Publicystyka

Przemysław Kicowski: Kogo Konfederacja poprze w II turze?

Przyznam szczerze, że nie rozumiem oburzenia środowiska związanego z obecną władzą jeśli chodzi o wypowiedź Jacka Wilka odnośnie głosowania na Trzaskowskiego w drugiej turze.

Po pierwsze była to prywatna opinia Jacka Wilka, a liderzy Konfederacji wielokrotnie mówili, że w przypadku braku przejścia Krzysztofa Bosaka do drugiej tury (póki co taki wariant nie jest zakładany i walczymy o 2 turę) nie będzie oficjalnego poparcia żadnego z kandydatów. Ja sam osobiście nie wyobrażam sobie głosować na Rafała Trzaskowskiego, człowieka blisko związanego z „elitą” poprzedniej władzy, bliskiego współpracowania HGW oraz przede wszystkim orędownika LGBT (tfu!).

Następnie nawet gdyby jakiekolwiek poparcie dla któregokolwiek z kandydatów w 2 turze było to … przecież wyborca jest wolnym człowiekiem i może robić co mu się podoba. Poparcia są tylko sugestiami a nie nakazami, więc to PiS powinien przekonać wyborców Konfederacji do siebie, a nie zarzucać liderem Konfederacji „zdradę”. Póki co jedyne co obserwuję na portalach np. TVP to wyborców Konfederacji nazywa się ruskimi agentami, zdrajcami itp – ciekawe czy takie działania zachęcą ich w przyszłości do głosowania na PiS.

Przemysław Kicowski

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na kolejny ciekawy fakt. Konfederacja jest nową formacją na scenie politycznej w kraju, oczywiście wywodzi się z Ruchu Narodowego, Wolności oraz Korony ale większość wyborców z tych 11% (według najnowszego sondażu) są to wyborcy nowi. A skoro nowi to znaczy, że albo wcześniej byli niezdecydowania albo Konfederacja komuś podebrała wyborców. Teoretycznie najbardziej logicznym wydaje się, że stracił PiS a zyskała Konfederacja, ponieważ na pierwszy rzut oka wydawać się może, że są to dwie najbardziej zbliżone poglądowo formacje (teoretycznie obie prawica). Jednak jak przyjrzymy się temu bliżej okaże się, że nic bardziej mylnego. moim zdaniem Konfederacja przejęła w większości elektorat Kukiz15, PSL oraz PO. Dlaczego? Dlatego, że wyborcy PiS są skupieni głównie wokół mediów władzy, jak TVP, co powoduje że stamtąd czerpią swoją wiedzę o stanie obecnym. Jak wszyscy dobrze wiemy przedstawiciele Konfederacji nie są mile widziany w TVP czy Polskim Radiu, czego konsekwencją jest to, że … sporo grupa wyborców PiS nie wie o istnieniu Konfederacji lub uważa ją za marginalne ugrupowanie, a co za tym idzie nie mogę się „przerzucić” na Konfederację. W innych stacjach telewizyjnych, radiowych czy programach internetowych Konfederacji jest znacznie więcej, stąd moje przypuszczenie, że wyborcy oglądający np. TVN, którzy wcześniej głosowali na PO, poznali nowe ugrupowanie i postanowili mu dać szansę. Do czego jednak dążę? Chodzi o to, że jak ktoś w ostatnich wyborach, lub nawet przez wiele lat głosował na PSL czy PO i teraz postanowił dać szansę Krzysztofowi Bosakowi z Konfederacji, to w drugiej turze naturalnym jest, że wybierze Rafała Trzaskowskiego. Nie dlatego, że Jacek Wilk tak powiedział, ale dlatego że przez jakiś czasu tak głosowali.

Dlatego PiS żeby osiągnąć sukces powinien według mnie działać zupełnie odwrotnie – wzmacniać pozycję Konfederacji aby odbierali głosy głównym partiom opozycyjnym (przypominam, że tak robili już z Kukiz15, czego efektem było wysokie zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku oraz dobry wynik Kukiz15).
Takie mam przemyślenia odnoście obecnej sytuacji politycznej i strzelaniu sobie w kolano przez PiS.
Nie patrząc jednak na problemy w obozie władzy, czy obozie totalnej opozycji należy wspierać naszego kandydata Krzysztofa Bosaka , tak aby w drugiej turze móc również oddać na niego głos!
Bosak2020 Krzysztof Bosak Konfederacja

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company