Zapowiedzi

Przebraże – wyspa ocalenia w wołyńskim morzu zagłady – wykład

Z okazji zbliżającej się rocznicy rzezi wołyńskiej zapraszamy na wykład o jednym z niewielu miejsc, które obroniło się przed ukraińską agresją. Spotkanie rozpocznie się o 18:30 w lokalu przy ul. Tuwima 34 w najbliższy piątek 5 lipca.

Wołyń w 1943 r. spłynął polską krwią. Za sprawą szowinistów ukraińskich, morderców z OUN-UPA, przy licznym udziale chłopstwa ukraińskiego, na dawnych kresach II RP dokonano czystki etnicznej.

Ludobójstwo to charakteryzowało się bezprecedensowym okrucieństwem, śmierć zadawano często w wyrafinowany sposób, by celowo przedłużyć cierpienie ofiar. Nie oszczędzano dzieci, niemowląt, kobiet czy starców. Każdy Polak ze względu na swoją narodowość i wiarę był przeznaczony do eksterminacji. Śmierć na samym Wołyniu poniosło około 60 tys. naszych rodaków.

Poza przypadkami pomocy ze strony sprawiedliwych Ukraińców istniały nieliczne bastiony samoobrony. Jednym z nich było Przebraże – wyspa ocalenia w morzu rozszalałej z nienawiści dziczy. Wśród pożogi i śmierci ocalenie w nim znalazło 20 tys. Polaków.

Organizatorami wydarzenia jest Ruch Narodowy Łódź oraz Młodzież Wszechpolska – Okręg Łódzki.

https://www.facebook.com/events/458036334994554/

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company