Za nami już siódma edycja łódzkiego Tygodnia Patriotycznego zorganizowanego przez ZHR przy współpracy z wieloma podmiotami o profilu patriotycznym oraz instytucjami miejskimi. W tym roku atrakcje zostały rozłożone na osiem dni – pierwsze wydarzenia odbyły się 29 października, a ostatnie 13 listopada. Poniżej pokrótce opiszemy każde z nich:
29 października
Zapoczątkowano promocję akcji „Chwała Bohaterom”. Więcej
Porządkowanie Starego Cmentarza w Łodzi, w które szczególnie aktywnie włączyli się działacze Młodzieży Wszechpolskiej, cieszyło się sporym zainteresowaniem Łodzian.
30 października
Akcja flaga. Tego dnia w różnych punktach Łodzi można było nabyć flagi biało-czerwone od harcerzy łódzkiego ZHR. Więcej (od 6:32)
4 listopada
Gra nocna – „Początek rozgrywki: godzina milicyjna – 1”. Więcej
5 listopada
Gra miejska dla dzieci „Odkrywamy Europę”
Gra kierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat. Jest to ciekawa i przystępna metoda dzięki której możemy edukować młodzież. Tegorocznym motywem była geografia, a ściślej: „W trakcie tegorocznej gry uczestnicy będą musieli pomóc Wielkiemu Kartografowi w skompletowaniu i ułożeniu państw całej Europy.” Fotorelacja z wydarzenia
6 listopada
IV Rozgrywki Planszowe „Historia na Planszy”
Rozgrywki planszowe odbyły się w godzinach 14:00 – 20:00 w Łódzkim Domu Kultury i cieszyły się sporym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku sporo grano w gry dotyczące II wojny światowej.
10 listopada
Spotkanie patriotyczne
Spotkanie patriotyczne odbyło się w Łódzkim Domu Kultury, na którym przedstawiono film o oddziałach leśnych II wojny światowej. Po projekcji odbyła się dyskusja na temat filmu.
Wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”
Wystawę można było oglądać do dnia 12 listopada do godziny 18:00. Więcej
VI Muzyczne Drogi do Niepodległości
Tradycyjnie już tego dnia odbyły się łódzkie śpiewanki patriotyczne, które odbyły się w Łódzkim Domu Kultury. Dla każdego z uczestnika imprezy był przewidziany śpiewnik. Więcej
Capstrzyk.
Miał miejsce tuż po Muzycznych Drogach do Niepodległości. Podczas Capstrzyku organizowanego przez Fundacje Kultury i Biznesu miało miejsce: wciągniecie flagi państwowej na maszt, odczytanie apelu pamięci, ceremoniał wojskowy, udział orkiestry dętej, warty honorowe żołnierzy, strzelców oraz rekonstruktorów. Na koniec wydarzenia odbyło się uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem marszałka.
Koncert Niepodległościowy
Na zakończenie dnia odbył się Koncert Niepodległościowy zorganizowany przez Fundacje Kultury i Biznesu. Więcej
11 listopada – Uroczystości centralne
Tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości w łódzkiej Archikatedrze odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Piknik Niepodległościowy w Manufakturze.
Tak prezentował się tegoroczny program imprez patriotycznych w Manufakturze:
11:00 Przemarsz zespołu Pipes&Drums
11:20 Występ chóru dziecięcego ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Łodzi
11:40 Występ flażolecistów (ZHR)
12:00 Występ zespołu Pipes&Drums – koncert z elementami musztry
12:30 Pierwsza część Śpiewanek Patriotycznych (ZHR)
13:00 oficjalne otwarcie pikniku – wjazd dorożki z Marszałkiem Piłsudskim, część oficjalna, wspólne tańczenie poloneza.
14:00 – Wielkie Śpiewanie Patriotyczne – wspólny występ trzynastu chórów i zespołów wokalnych z regionu
łódzkiego.
14:30 – pokazy dynamiczne
14:30 Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu – Pokaz interaktywny ,,Historia umundurowania Policji Państwowej w latach 1919-1939” (pokaz umundurowania i wyposażenia, pokaz sylwetki policjanta ruchu ulicznego oraz sygnałów kierowania ruchem ulicznym, pokaz pancerza Policji Państwowej oraz tzw. pozycji bojowych, pokaz policjanta w tzw. wyposażeniu marszowym ,,Wrzesień 1939”)
14:50 Mundurowe Liceum Ogólnokształcące w Łodzi – Pokaz musztry, sztuk walki, uwolnienia zakładnika
15:20 Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu – Pokaz interaktywny ,,Szkoła Obrony Powietrznej” (omówienie zasad skutecznego ostrzału samolotów przeciwnika, omówienie budowy i funkcjonowania ręcznego karabinu maszynowego wz. 28 Browning na podstawie przeciwlotniczej, nauka celowania do celów ruchomych, ,,strzelanie” z rkm przez publiczność)
15:50 Śpiewanki Patriotyczne – ZHR
17:00 Pokaz fajerwerków i zakończenie Pikniku.
III Łódzki Bieg Niepodległości
Bieg odbył się na dystansie 10 km i prowadził po alejkach parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Więcej
12 listopada
Gra miejska „Za chleb i wolność”
„Każdy patrol wciela się rodzinę, która jest zmuszona żyć podczas stanu wojennego. Musi zaspokoić swoje podstawowe potrzeby: zdobyć kartki na żywność, ubrania, sprzęt domowy oraz leki. Bez nich nie da rady przetrwać w tych ciężkich czasach.
Równolegle organizuje się siatka opozycyjna, która dąży do odzyskania pełnej wolności. Każdy kto uważa, że może jej pomóc, stara się zgłosić do działaczy Solidarności…”. Więcej
Trójbój Strzelecki – LINK
13 listopada
Spacer po Starym Cmentarzu
Uczestnicy spaceru odwiedzili mogiły osób zasłużonych w dziedzinach oświaty, kultury i sztuki. Wszyscy otrzymali specjalnie wydane przewodniki, które jeszcze bardziej szczegółowo opisywały biografie osób pochowanych na Starym Cmentarzu.
Bieg na orientację
13 listopada w parku na Zdrowiu odbył się drugi bieg 3 sezonu ZHR-owskiej Ligi Biegów na Orientację „4 PORY ROKU”.
Na zakończenie warto też wspomnieć o otwartym 11,12 i 13 listopada polskim schronie przeciwlotniczym przy ZOO należącym do Kompanii Brus, a obsługującym go tego dnia MGR AK (Młodzieżowa Grupa Rekonstrukcyjna Armii Krajowej).