Łódź

Urząd Miasta chce zatrzymać Ukraińców w Łodzi

W ostatnich latach Łódź została zalana pracownikami zza wschodniej granicy. Korzystają z tego łódzcy  pracodawcy, którzy wcześniej narzekali na brak chętnych do pracy. Może się to wkrótce zmienić ze względu na otwarcie granic Niemiec na Ukraińców. By do tego nie dopuścić Urząd Miasta przygotowuje dla nich pakiet relokacyjny.

W województwie pracuje ok. 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys. Do łódzkich szkół uczęszcza coraz więcej ukraińskich dzieci, coraz częściej za żywicielem przeprowadza się tu cała rodzina. Miasto chce zatrzymać je na stałe, tłumacząc to potrzebą zatrzymania negatywnych tendencji demograficznych.

Do tej pory miasto wprowadziło wiele udogodnień ułatwiających życie imigrantom ze wschodu, tj. strona UMŁ w języku ukraińskim czy opcja obsługi automatów biletowych w tym języku. Teraz, w obawie przed odpływem taniej siły roboczej na zachód, miasto dodatkowo przygotowuje dla nich pakiet relokacyjny i specjalną komórkę w urzędzie, która będzie zajmowała się ich obsługą i pomocą.

Najwyraźniej obcokrajowcy są cenniejsi dla włodarzy Łodzi niż jej rodowici mieszkańcy.

JS

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company