Publicystyka

Polska wypłaci Żydom odszkodowania za Holocaust

Polski rząd znowelizował przepisy, które pozwolą wypłacić ponad 50 tysiącom Żydów polskiego pochodzenia, mieszkającym w Izraelu, co miesięczne odszkodowania. Odszkodowania, będą wypłacane, z tytułu szkód uzyskanych ze strony Niemieckiej i Rosyjskiej, na ziemiach Polskich podczas II wojny światowej. Każda osoba otrzyma rentę w wysokości 470 ILS miesięcznie (około 100 euro).

Dnia 24-01-2014 r. odbyło się w sejmie RP głosowanie nad nowelizacja ustawy.

Co dziwne, prawie wszyscy posłowie głosowali za nowelizacją ustawy. Nasuwa się pytanie, w czyim interesie głosowali posłowie?

Tylko dwie osoby głosowały przeciw ustawie, WojciechSzarama (PiS) oraz Przemysław Wipler.

Mogących się ubiegać o odszkodowania w samym Izraelu, może być nawet 50 tys. Żydów. Co daje, roczne wypłaty rzędu 60  000 000 mln euro. Liczba obywateli innych państw, mogących ubiegać się, o co miesięczne emerytury jest bliżej nieznana.

Co zdumiewające, w Polsce podnosi się wiek emerytalny do 67 lat, ponieważ nie ma pieniędzy na emerytury. Zamykane są szkoły i odbierane dzieci rodzicom z powodu biedy, a Polski rząd przeznacza duże sumy pieniędzy na nieistotne rzeczy tj. Muzeum Żydów Polskich.

Nowe przepisy, które zostały już zatwierdzone przez polski parlament i prezydenta Bronisława Komorowskiego wejdą w życie w październiku 2014 r. dla mieszkańców UE oraz w kwietniu 2015 roku dla obywateli reszty świata. „Polski rząd zamierza oddać sprawiedliwość tym, którzy cierpieli w czasie wojny” – tłumaczy S. Rejak (specjalny wysłannik ds. stosunków z diasporą żydowską w polskim MSZ) w wywiadzie dla Izraelskiej gazety „The Times of Israel”. Urzędnik podkreślił, że chociaż nowe przepisy odnoszą się do wszystkich osób uciskanych bez względu na kryteria etniczne, to jednak zmiany dokonano przede wszystkim ze względu na ofiary Holokaustu – Polska na pewno ma szczególną sympatię dla ocalałych z Holokaustu – mówił – Ofiary żydowskie należy potraktować ze szczególną uwagą. To jest oczywiste. To kwestia wrażliwości – dodawał.

Najistotniejszą różnicą w przegłosowanej ustawie między starą, a nową jest fakt, że osoba, która odbiera rentę i nie mieszka w Polsce, nie musi już posiadać otwartego rachunku bankowego w naszym kraju, jak to było przed nowelizacją tj.24.01.2014. Do tej pory było tak, że te osoby musiały mieć konto bankowe w Polsce, lub odbierać świadczenia przez pełnomocnika. Pieniądze zostaną również przelane na konta beneficjentów, na koszt polskiego podatnika.

Nasuwa się wiele pytań, pozostających jeszcze bez odpowiedzi.

Kto jest odpowiedzialny w Polsce, za politykę historyczną?

Czy Polska w oczach opinii międzynarodowej przyznaje się do Holokaustu na Żydach, Ukraińcach i wreszcie na własnych obywatelach?

Już od dawna na świecie jest używane określenie „Polskie obozy zagłady”. Trzeba jasno podkreślić, Polska, nie jest odpowiedzialna za Holokaust Żydów. Niemcy wybudowali „Niemieckie obozy zagłady” na okupowanych ziemiach Polskich i mordowali w nich Żydów.

Czy to jest tylko kolejny krok (tj. serial „Nasze matki, nasi ojcowie”, który wciąż budzi w Polsce wielkie kontrowersje? Ostatnio serial zdobył w New York międzynarodową nagrodę Emmy w kategorii Film telewizyjny/mini serial) w kierunku próby zakłamania, sfałszowania historii.

Dlaczego wydaliśmy 180 mln zł na budowę Muzeum Żydów Polskich, skoro Niemcy, którzy są odpowiedzialne za Holokaust Żydów nie dali ani złotówki. Dodam, iż kamień węgielny pod muzeum położył śp. Prezydent Lech Kaczyński.

Muzeum, zostało oficjalnie otwarte w tym roku. Brał w nim udział prezydent Komorowski, jak i prezydent Izraela Reuwen Riwlin, który m.in. podkreślił w przemówieniu wygłoszonym na otwarciu, że jest bardzo zadowolony, iż Polacy przyznali się do swojej ciemnej karty historii, czyli do mordowania Żydów w czasie II wojny światowej.

Takie działania, prowadzą w dłuższej perspektywie do przerzucenia w oczach opinii światowej odpowiedzialności, za Holokaust z Niemców na Polsków.

Nasuwa się kolejne pytanie. Dlaczego nasz rząd, próbował skróci lekcję historii w Polskich szkołach?

Czy to kolejne działanie, mające na celu zakłamanie historii? Wychowanie nowych pokoleń Polaków w nieświadomości.

Nie od dziś wiadomo, że historia stanowi o silnej tożsamości narodowej. W szczególności Nasze tragiczne losy podczas II wojny światowe, mogą decydować o wychowaniu młodych pokoleń w duch Polskości, gdzie słowa. „Bóg Honor Ojczyzna” znaczą wiele, jak nie wszystko, za co warto umrzeć i za co warto żyć.

Tych i wiele innych pytań pozostaje bez jasnej odpowiedzi.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company