Województwo

Pedofil na uroczystościach miejskich w Aleksandrowie?

Coraz ciekawsze rzeczy dzieją się wokół starego ewangelickiego kościoła w Aleksandrowie Łódzkim, w którym odsunięty przez abp Marka Jędraszewskiego Jacek Stasiak wciąż odprawia nielegalne msze. Podczas miejskich obchodów 200-lecia powstania miasta na mszy ekumenicznej odprawionej w ww. kościele św. Stanisława Kostki 18 września wśród uczestników nabożeństwa znaleźli się Wojciech Kolm, dwukrotnie skazany za pedofilie, były zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w RP oraz Marek Nowak, karany za znęcanie się nad osobami starszymi. 


Kościół pw. św. Stanisława Kostki, pierwotnie ewangelicko-augsburski, później wykupiony przez Fundację Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur, 15 sierpnia stał się
katedrą Kościoła Starokatolickiego w RP. Wyposażenie kościoła chciał 22 lipca zlicytować komornik na spłatę zadłużenia Fundacji wobec zgierskiego starostwa (o czym pisaliśmy w artykule…), do czego w ostateczności nie doszło, ponieważ Fundacja zdołała uregulować należność. Wtedy też Burmistrz Aleksandrowa zapowiedział wykup świątyni od Fundacji za symboliczną złotówkę.

Do prawdziwie gorszącej sytuacji doszło, gdy wśród uczestników obchodów 200 – lecia Aleksandrowa, pośród których fotografował się zarówno włodarz miasta jak i suspendowany ks. Jacek Stasiak, dopatrzono się dwóch osobistości z poważną kryminalną przeszłością.

Pierwszy z nich, Wojciech Kolm odsiadywał wyroki za udział w zorganizowanej grupie pedofilów działającej na Dworcu Centralnym w Warszawie, współżycie i molestowanie nieletnich. W 2006 roku wyrokiem Sądu Kościelnego Kolm został deponowany z urzędu zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP i ekskomunikowany. Niestety, od 2016 roku ponownie uczestniczy w życiu Kościoła Starokatolickiego w RP jako biskup.

Z kolei drugi z „bohaterów”, podający się za księdza Kościoła Starokatolickiego w RP Marek Nowak został skazany za znęcanie się nad pensjonariuszami w swoich domach opieki. Nowak zawłaszczał także ich majątki, nie płacił swoim pracownikom ani firmom, które u niego pracowały.

Obaj panowie – o zgrozo – podczas aleksandrowskich uroczystości fotografują się wspólnie z dziećmi i osobami starszymi. Gorszy również fakt, że Jacek Stasiak, na zaproszenie którego do Aleksandrowa zawitali tak znamienici goście, jest dyrektorem prywatnego gimnazjum i liceum w Aleksandrowie Łódzkim. Miejmy nadzieję, że na tym polu nie będzie on oferował współpracy ww. osobistościom.

Organizator uroczystości, burmistrz Lipiński, bronił się mówiąc, iż nie zapraszał przedstawicieli tego wyznania, jednakże zachowanie ww. osób w trakcie samych obchodów na to nie wskazywało. Na wszelki wypadek burmistrz zdecydował się na zawieszenie współpracy z księdzem Stasiakiem -wzrasta bowiem oburzenie społeczne dotyczące współpracy burmistrza z suspendowanym księdzem Stasiakiem, bo kościół służący obecnie starokatolikom był wyremontowany przy znacznym wsparciu finansowym z miejskiej kasy.

Sytuacją oburzona jest Kuria Metropolitalna Łódzka, która zajęła stanowisko w liście otwartym, odczytanym w aleksandrowskich kościołach tydzień po wydarzeniu. W komunikacie Kuria przypomniała, że ksiądz Stasiak notorycznie występuje przeciwko Kościołowi i naraża wiernych na grzech, a kościół św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim jest własnością prywatną i nie jest miejscem sprawowania Mszy świętej. Według Kurii Władze Miasta organizując uroczystości religijne łamią zapisy Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i Konkordatu zawartego między Rzeczpospolitą Polską i Kościołem Katolickim, ale także niszczą dobro duchowe mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego.
JS

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company