Łódź

W Łodzi powstanie pierwszy ośrodek leczenia niepłodności

Rządowy program finansowania in vitro ma się skończyć już w połowie tego roku. Zamiast tego powstanie pierwsza w Polsce referencyjna klinika leczenia niepłodności, która będzie mieściła się w Centrum Zdrowia Matki Polki.

Ministerstwo Zdrowia ma zamiar otworzyć kilka ośrodków zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem niepłodności. Po objęciu funkcji ministra zdrowia przez Konstantego Radziwiła metoda in vitro nie będzie dłużej wspierana z rządowych pieniędzy.

Głównym powodem tej zmiany są ogromne koszty związane z tą metodą oraz opory etyczne dużej części społeczeństwa. Należy również wspomnieć o różnych wadach i schorzeniach, które występują po tego typu zabiegach. Dzieci poczęte za pomocą in vitro mogą zostać skazane na taki sam los jak ich rodzice – niepłodność. Występuje duże prawdopodobieństwo, że choroba ta zostanie przez nie odziedziczona.

Poprzez tę procedurę naraża się dziecko na wystąpienie wielu groźnych schorzeń genetycznych, ponieważ plemnik wprowadzany do komórki może być uszkodzony. Dzieci poczęte w wyniku zapłodnienia in vitro są dziesięciokrotnie bardziej zagrożone zachorowaniem na zespół Beckwhita-Widemmana (jest to schorzenie genetyczne charakteryzujące się m.in. połowicznym przerostem ciała dziecka, a szczególnie przerostem języka oraz przepukliną pępowinową). Ponadto stosuje się selekcję embrionów i zabezpieczanie ich pod kątem odporności, a niekiedy jej braku na różne choroby, co jest bezpośrednim narażaniem dziecka na różne powikłania.

Po drugiej stronie barykady stanął Urząd Miasta Łodzi, który ma zająć się dofinansowaniem metody in vitro, które może wynieść nawet 50%. Póki co nie wiadomo jednak ile par będzie mogło z tego skorzystać, ani ile dokładnie będzie wynosiło dofinansowanie. Dopiero gdy zdobione zostanie rozeznanie, sporządzony będzie program budżetu in vitro w Łodzi.

Liman

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio