Województwo

Radomsko: Hołd Powstańcom – 1 sierpnia (Galeria)

1 sierpnia w Radomsku odbyła się symboliczna inscenizacja Powstania Warszawskiego. Grupa kilkudziesięciu narodowców i sympatyków głównie z Młodzieży Wszechpolskiej, próbowała jak najbardziej realistycznie ukazać heroizm oraz tragizm młodego pokolenia, które walczyło w powstaniu.

Przedstawienie stanowiło element dzisiejszej rzeczywistości, bowiem podczas recytowania wierszy, aktorzy przemieszczali się wśród widzów, potęgując realizm recytowanych wersów. Pozorny chaos, po chwili skupienia, stawał się uporządkowanym elementem całości. Pomalowane twarze miały symbolizować uczucia, które towarzyszyły powstańcom – nie tylko w chwili wybuchu powstania, ale również przez 63 dni walki. Drewniane krzyże to bohatersko polegli, ubrania z epoki wojny pomieszane z dzisiejszymi. Śmierć, polskość i walka niemalże dotykały oglądających.
W inscenizacji brał udział również kpt. Armii Krajowej Michał Ciesielski. Podczas spektaklu ogłoszono komunikat o wybuchu powstania, słychać także było wiersze i odezwy z czasów wojny a także okupacji komunistycznej. Kulminacją był symboliczny mały powstaniec recytujący kilka wersów i wręczający symboliczny krzyż uczestnikowi Powstania Warszawskiego.
Na koniec narodowcy zapalili symboliczne znicze pod tablicą upamiętniającą rozbicie wiezienia w Radomsku przez „Warszyca”, oraz pod symbolicznym pomnikiem Powstańców Warszawskich. Uroczystości zakończała Msza Święta w intencji powstańców.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers