Województwo

Usuwanie symboli komunistycznych w Tomaszowie Mazowieckim

14 października 2015 r. na stronie internetowej www.nasztomaszow.pl pojawił się artykuł dotyczący usunięcia tablicy upamiętniającej Związek Walki Młodych (ZWM: 1943-1948). Tomaszów2
W tym miejscu warto przypomnieć, że ZWM była stalinowską organizacją młodzieżową
i przybudówką komunistycznej partii (PPR-PZPR). ZWM uczestniczyła w budowie systemu terroru komunistycznego w Polsce biorąc czynny udział w prowadzeniu kampanii indoktrynacji młodzieży oraz w stosowaniu politycznych represji w latach 40. i 50. Do największych „zasług” ZWM należy zaliczyć uczestnictwo w PPR-owskich akcjach propagandowych i zbrojnych walkach przeciw podziemiu niepodległościowemu i oporowi społeczeństwa. Związek był także narzędziem terroru i represji – jego członkowie w ramach bojówek komunistycznych uczestniczyli m.in. w napadach na chłopów. Stali się także kadrami zasilającymi aparat bezpieczeństwa i administracji nowej władzy. Ponad 20 tys. „zetwuemowców” należało do ORMO.
Informacja o usunięciu tejże tablicy pamiątkowej z miejsca publicznego spotkała się z dużą falą krytyki wśród internautów.
Przypominamy, że w Tomaszowie Mazowieckim znajduje się jeszcze jedna tablica, upamiętniająca Franciszka Zubrzyckiego ps. „Mały Franek”, pierwszego dowódcę partyzanckiej Gwardii Ludowej. W przeszłości, na znak sprzeciwu, była oblewana czerwoną farbą.
Tomaszów3
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że negatywne podejście wielu osób do usuwania komunistycznych symboli nie zawsze wiąże się ze szczególnym sentymentem do poprzedniego zbrodniczego systemu. Często jest bowiem skutkiem braku odpowiedniej wiedzy, związanej z tamtym okresem i organizacjami, które funkcjonowały w ówczesnym czasie.

Konrad K.


Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company