Województwo

Relacja z obchodów 80. rocznicy śmierci św. Maksymiliana M. Kolbego w Zduńskiej Woli

W ostatnią sobotę obchodzono 80. rocznicę śmierci św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Z tej okazji w Muzeum – Domie Narodzin św. Maksymiliana M. Kolbego w Zduńskiej Woli odbyła się Msza Święta dziękczynna za postać Maksymiliana. Uczestniczyli w niej także działacze Młodzieży Wszechpolskiej, czynnie angażujący się w działalność muzeum. Poniżej szczegóły.

Obchody rocznicy rozpoczęły się właściwie dzień przed rocznicą w piątek, kiedy to łódzki oddział IPN otworzył wystawę poświęconą świętemu naprzeciwko kościoła, w którym został on ochrzczony – Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP. Najważniejszy był jednak dzień rocznicy. Od godziny 14:00 w auli Ośrodka Pamięci św. Maksymiliana odbyła się konferencja z udziałem kilku gości, m.in. dyrektora Radia Niepokalanów o. G. Klimczyk, czy autor jednej z książek na temat Maksymiliana – ks. Mariusz Budkiewicz.

Z kolei o godz. 16:30 rozpoczęła się wspomniana we wstępie Msza Święta, na której zgromadziły się dziesiątki osób. Po niej delegacje Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej złożyły kwiaty pod tabliczką upamiętniającą św. Maksymiliana, która znajduje się na froncie muzeum.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją, zamek, na świeżym powietrzu i tekst „REDMI NOTE 8T AI QUAD CAMERA”
Może być obrazem przedstawiającym 4 osoby i w budynku
Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, drzewo i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, kwiat i na świeżym powietrzu

Po części oficjalnej o godz. 18:00 na Placu Wolności przy zduńskowolskim ratuszu rozpoczęło się spotkanie integracyjne zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską. Trwało ono do godz. 20:00 i w jego trakcie Wszechpolacy mieli okazję porozmawiać z wieloma ludźmi w różnym wieku, wręczyć im ulotki, a także wizerunki św. Maksymiliana, porozmawiać o świętym i jego życiorysie, o swojej organizacji, idei, działaniach. Dodatkowo zduńskowolanie mieli okazję napić się świeżej, naturalnej lemoniady, która skutecznie orzeźwiała ludzi w czasie upału.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company