Zapowiedzi

Różne twarze Dmowskiego – dyskusja o książce Krzysztofa Kawalca „Roman Dmowski. Biografia”

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, odbędzie się spotkanie w z cyklu Plus czy minus – konfrontacje historyczne, zatytułowane Różne twarze Dmowskiego – dyskusja o książce Krzysztofa Kawalca „Roman Dmowski. Biografia”

/// 21 kwietnia 2016 r. (czwartek)
/// godz. 18:00
/// siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Roman Dmowski należał do najwybitniejszych postaci pierwszej polowy XX wieku, a jego zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 trudno przecenić. W odrodzonej Polsce przegrał rywalizację o władzę z Jozefem Piłsudskim, co sprawia, że dzisiaj w pamięci zbiorowej zajmuje mniej miejsca. Jest to jednak miejsce szczególne, podzielone bez reszty między obozy zwalczających się zawzięcie wielbicieli oraz namiętnych krytyków Dmowskiego. Czy, jeśli nie akceptujemy części poglądów Dmowskiego (najbardziej jaskrawy jest jego antysemityzm), czy możemy go dowolnie „formować”, w taki sposób, by stworzyć z niego idealnego bohatera bez skazy? Bądź, odwrotnie, czy mamy prawo wrzucać wszystkie jego czyny i myśli do jednego worka? Biografia autorstwa profesora Krzysztofa Kawalca odpowiada na pytanie, kim był człowiek, który potrafił budzić tak silne i trwałe emocje. Jakie wiec są twarze Romana Dmowskiego i jaka pamięć o nim winna być dla nas ważna?

Rozmawiać będą:

* Prof. Krzysztof Kawalec (autor książki, specjalizujący się w historii myśli politycznej oraz historii Polski i powszechnej XIX-XX wieku)

* dr Łukasz Jasina (Muzeum Historii Polski, szef działu wschodniego „Kultury Liberalnej”)

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie

Patronat honorowy:
Muzeum Historii Polski

 

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company