystyka

Owsiak ? Nie, dziękuje

Zbliża się 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W mediach możemy obserwować dziesiątki reklam promujących to przedsięwzięcie. Na ulicach miast widzimy bilbordy, na przystankach zasyp plakatów z podobizną Jerzego Owsiaka. Gdy tylko wyjdziemy na ulice niemal pewne jest, że zobaczymy na niej niejedną podobiznę mężczyzny w charakterystycznych czerwonych okularach. Jest to tak prawdopodobne jak to, że w „faktach” znów zobaczymy Ryszarda Petru.

Sama idea pomocy jest słuszna i trudno się z tym nie zgodzić. Lecz wokół działalności WOŚP narosło wiele wątpliwości, niejasności i faktów ją obciążających.

Jak co roku na ulicach wielu miast Polski pojawią się wolontariusze wyposażeni w puszki, identyfikatory i charakterystyczne czerwone serduszka WOŚP, z przekonaniem, że zebrane przez nich pieniądze zostaną w pełni przekazane potrzebującym. Ale czy na pewno tak jest? Ktoś powie, że dzięki zakupionym sprzętom medycznym ratujemy życie innym. Oczywiście, ale spójrzmy jaka kwota przeznaczana jest na zakup tego sprzętu, a jaka wpada w ręce fundacji, która zarabia na tym i to niemałe pieniądze.

W 2009 roku kwota zebrana przez WOŚP wyniosła ponad 54,5 mln zł. Z tej sumy na zakup sprzętu medycznego wydano ponad 26 mln. Różnica wynosi ponad 28 mln zł. Dla porównania Caritas Polska w 2009 roku zebrał ponad 441 mln złotych. Z tego na pomoc przeznaczył 99% kwoty, czyli 436 mln. Fakt, fundacja ponosi koszty organizacyjne związane z prowadzeniem akcji marketingowych, organizowaniem imprez w wielu miejscowościach i rzecz jasna przygotowanie słynnego Przystanku Woodstock. Nie są to jednak koszty sięgające 28 mln złotych. Właśnie i ten nieszczęsny Przystanek Woodstock. Przykre jest to, że za tą inicjatywą idzie demoralizacja młodzieży. Znane są np. przypadki zatrucia po dopalaczach (link pod artykułem) i innych używkach, zabawy w błocie itp.

Niedawno ks. Jacek Międlar znany z żywiołowego przemówienia na Marszu Niepodległości 2015 powiedział: „Hochsztaplerstwo nie jest chrześcijańskie, nawet gdy się działa w dobrej wierze”. Wystosował również apel w sprawie WOŚP:

„Ludzi dobrej woli, chrześcijan gorąco proszę, by wszelkie datki, które mieli w zamiarze przeznaczyć na WOŚP przeznaczyli na inną szlachetną fundację wspierającą potrzebujące dzieci”.

Ja osobiście do tego apelu chętnie się ustosunkowuję.

Czytaj także: 22 uczestników Przystanku Woodstock trafiło do szpitala w wyniku zatrucia dopalaczami

Adrian S.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company