Województwo

Upamiętnienie wprowadzenia stanu wojennego w Tomaszowie Mazowieckim

13 grudnia 2015 r. na Placu Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się inscenizacja historyczna wprowadzenia stanu wojennego, która została przygotowywana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 .

Główny cel jaki przyświecał organizatorom tej inicjatywy, to była popularyzacja o najnowszej historii Polski i Tomaszowa Mazowieckiego, a także przybliżenie realiów tamtych dni młodszemu pokoleniu.
Dzięki ogromnej pracy włożonej przez organizatorów, mieszkańcy Tomaszowa mogli zobaczyć na ulicach miasta piesze i zmotoryzowane patrole MO/ZOMO i odtworzenie zatrzymań i rewizji, jakim wtedy byli poddawani Polacy oraz przemarsz demonstrantów, manifestacja i starcia z oddziałami MO/ZOMO.
Poza tym można było zobaczyć wystawę poświęconą tomaszowskiej „Solidarności”, na której były eksponaty i dokumenty z tamtego okresu.
Wydarzenie to poprzedziła prelekcja „Stan wojenny we wspomnieniach tomaszowskich działaczy NSZZ Solidarność w latach 80-tych” w salce widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury o godz. 12.00 w piątek 11 grudnia 2015r.

Foto: https://www.nasztomaszow.pl/
Konrad K.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company