Województwo

Spotkanie ze Sławojem Kopką w Zelowie

W sobotę 7 czerwca działacze Brygady Łódzkiej ONR z Zelowa i okolic, uczestniczyli w spotkaniu ze Sławojem Kopką, kontrowersyjnym autorem promowanej tego dnia książki „Szare miasto”. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Zelowie.

Wydarzenie zostało potraktowane przez organizatorów w sposób wyjątkowy, o czym mogą świadczyć wzmożone patrole policji, precyzyjnie monitorujące wszystkie ulice i uliczki w mieście, w poszukiwaniu wyglądających podejrzanie młodych mężczyzn.
Działacze ONR zmierzający na promocję książki, zostali zatrzymani przez dwa radiowozy zelowskiej policji, kilkaset metrów przed budynkiem MDK. Powodem zatrzymania, zdaniem funkcjonariuszy, były rzekome obawy organizatorów przed zakłóceniem wydarzenia przez grupy narodowców, prężnie działających na terenie Zelowa. Po wylegitymowaniu pozwolono narodowcom uczestniczyć w wydarzeniu.

Co spowodowało, że organizatorzy tak bardzo obawiali się zakłócenia promocji książki? Otóż sam autor, Sławoj Kopka, z zawodu dziennikarz, jest niezwykle interesującą postacią. Jak sam przyznał podczas prezentacji książki, pracował w Służbach Bezpieczeństwa, zapomniał jedynie wspomnieć na jak wysokiej pozycji i jak długo. W trakcie aplikacji do pracy w SB, stwierdził, iż jego praca w tych strukturach może w znaczny sposób usprawnić prace służb bezpieczeństwa. Był również pracownikiem Milicji Obywatelskiej w Łodzi na stanowisku inspektora Wydziału IV.
Sobotnie spotkanie przyciągnęło osoby w podeszłym wieku, do grona młodych należeli jedynie działacze ONR. Autor opowiadał o życiu zelowian i swych latach dzieciństwa, które umieścił w nowej książce, często podkreślając, że cieszy się z wielokulturowości w tym miasteczku. Po zakończonych opowiadaniach, przyszedł czas na pytania publiczności. Niestety starsza publika nie miała pytań, toteż skierowali je do autora działacze ONR. Pytania dotyczyły m.in. jego pracy w SB oraz wpływie, jaki takowa działalność wywarła na napisanie przez niego książek.

Niestety autor wyznał, iż nie odczuwa wstydu z powodu swej niechlubnej przeszłości i pracy w strukturach. Dodał nawet, że ludzie, których osądzał byli mu za to po latach wdzięczni (sic!). Ponadto podzielił się ze zgromadzonymi informacją o tym, że pijał alkohol z działaczami SB, uściślając: wódkę.
Sławoj Kopka nie był w stanie odpowiedzieć na większość pytań skierowanych przez narodowców, wówczas oburzeni organizatorzy upominali , że pytania powinny być związane z książką. Coraz częściej dało się słyszeć rozwścieczone głosy starszych ludzi, krzyczących i obrażających młodych narodowców a przy tym gloryfikujących p. Kopkę i jego „zasługi”. Niestety, starsza część publiki nie czuła się zobowiązana do przestrzegania zasad savoir-vivre.
Oprócz działaczy ONR i publiczności, głos zabrał zelowski historyk, który stwierdził, że nie będzie współpracował z człowiekiem służącym SB. Przytoczył również kilka faktów z życia p. Sławoja, które wskazywały na jego bogatą przeszłość w Służbach Bezpieczeństwa. Autor książki nie zaprzeczył. Po zakończeniu spotkania działacze ONR usłyszeli pod swoim adresem masę obraźliwych słów, skierowanych od kilku osób z publiczności, po czym opuścili budynek.
Jak można zauważyć, ludzie, którzy pracowali z Służbach Bezpieczeństwa nie wyrażają najmniejszej skruchy za to, jak działali przed laty. Smutnym jest fakt, iż inny ludzie na to przyzwalają, mydląc sobie i innym oczy.
Sławoj Kopka jest osobą jest przykładem człowieka, który mimo swej „pisarskiej pasji” jest w pewien sposób bardzo ważną i wpływową osobą na terenie Zelowa.
Nie bez przyczyny na spotkanie z tym człowiekiem, na nogi postawione zostały wszystkie zastępy policji gminnej, a wpływowi ludzie z uwielbieniem przychodzą na jego wydarzenia, nagradzając go gromkimi brawami.

Po tym wydarzeniu można postawić wiele pytań:
-dlaczego zelowski MDK zorganizował takie spotkanie w miejscu, gdzie winno się zachować szczególną kulturę osobistą i promować ludzi o pozytywnym życiorysie?
-dlaczego p. Kopka wywiera taki wpływ na mieszkańców Zelowa?
-czy historie z życia mieszkańców Zelowa w książce są powiązane z ludźmi, którzy najgłośniej klaskali i wychwalali autora na spotkaniu?
-czy działalność Sławoja Kopki w SB oraz jego możliwość przeglądania akt z czasów wczesnej komuny, miała wpływ na powstanie jego książek?
-dlaczego narodowcy i inne organizacje patriotyczne mają utrudnioną działalność w Zelowie?
– o czym jeszcze dowiemy się z życiorysu Sławoja Kopki?

Odpowiedzi na wiele z tych pytań, uzyskamy w najbliższej przyszłości, a sama postać tego kontrowersyjnego człowieka będzie z pewnością częstym tematem zelowskich narodowców.
W czasie rozmowy jednego z działaczy ONR ze Sławojem Kopką, autor wyraził chęć na zorganizowania przez narodowców spotkania, na którym mógłby publicznie przeprosić Polaków za działalność w Służbach Bezpieczeństwa i szkody, jakie tym wyrządził.

Czekamy na to z niecierpliwością!

Precz z komuną!

A.K.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company