Publicystyka

„Stanowimy największą prawicową alternatywę dla POPiSu” – wywiad z Rafałem Gierowskim

Kolejną osobą, którą chcemy Wam przedstawić, mówiąc o kandydatach Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jest „dwójka” na liście okręgu Łódzkiego. Jest nią Rafał Gierowski – prezes okręgu Łódzkiego Ruchu Narodowego.
Wywiad przeprowadza Bartosz Florek.

B.F.: Czołem Rafale! W pierwszej kolejności dobrze by było bliżej przedstawić twoją sylwetkę osobom, które zobaczą ten wywiad. Jak wygląda historia twojej działalności dla dobra ogółu?

R.G: Moje zainteresowanie Ruchem Narodowym zaczęło się w 2014 roku po Marszu Niepodległości, na który zabrał mnie mój dobry znajomy. Wcześniej nie miałem najlepszego mniemania o środowisku narodowym, oceniałem je przez pryzmat tego co usłyszałem, przeczytałem w mediach.

Ostatni Marsz Niepodległości za czasów Platformy Obywatelski wybudził mnie z letargu, informacje w mediach diametralnie różniły się od tego co zobaczyłem. Poczułem wtedy to magiczne „coś”, które popchnęło wielu mnie podobnych ku środowisku narodowemu.

Do Ruchu Narodowego przystąpiłem w 2015 roku. Jesienią 2017 roku stałem się Pełnomocnika Ruchu Narodowego na woj. Łódzkie, a także członkiem Rady politycznej Ruchu Narodowego. Rok później zostałem pierwszym w historii Prezesem Ruchu Narodowego na okręg łódzki, brałem udział w tworzeniu programu samorządowego, a także startowałem w wyborach do Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Nie jestem wzorcowym przykładem narodowca, który przeszedł długoletni proces formacji w Młodzieży Wszechpolskiej. Moja droga była zupełnie inna, przez co w trybie ekspresowym musiałem i nadal muszę jeszcze wiele nauczyć się.

Kandydujesz w ramach Konfederacji z ramienia Ruchu Narodowego. Mógłbyś nam powiedzieć kilka zdań o tej partii?

Jesteśmy koalicją partii unio sceptycznych. Wiemy, że obecna pozycja Polski w Unii Europejskiej jest słaba, nikt nas nie szanuje i się z nami nie liczy. Ten proces pogłębiał się zarówno za rządów PO, gdzie prowadzona była służalcza polityka wobec Niemiec, jak i za rządów PiS, gdzie ogólnie polityka zagraniczna to jeden wielki skandal. W ramach Konfederacji zostali zrzeszeni wolnościowcy, narodowcy i konserwatyści. Na sercu leży nam dobrze pojęty interes Polaków, o który chcemy walczyć! Jeżeli ktoś trafił na stronę Narodowej Łodzi to z całą pewnością wie z grubsza, czym jest partia polityczna Ruch Narodowy. Zachęcam wszystkich sympatyków idei narodowej do szczegółowego zapoznania się z naszymi programami, które są dostępne na stronie www.ruchnarodowy.net.

Ruch Narodowy jest za wyjściem Polski z Unii Europejskiej. Dlaczego waszym zdaniem Unia jest zła?

Unia Europejska z podmiotu gospodarczego stała się podmiotem politycznym kreowanym na liberalno-lewicową modłę. Takie kraje jak Niemcy czy Francja chcą nam narzucać swoje zdanie w kwestiach ideologicznych i gospodarczych. Dobrym przykładem jest relokacja uchodźców. Mimo to, że Polacy jednoznacznie są przeciwni przyjmowaniu przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu komisarze unijni grożą nam sankcjami, jeśli nie przyjmiemy określonej liczby migrantów. W kwestiach ekonomicznych narzuca nam się przyjęcie euro, które zupełnie zrujnuje naszą gospodarkę. Proszę tylko spojrzeć na Grecję czy Włochy, oba kraje zgodziły się na powyższe warunki i obecnie są targane przez różnorakie kryzysy.

Mimo wszystko większość Polaków jest za pozostaniem Polski w UE. Jak myślisz, z czego to wynika?

Z propagandy, która jest serwowana w mediach głównego nurtu. Jesteśmy blokowani zarówno przez TVP, Polsat jak i TVN, brak unio sceptycznego głosu blokuje możliwość wyrobienie sobie pełnego zdania na temat działań Unii Europejskiej. Duża część społeczeństwa myśli, że UE jest dobra bo nam coś daje, ale nie wie, że musimy wpłacać regularnie ogromne składki do budżetu europejskiego, a każde dofinansowanie z UE obarczone jest wkładem własnym, który najczęściej finansowany jest kredytami. Osobną sprawą też jest to, że te pieniądze trafiają później do firm zagranicznych i w żaden sposób, w długotrwałej perspektywie, nie budują dobrobytu naszego kraju.

Z jakich ugrupowań i środowisk składa się Konfederacja? Jakie są wasze główne postulaty?

Głównymi członkami Konfederacji są: Ruch Narodowy, Partia KORWIN, Federacja dla Rzeczpospolitej, Piotr Liroy-Marzec i jego stowarzyszenie Skuteczni, Grzegorz Braun i Pobudka, Kaja Godek oraz Partia Kierowców. Jest nas sporo, ale łączy nas wspólny cel, którym jest budowanie istotnej roli Polski na arenie międzynarodowej, odzyskanie suwerenności i tworzenie Wielkiej Polski!

Niektóre osoby zarzucają wam hipokryzję, mówiąc, że pomimo tego, że jesteście uniosceptykami, kandydujecie do Parlamentu Europejskiego. Jakbyś się odniósł do takich zarzutów?

Właśnie dlatego startujemy. Jest bardzo ważne, aby w Parlamencie Europejskim głośno i wyraźnie wybrzmiał głos unio sceptyków. Nie może być tak, że euro entuzjaści nie będą mieli żadnej opozycji i będą nam wciskać wszystko co im się podoba. Ponadto chcemy rzetelnie informować Polaków o tym co się tam dzieje, a z relacji Pana Dobromira Sośnierza wiemy, jak wieli bałagan panuje w strukturach UE.

1 maja w Warszawie, w 15. rocznicę wstąpienia Polski do UE odbył się Marsz Suwerenności, organizowany przez Konfederację i wspierany przez stowarzyszenie Marsz

Niepodległości oraz Młodzież Wszechpolską. Byłeś uczestnikiem tego marszu. Jak on wyglądał? Czy spotkaliście się z jakimiś prowokacjami?

Marsz Suwerenności był wspaniałą inicjatywą. Pojawiło się na nim kilka tysięcy osób. Bardzo budującym faktem było to, że ludzie przechodzący obok wspierali nas, krzyczeli, że wierzą w to co robimy i życzą nam dobrze. Prowokacji na szczęście się ustrzegliśmy, jednak środowiska „miłujące wolność słowa” chciały zablokować legalny marsz. Niezmiennie dziwi mnie hipokryzja tych ludzi, jednego dnia wycierają sobie twarz ideałami wolności, tylko po to żeby drugiego komuś tę wolność zabierać. Jak oni mogą patrzeć w lustro?

Jaki jest twój program wyborczy?

Mój program wyborczy jest mocno tożsamy z tym co prezentuje Konfederacja. Bardzo dużo mówi o nim moje hasło czyli #SiłaPolskości. Chcę pokazać, że jesteśmy dumnym narodem, któremu nie da się narzucić woli liberalno-lewicowych uniokratów, którzy tworzą swoje prawa w oderwaniu od rzeczywistości i poszanowania suwerenności państw członkowskich. Chcę również uświadamiać, że Unia to nie jest czyste dobro, że ma przynajmniej tyle samo wad ile zalet, o ile nie więcej, że za każdym dofinansowaniem stoją nasze pieniądze i kredyty, które weźmie samorząd i będzie musiał spłacać naszymi podatkami.

Od jakiegoś czasu w mediach (szczególnie związanych z PiSem) jest na Was nagonka. Mógłbyś nam o tym opowiedzieć? Jak myślisz, dlaczego tak zaciekle Was atakują?

Szczególnie aktywny jest redaktor Sakiewicz, który zarzuca nam jakieś mityczny związki z Putinem i finansowanie z Kremla. No szkoda, że jakoś go nie czuję (śmiech). A tak na poważnie, po prostu boją się nas. Widzą, że na prawo od PiS powstało ugrupowanie, które może zabrać im monopol na prawicowe treści i zagrozić w jesiennych wyborach. Znamienne jest to, że ich nagonki przynoszą zupełnie odwrotny efekt, gdyż mobilizują naszych sympatyków i przysparzają nowych wyborców.

Większość osób popierających Konfederacje przede wszystkim interesuje istnienie takiej koalicji na wybory do polskiego parlamentu. Jak myślisz, pójdziecie razem do wyborów na jesieni?

Taka możliwość istnieje i jest rozważana przez liderów. Jak na razie współpraca układa się bardzo dobrze i wiele wskazuje na to, że zobaczymy Konfederację również jesienią. Wiele osób może sugerować rozbieżność poglądową, jednak nie jest to do końca prawda. Zdecydowanie więcej nas łączy niż dzieli.

11 maja w Warszawie odbędzie się marsz przeciw roszczeniom żydowskim. Na czym polega to zagrożenie? Weźmiesz udział w tym marszu?

Zagrożenie związane z tzw. ustawą 447, która nakazuje nam zwrot mienia bezspadkowego organizacjom żydowskim. Jeżeli cały ten koszt rozłożymy ja przeciętną 4 osobową rodzinę to będzie musiała ona zapłacić aż 120 tys zł! Przecież to jest niewyobrażalna kwota. Kolejnym zagrożeniem jest to, że próbuje się z Polski zrobić naród sprawców. Nasz kraj najbardziej ucierpiał w II Wojnie Światowej, a teraz pewne środowiska chcą zrzuć całą winę na nas, nie może być na to zgody. Mnie niestety na marszu nie będzie, w tym czasie mam już zaplanowane od dłuższego czasu spotkania z mieszkańcami Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego i Rawy Mazowieckiej, na które serdecznie zapraszam. Jednak na Marsz przeciw ustawie 447 jedzie delegacja łódzkiego Ruchu Narodowego.

Jak będzie wyglądać przebieg twojej kampanii? Co na nią zaplanowałeś?

Obecnie kampania odbywała się głównie w sieci. Regularnie zamieszczam posty na Facebooku i Twitterze, na które również serdecznie zapraszam. Brałem również udział w programach wRealu TV i Mediów Narodowych, gdzie rozmawialiśmy o mojej wizji UE. Rozpoczęliśmy również weekendowe spotkania z mieszkańcami województwa. W dwa dni staramy się odwiedzić 5-6 miast, porozmawiać z mediami lokalnymi, rozdawać ulotki czy rozklejać plakaty. Przed nami bardzo ważny moment kampanii, czyli łódzka konwencja Konfederacji. Mam nadzieję, że media z naszego miasta zachowają więcej profesjonalizmu niż te ogólnopolskie i przeprowadzą rzeczową relację z tego wydarzenia.

W wyborach do PE zarejestrowano 6 ogólnopolskich komitetów. Jakbyś miał zachęcić kogoś do oddania głosu akurat na Konfederację, to jakbyś to zrobił?

Jesteśmy jedynym ogólnopolskim komitetem unio sceptycznym. W Parlamencie Europejskim chcemy reprezentować głos Polaków, bo to on jest najważniejszy. Będziemy walczyć z cenzurą w Internecie, niszczeniem polskiej gospodarki i ograniczaniem suwerenności. Pozostałe 5 komitetów ślini się na myśl o UE i opowiada o niej w samych pozytywach, pomijając liczne wady tej instytucji. Chcemy pokazać Polakom prawdziwe oblicze tego tworu, w jaki sposób kreuje się tam prawo i co myśli się o zwykłych ludziach.

W jaki sposób można poprzeć twoją kandydaturę?

Przede wszystkim głosując na mnie 26.05. Szukamy również osób do pomocy w rozwieszaniu plakatów, jeżeli jest ktoś chętny serdecznie zapraszam do kontaktu na moim profilu na FB. Jednak jeżeli ktoś nie dysponuje taką ilość wolnego czasu wystarczy zwykły „lajk” pozytywny komentarz i udostępnienie posta w mediach społecznościowych. W ten sposób buduje się zasięg

Co chciałbyś na koniec przekazać osobom, które zobaczą ten wywiad?

Zachęcam do głosowania na Konfederację. Nie jesteśmy idealni, ale w tym momencie stanowimy największą prawicową alternatywę dla POPiSu, który od lat rujnuje nasz kraj. Stoimy przed wielką szansą aby to zmienić, a wybory do Parlamentu Europejskiego to pierwszy krok! Jeżeli uda nam się wprowadzić naszych przedstawicieli do Europarlamentu nasz głos będzie zdecydowanie bardziej słyszalny jesienią. Oczywiście zachęcam również do głosowania na mnie. Staram się jak najlepiej pełnić swoją służbę publiczną, a Państwa głosy bardzo mobilizują do dalszego działania. Rafał Gierowski lista numer 1 miejsce numer 2 #SiłaPolskości.

Dziękuję za udzielenie wywiadu.

Link do fanpage’a Rafała Gierowskiego na facebooku: https://www.facebook.com/RGierowski/

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company