Łódź

Podstawówka im. Zieleńczyk do dekomunizacji!

Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że postać Wandy Zieleńczyk podpada pod ustawę dekomunizacyjną. Oznacza to, że Szkoła Podstawowa nr 189 prawdopodobnie zmieni swojego patrona. Uchwalona wiosną 2016 roku, a znowelizowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę w czerwcu 2017 ustawa dekomunizacyjna nakłada obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznych nazw ulic, placów, a także innych obiektów, w tym szkół.

Po kilku tygodniach badań, Instytut poinformował, że Wanda Zieleńczyk, komunistyczna poetka i propagandzista, podpada pod ustawę dekomunizacyjną. – Możemy stwierdzić, że upamiętnienie takiej postaci jest niezgodne z przepisami – mówi Bartosz Bijak z łódzkiego IPN. – Uchwalona w kwietniu 2016 roku ustawa odnosi się głównie do ulic, natomiast po wejściu w życie nowelizacji dotyczy również szkół – dodaje badacz.

Sprawę, którą wielokrotnie nagłaśnialiśmy na portalu Narodowa Łódź, podnieśli także działacze łódzkiej Młodzieży Wszechpolskiej. W lipcu bieżącego roku podczas konferencji prasowej przedstawili pismo, jakie w tej sprawie skierowali do IPN.

Nowe przepisy wejdą w życie 21 października bieżącego roku. Ustawodawca przewidział termin 12 miesięcy od dnia wyjścia w życie nowelizacji na spełnienie nowych obowiązków dekomunizacyjnych.

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company