Łódź

Propaganda ważniejsza od remontów

W tym tygodniu w ścisłym centrum Łodzi doszło do dwóch niebezpiecznych incydentów budowlanych. W poniedziałkowe popołudnie zawaliły się trzy piętra rewitalizowanej kamienicy przy ul. Rewolucji. We wtorek z kolei potężny fragment gzymsu osunął się z elewacji kamienicy przy ul. Piotrkowskiej.

Łódź to miasto pełne paradoksów. Tuż obok pięknych, odnowionych dziewiętnastowiecznych kamienic straszą pozostawione same sobie obiekty zagrażające nierzadko życiu przechodniów. Niestety, jak się okazuje, również te wyglądające na zadbane – jak pokazuje wtorkowy przypadek – mogą stanowić niebezpieczeństwo dla spacerujących najbardziej reprezentatywną ulicą Łodzi. Niebezpieczeństwo stanowią także wszechobecne dziury w drogach, na które najwidoczniej miasto ma jeden sprawdzony sposób – udawać, że nie istnieją.

W obydwu katastrofach obeszło się tym razem bez ofiar. Nie da się jednak ukryć, że zarówno podupadająca tkanka przestrzenna, jak i zaniedbana infrastruktura miejska nie tylko uwierają nasze poczucie estetyki, odpychają potencjalnych turystów, zniechęcają do zamieszkania w Łodzi, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla mieszkańców. A szkoda, bo nasze miasto mogłoby stać się naprawdę atrakcyjną perełką architektoniczną z ciekawym układem urbanistycznym. Na to jednak potrzebne są środki, a te włodarze miasta wolą przeznaczać na bardziej spektakularne, choć może niezbyt racjonalne, drogie inwestycje (tj. świecący pustkami Dworzec Łódź Fabryczna) czy propagowanie swoich poglądów (tj. powołany ostatnio zespół „antydyskryminacyjny”).

JS

1 KOMENTARZ

  1. należy zastanowić się dlaczego tak się dzieje czy jest to kwestia złej gospodarki rozpisywania przetargów po cenach powyżej rynkowych czy może jest to kwestia faktu że Łódź się wyludnia i ciężko obłożyć malejącą liczbę podatników takimi kwotami a wystarczyły na wyremontowanie wszystkiego. ree.biz pl

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company