Województwo

Radomsko: I Marsz Pamięci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – relacja

W dniu 31 marca w Radomsku odbył się I Marsz Pamięci gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Żołnierzy AK KWP NSZ „Do końca wierni”. Marsz zgromadził około 100-u uczestników z różnych środowisk patriotycznych i kibicowskich.

W obchodach wzięli udział kombatanci oraz przedstawiciele władz samorządowych. Kilkanaście minut po godzinie 13.00 pod pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego uroczystości rozpoczęła przedstawicielka organizatorów.

Naszym obowiązkiem jest wspominać losy Żołnierzy Wyklętych. Pamiętać o nich, by młode pokolenie miało świadomość ich bohaterskiej walki. Aparat propagandowy PRL przez prawie pół wieku świadomie i celowo starał się zohydzić uczestników ruchów niepodległościowych – mówiła Anna Dziadkiewicz.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których byli prezydent miasta Jarosław Ferenc, starosta radomszczańska Beata Pokora, publicysta Tadeusz M. Płużański i przedstawiciel ONR Krzysztof Szałecki.

Po przemówieniach delegacje, w tym przedstawiciele Ruchu Narodowego z Łodzi Dariusz Ziemba, Tomaszowa Mazowieckiego Andrzej Fąk wraz z kolegą z Młodzieży Wszechpolskiej Łukaszem Koćwinem, złożyli kwiaty i znicze.

Następnie uformowano kolumnę marszową, która przeszła ulicami Radomska na skwer Stanisława Niemca. Uczestnicy marszu pod przewodnictwem kolegów z ONR-u skandowali: „Warszyc, nasz Bohater!” „Cześć i chwała bohaterom!”, „Precz z komuną”, ” Wielka Polska katolicka”, „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, „O Warszycu pamiętamy, komunistom żyć nie damy”. Członkowie Ruchu Narodowego w trakcie przemarszu zainicjowali odśpiewanie „Roty”.

Niezmiernie miłym akcentem było pozdrowienie skierowane do Pani Ireny, uczestniczki konspiracji, siostry zamordowanego 19 lutego 1947 r. Mariana Knopa ps. Własow, żołnierza „Warszyca”, oskarżonego i osądzonego w tym samym procesie co jego dowódca. Podzielił jego los, ciał zamordowanych do tej pory nie odnaleziono. Zgromadzeni kilkukrotnie skandowali „Cześć i chwała Bohaterom” oraz „Warszyc, Warszyc pamiętamy komunistom żyć nie damy”. Pani Irena odpowiedziała na pozdrowienie machając z okna swojego domu.

Na zakończenie zebrani na skwerze Stanisława Niemca odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” po czym udali się do kościoła oo. Franciszkanów gdzie została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Dariusz Ziemba, Ruch Narodowy – koło Łódź

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio