Łódź

Studio Se-ma-for przejęte przez Anglików

Legendarne łódzkie studio Se-ma-for zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen Entertainment. Jedno z najważniejszych miejsc na mapie filmowej Polski, w którym powstawały kultowe animacje jak „Miś Uszatek” czy oscarowy „Piotruś i Wilk”, przeszło w ręce zagranicznego studia. Powodem są długi. Prezesem nowego zarządu został Szwajcar, Luc Toutounghi.

Problemy studia zaczęły się przy produkcji serialu dla dzieci „Parauszek i przyjaciele” rozpoczętej w 2013 roku. Serial jest emitowany przez kanał MiniMini+, TVP Puls, TV Trwam, kupiła go szkocka telewizja BBC Alba, chętne są także telewizje z Czech i Szwajcarii. Mimo tak dużego zainteresowania i licznych nagród, produkcja przysporzyła Studiu kłopotów finansowych. Serial był dofinansowywany z funduszu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a studio zaciągało kolejne pożyczki u zagranicznych producentów. Długów jednak nie udało się spłacić. Zgodnie z umową, brytyjska firma Small Screen przejęła 51 proc. udziałów spółki. Dotychczasowy prezes, Zbigniew Żmudzki złożył rezygnację.

– Studio czeka teraz restrukturyzacja, która jest potrzebna dla takiego studia jak nasze. Nie możemy działać tylko jako studio artystyczne. Musimy też myśleć o finansach i postawić Se-ma-fora na mocnych nogach. Bo niestety polskie studia filmowe stoją najczęściej na nogach glinianych – tłumaczy Zbigniew Żmudzki. – Uważam, że obecność Anglików to jednak dla nas szansa. W naszym kraju system finansowania jest taki, że mamy tylko jedną nogę: Polski Instytut Sztuki Filmowej i fundusze regionalne, a potrzebujemy też drugiej nogi w postaci koproducenta. Na tę chwilę pomoc udało się nam znaleźć za granicą. Anglicy są dla nas ogromną szansą, ale musieliśmy dokonać zmian w zarządzie studia.

Studio Se-ma-for jest spadkobiercą słynnego Studia Małych Form Filmowych. To tu powstawały kultowe polskie bajki: lalkowe „Muminki”, „Miś Colargol”, „Miś Uszatek”, rysunkowy „Zaczarowany ołówek” czy aktorski „Klub profesora Tutki”. Studio oferowało młodym absolwentom łódzkiej Szkoły Filmowej możliwość debiutu – tu karierę w produkcji filmowej rozpoczynali m.in. Janusz Morgenstern, Roman Polański, Jerzy Antczak, Filip Bajon czy Krzysztof Krauze. Sukcesem okazał się awangardowy film animowany Zbigniewa Rybczyńskiego pt. „Tango” (1980), zdobywając pierwszą w historii statuetkę Oscara dla polskiej produkcji filmowej.

W 1990 roku zmieniono nazwę na Studio Filmowe Semafor. Odtąd miały w nim powstawać również filmy pełnometrażowe. Niestety, plany nie powiodły się. Telewizja Polska wycofała się z realizacji seriali dla dzieci, powstawały jednocześnie konkurencyjne studia prywatne. W 1999 roku Komitet Kinematografii podjął decyzję o likwidacji państwowego studia Semafor. Wówczas Zbigniew Żmudzki założył spółkę, która przyjęła nazwę Se-ma-for Produkcja Filmowa. W 2006 roku, w wyniku polsko-brytyjskiej współpracy powstał lalkowy „Piotruś i Wilk”. Film zdobył statuetkę Oscara za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany w 2007 roku.

Po przejęciu Studia przez brytyjską firmę Zbigniew Żmudzki zapewnia, że Semafor nie przeniesie się do Londynu. Wciąż działać będzie Fundacja Filmowa Se-ma-for promująca sztukę filmową, w szczególności film animowany. Czynne ma być także Muzeum Animacji Se-ma-for. Jednak łódzkie studio nie prowadzi już produkcji filmowej.

 

Marta Niemczyk

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company