Województwo

Pogrzeb gen. Stanisława Karlińskiego w Ręcznie

„Bohaterzy są po to, by nas zawstydzać i budzić nas z oszołomienia laickiej i bezbożnej kultury naszych czasów”. (abp Nowak kazanie podczas pogrzebu w Ręcznie 2015-04-16)

12 kwietnia 2015 roku, w wieku 94 lat, zmarł dowódca Oddziału Partyzanckiego „Burza” Armii Krajowej Stanisław Karliński. Od 2007 Generał Brygady WP. W czasie kampanii wrześniowej walczył w 25 p.p., potem w AK zbudowanym na szkielecie tegoż pułku w regionie piotrkowskim, opoczyńskim i koneckim. Po zmianie okupacji z niemieckiej na sowiecką ścigany przez NKWD powrócił do lasu wraz z tymi, którzy nie mogli złożyć broni z racji wyznaczenia do likwidacji przez sowieckiego okupanta.

8 lipca 1945 roku dowodził oddziałem polskich partyzantów w największej bitwie z NKWD pod Majkowicami nad Pilicą. Wydany przez zdradę sadzony i osadzony w więzieniu, a później represjonowany. Skazany przez komunistów na dwukrotną karę śmierci, po amnestii spędził 10 lat w więzieniu we Wronkach. Był intensywnie rozpracowywany przez NKWD, UB a potem SB.

orkiestra
16 kwietnia 2015 Ruch Narodowy w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczył w uroczystym pogrzebie, w kościele parafialnym gminy Ręczno. Uroczystą mszę celebrowali ks. ppłk Piotr Majka z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, reprezentujący biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, ks. Jerzy Grąbkowski proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Ręcznie, ks. Dariusz Nowak proboszcz parafii pw. św. Floriana w Częstochowie oraz o. Przemysław Michał Lutyński ISCHP i o. Henryk Szymański ISCHP z Sanktuarium Matki Bożej Bęczkowickiej – Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela. Kazanie wygłosił Abp. Stanisław Nowak.

Na uroczystość przybyły: poczty sztandarowe, kombatanci, żołnierze Polskiego Wojska Konspiracyjnego, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele władz samorządowych, Robert Telus (PiS), przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Kompania honorowa 7 Dywizji Lotnictwa z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Nowego Glinnika, Orkiestra Wojskowa z Radomia, Gminny Chór Gminy Ręczno, Stowarzyszenie Republikanie, „Solidarność” oraz Ruch Narodowy. Generał spoczął na cmentarzu miasta Ręczno.

trumna

25 Brygada Kawalerii Powietrznej uhonorowała go trzykrotną salwą. 

salwa

Ruch Narodowy złożył upamiętniający wieniec. 

RN

Przybyło ponad pół tysiąca osób.

ludzie

Śpij spokojnie Żołnierzu
Polska nie śpi,
Naród czuwa.

1 KOMENTARZ

  1. Wielki człowiek, niezłomny i szlachetny. Polecam książke gen. Burzy pt. „W burzy dziejowej. Wspomnienia z lat 1939-1945”

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company