Województwo

W Aleksandrowie uczczono żołnierzy Armii Czerwonej

9 maja pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Czerwonej pojawiły się kwiaty. Kto uczcił w ten sposób „wyzwolicieli” Aleksandrowa Łódzkiego?

Aleksandrów, pomimo wprowadzenia ustawy dekomunizacyjnej nadal boryka się z brzemieniem dawnego systemu. W samym centrum miasta trzy lata temu umieszczono tablicę upamiętniającą żołnierzy z Armii Czerwonej, wyzwalających mieszczan spod jarzma niemieckiego terroru. Kilka miesięcy wcześniej nieznani sprawy zniszczyli starą tablicę, jednak miasto odbudowało ją, tłumacząc to bliżej niewyjaśnionymi naciskami z zagranicy.

Przypomnijmy: 9 maja obchodzone jako „Dzień Zwycięstwa” dawniej w ZSRR i krajach bloku socjalistycznego, obecnie w niektórych państwach obszaru postradzieckiego. Jedno z głównych świąt państwowych w Federacji Rosyjskiej. „Święto” narzucone nam po wojnie przez czerwonych „wyzwolicieli”.

Można by pomyśleć, że w dzisiejszych czasach nikomu nie przyszłoby do głowy czczenie tej daty. Jednak nie w Aleksandrowie. Tutaj tradycją już staje się, że kwiaty składane są zarówno pod pomnikiem polskich żołnierzy, jak i bratniej armii najeźdźców ze wschodu. Tak też stało się w tym roku: 8 maja złożono kwiaty pod pomnikiem Polaków walczących za Ojczyznę, 9 maja kwiaty i pojawiły się pod tablicą Armii Czerwonej.

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company