Zapowiedzi

Projekcja filmu „Zapomnij o Kresach” w Aleksandrowie Łódzkim

Już w najbliższą sobotę – 2 lipca – z okazji przypadającego w tym miesiącu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej (11 lipca) w Aleksandrowie Łódzkim odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Zapomnij o Kresach”, opowiadającego historię zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów z UPA na mniejszości polskiej na Wołyniu. Gościem spotkania będzie współtwórca filmu, Piotr Szelągowski.

Bohaterami krótkiego dokumentu są świadkowie ludobójstwa popełnionego na Polakach w latach 40. XX w. Film przedstawia traumatyczne wspomnienia tych osób, które miały wówczas zaledwie 10-17 lat. Wszyscy bardzo przejmująco opowiadają historie swoich najbliższych, którzy w męczarniach ginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich. W filmie pojawił się również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Piotr Szelągowski, działacz kresowy  z Poznania i współtwórca filmu tak argumentuje potrzebę jego nakręcenia: „Ludobójstwo, którego dokonali Ukraińcy, było najkrwawsze, jakiego dokonano w XX wieku. Niemcy zbudowali fabryki śmierci, uprzemysłowili mordowanie, Rosjanie w sposób bardziej prymitywny dokonywali przesiedleń, tworzyli gułagi. Tymczasem nacjonaliści ukraińscy pastwili się nad swoimi ofiarami. Im nie chodziło o fizyczne usunięcie ofiar, ale zadanie im jak największego bólu”. Drugim przytaczanym przez Szelągowskiego argumentem jest cisza, jaka od lat panowała wokół tematyki Wołynia. „Od początku nie potrafiłem zrozumieć, jak to możliwe, że o 20 tys. pomordowanych w strasznej zbrodni katyńskiej mówi się przy każdej okazji, a o tysiącach kobiet, dzieci i starców – cisza”.

Kręcony od kilku lat przez Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń” w dalszym ciągu ma ogromne problemy z ostateczną realizacją z powodu braku funduszy (ostatnio z dofinansowania filmu wycofał się Łódzki Fundusz Filmowy, o czym pisaliśmy w artykule Łódzkie nie dofinansuje „Wołynia” Smarzowskiego).

Film „Zapomnij o Kresach” odbędzie się 2 lipca 2016 r. (sobota) w sali kinowej pod kościołem parafii pw. św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim (ul. Wojska Polskiego 3, Aleksandrów Łódzki) o godz. 19.00.

Wydarzenie na Facebook: Emisja filmu „Zapomnij o Kresach ” i wykład Piotra Szelągowskiego

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers