Województwo

Rawa Mazowiecka: Odsłonięto tablicę poświęconą Romanowi Dmowskiemu

15 sierpnia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Romanowi Dmowskiemu w Rawie Mazowieckiej. Doszło do tego dzięki staraniom lokalnych struktur Młodzieży Wszechpolskiej. W uroczystości wziął udział m. in. Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

15 sierpnia to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Tego dnia świętowane jest zwycięstwo nad bolszewicką Rosją z 1920 roku, oddaje się cześć Wojsku Polskiemu, a katolicy obchodzą Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku okazji do świętowania było więcej, gdyż w leżącej między Łodzią a Warszawą Rawie Mazowieckiej uhonorowany został jeden z Ojców Niepodległej Ojczyzny oraz twórca polskiej myśli narodowej, Roman Dmowski. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku miejskiego ratusza nastąpiło dzięki inicjatywie i działaniom lokalnych działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Na uroczystość przybyli goście z wielu miejsc Polski, wśród których byli m. in. Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, prof. Jan Żaryn, oraz senator RP, Rafał Ambrozik. Nie zabrakło Wszechpolaków z Łodzi, Sieradza i Koluszek. Batalia o uhonorowanie Romana Dmowskiego w rawskiej przestrzeni publicznej trwała niespełna rok. Wszystkie fundusze (ponad 12 000 złotych) pochodziło od darczyńców z całego kraju. Szczególne zasługi w kwestii przeprowadzenia całej inicjatywy przypisać należy rzecznikowi prasowemu Okręgu Łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej i prezesowi rawskich struktur tej organizacji, Bartoszowi Florkowi.

Uroczystość odsłonięcia tablicy połączona była z organizowaną przez Młodzież Wszechpolską #AkcjaIntegracja. Obecni tego dnia w centrum Rawy mieszkańcy i przybyli goście otrzymali szereg materiałów informacyjnych na temat Dmowskiego, Młodzieży Wszechpolskiej i całej myśli narodowej. Nie zabrakło również interesujących rozmów. Późnym popołudniem obecni wcześniej w Rawie Wszechpolacy wzięli udział w organizowanym w Warszawie Marszu Zwycięstwa, upamiętniającym zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers