Województwo

Proekologiczna akcja „Patriotycznych Brzezin”

Wraz z nadejściem wiosny i budzącą się do życia przyrodą działacze Patriotycznych Brzeziny postanowili zaakcentować szacunek do środowiska naturalnego i pięknego polskiego krajobrazu, poprzez uprzątnięcie dzikiego wysypiska śmieci.

W okolicach Brzezin można znaleźć wiele przykładów ludzkiej bezmyślności. Wcześniej wytypowanym miejscem akcji, był obszar źródliska Parcele w Lesie Janinowskim. Dlaczego akurat to miejsce? Ponieważ Las Janinowski jest atrakcyjnym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców Brzezin, a występowanie naturalnych nisz źródliskowych wyróżnia Wzniesienia Łódzkie na tle sąsiadujących obszarów. Pomijając aspekt estetyczny dzikie wysypiska śmieci bardzo negatywnie wpływają na florę i faunę źródlisk. Patriotyczny i obywatelski obowiązek to także dbałość o zachowanie unikalnego charakteru środowiska naturalnego okolic Brzezin. Dzięki zaangażowaniu i przychylności leśniczego z Janinowa pana Leszka Adamczyka, patriotom udało się pokonać drobne problemy organizacyjne i w piękne sobotnie popołudnie grupka obuta w kalosze i uzbrojona w worki, rękawiczki i grabie ruszyła w teren. Czas pracy umilały ptasie koncerty. Niestety ogromna ilość odpadów przewyższyła możliwości logistyczne, jednak z naturalnej niszy źródliskowej udało się uprzątnąć pokaźną przyczepkę wątpliwej jakości ozdobników w postaci butelek, opakowań po olejach, worków po nawozach czy starych komputerów. Nie lada wyczynem było wypchnięcie załadowanej przyczepy z błotnistego terenu.

Ostatnim akordem akcji było ognisko, którego uczestnicy delektowali się pieczoną kiełbaską i świadomością dobrze wykonanego zadania. Czas spędzony w miłym towarzystwie na łonie natury i doskonałe humory pozwalają przypuszczać, że wiosenne porządki w lasach wejdą na stałe do kalendarza brzezińskich patriotów.
Na koniec Patriotyczne Brzeziny składają gorące podziękowania dla firmy Communal Service, która zgodziła się przyjąć zebrane śmieci. Osobne podziękowania należą się również koledze Arkowi z Wiączynia, któremu nigdy nie trzeba dwa razy przypominać o akcji w terenie.

Patriotyczne Brzeziny

PB1PB2PB3PB4PB5PB6PB7PB8

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company