Historia i Kultura Łódź

Pamiętajcie o ogrodach – na wiosnę

Z pierwszym wiosennym deszczem na miejskich krzewach zazieleniły się świeże listki, w przydomowych ogródkach już od tygodnia kwitną przebiśniegi i krokusy. Wzrost temperatur zapowiada piękną wiosnę. Już teraz uprzedzamy dylemat łodzian „Gdzie udać się na wiosenny weekend?”. Odpowiadamy: do Ogrodu Botanicznego.

Bilet wstępu w normalnej cenie kosztuje 6 złotych, z legitymacją ucznia lub studenta – 3 złote. Dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo. Ceny przystępne, a niedługo będzie co oglądać…

Zwykle w kwietniu żółte kwiaty rozwijają forsycje. Zaraz po nich do barwnego koncertu dołączają wiśnie ozdobne, pigwowce i kaliny – ogromne krzewy obsypane kwiatami.

Na miesiąc maj przewidywane jest kwitnienie kolejnych krzewów: irg, azalii, dereni kwiecistych i kousa. Razem z nimi trochę wyższe jabłonie ozdobne i bzy lilaki. Maturzyści ze łzami w oczach podziwiać będą mogli białe kasztanowce. Wielbiciele tulipanów wizytę w ogrodzie powinni zaplanować na przełom kwietnia i maja. Tulipany tworzą wówczas w ogrodzie wielokolorowe dywany. W tym samym czasie różowymi i białymi płatkami obsypią się głogi, wiśnie ozdobne oraz zjawiskowa magnolia. W okresie letnim spóźnialscy mogą jeszcze zobaczyć kwiaty jaśminu, liliowców, pięciorników oraz hortensji.

Oczywiście przyroda rządzi się swoimi prawami i dokładny czas kwitnienia zależny jest od wilgotności, temperatur oraz odmiany danego gatunku.

Łódzki Ogród Botaniczny znajduje się przy ulicy Krzemienieckiej 36/38 (w pobliżu Ogrodu Zoologicznego oraz Parku „Na Zdrowiu”). Najlepiej dojechać tramwajami linii 9, 9A, 43, 46, autobusami 6 i 76. Czynne codziennie w kwietniu w godz. od 9.00 do 19.00 od maja do sierpnia w godz. od 9.00 do 20.00. Kasy biletowe zamykane są godzinę wcześniej.

Ogród Botaniczny posiada bogatą ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Po więcej informacji zapraszamy na stronę ogrodu.

Wiosna w Polsce co roku zapewnia nam niezapomniane widoki. Pamiętajmy o ogrodach, aby nie przegapić najlepszych ujęć tego sezonu.

Maria Piekutowska

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company