Województwo

W Radomsku powstanie mural ku czci Żołnierzy Wyklętych!

Już niebawem w Radomsku przy ul. Reymonta powstanie mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

Rysunek zostanie umiejscowiony na ścianie kamienicy w centrum miasta, gdzie będzie pełnił funkcję nie tylko ozdobną, ale głównie przypominającą bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Pomysłodawcą stworzenia muralu o tematyce patriotycznej jest mieszkaniec Radomska Szymon Zyberyng. Według inicjatora powstania muralu, miejsce, w którym zostanie on namalowany, ma symboliczny charakter. Tłumaczy:

„Żołnierze z muralu będą patrzyć w stronę budynku muzeum, gdzie po wojnie mieścił się areszt urzędu bezpieczeństwa i gdzie w 1946 roku komuniści w bestialski sposób torturowali i zamordowali, po parodii procesu sądowego 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Miesiąc wcześniej żołnierze KWP zajęli areszt i odbili więźniów.”

W tworzenie muralu zaangażowali się także przedstawiciele innych patriotycznych środowisk z Radomska: Obóz Narodowo-Radykalny Oddział Radomsko, Klub Gazety Polskiej, FSG, a projektantem i wykonawcą jest Maciej Wilkoszewski.

Początkowo odsłonięcie muralu zaplanowano na 27 września (dzień Polskiego Państwa Podziemnego), jednakże nie udało się tego dokonać w tym symbolicznym dniu. Ostatecznie odsłonięcie planowane jest na październik.

fot. radomsko.naszemiasto.pl

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency