Województwo

„Warto stawiać na młodych, nieprzesiąkniętych brudną i bezlitosną polityką” – wywiad z Tomaszem Bartosiakiem

Od jakiegoś czasu znamy już nazwiska osób, które z okręgu Łódzkiego kandydują do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji. Chcielibyśmy przedstawić Wam, jeśli to będzie możliwie, wszystkich kandydatów z naszego okręgu. Pierwszą osobą, z którą rozmawialiśmy, jest jeden z założycieli Federacji Dla Rzeczypospolitej. Wywiad z Tomaszem Bartosiakiem (nr. 9 na liście Konfederacji w okręgu Łódzkim) przeprowadza Bartosz Florek.

B.F: Witam Panie Tomaszu! Na początku warto by było bliżej przedstawić Pańską postać. Jak wygląda Pana historia (ze szczególnym uwzględnieniem działalności dla dobra ogółu)?

T.B: Moją historię z polityką zacząłem od pracy i nauki przy boku Pana Posła Marka Jakubiaka – przedsiębiorcy,  członka komisji obrony narodowej, najbogatszego Posła. Dzięki współpracy z Panem Posłem mogłem być członkiem jego sztabu wyborczego podczas wyborów na Prezydenta Warszawy. W drugiej połowie 2018 roku zaczęliśmy tworzyć Federacje dla Rzeczpospolitej, z której ramienia aktualnie startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji.

Jaki jest Pana program na te wybory?

Przede wszystkim pragnę przekonać wyborców co do tego, że warto stawiać na młodych, nieprzesiąkniętych brudną i bezlitosną polityką. Dla Polskiej Wsi chce wywalczyć jak najwięcej, aby była traktowana na równych zasadach, a Polscy rolnicy mieli takie same dopłaty jak ich koledzy z krajów zachodnich. Nie zgadzam się na patrzenie z góry na Polskę przez Niemcy i Francję, jesteśmy tak samo potrzebni wspólnocie europejskiej, jak i oni.

Konfederacja, z której ramienia Pan startuje, w stosunku do UE ma krytyczne podejście. W Konfederacji trzy dominujące sposoby na rozwiązanie problemu z Unią są następujące: reforma, opuszczenie jej albo zniszczenie od środka. Dlaczego Unia Europejska jest zła i jaki sposób Pan preferuje i dlaczego?

Idea Unii Europejskiej nie jest zła, ona po prostu przez te wszystkie lata została pozbawiona wszystkich pozytywnych cech, jakie przyświecały w jej utworzeniu i jakie zachęcały Polskę do wejścia w jej struktury. Unię należy zreformować i powrócić do „Europy ojczyzn”, ale nie niszcząc europejskiej integracji i rozwoju gospodarczego, jaki daje Unia Europejska.

Wiele osób mówi, że Konfederacja składa się ze środowisk eurosceptycznych, a nie uniosceptycznych. Równie tyle osób, w tym i brukselskie elity, mówią, że Unia Europejska to jest Europa. Co Pan myśli o takiej narracji, według której Unia Europejska = Europa?

Europę tworzą wszystkie państwa europejskie, nie Unia Europejska. Jeśli Brexit dojdzie do skutku, to oznacza, że Wielka Brytania przestanie być częścią Europy?

Często pada argument, że Polska bez dotacji unijnych finansowo by sobie nie poradziła. Jakie jest Pana stanowisko w tej kwestii?

Nie możemy zapomnieć, że Polska również dokłada do wspólnego koszyczka europejskiego. Nieprawdą jest, że bez Unii byśmy sobie nie poradzili. Prawdą jest, że zachodnie państwa, a w szczególności Niemcy bardzo wiele zyskują na obecności naszej w Unii Europejskiej oraz na dotacjach, które otrzymuje Polska.

1 maja w Warszawie, w 15. rocznicę wejścia Polski do UE, odbędzie się Marsz Suwerenności. Jak wygląda plan tego marszu i czy weźmie Pan w nim udział?

Tak znam przebieg marszu, serdecznie zapraszam. Będzie można usłyszeć przemówienia liderów Konfederacji, w tym Pana Posła Marka Jakubiaka.

Jak będzie wyglądać przebieg Pana kampanii wyborczej? Co Pan zaplanował?

W czasie kampanii wyborczej chciałbym poznać lokalne problemy wszystkich w województwie łódzkim. Chciałbym dowiedzieć się, jak mogę im pomóc będąc w europarlamencie, czy w ich okolicy są palące problemy, które przez polityków są ignorowane. Dlatego odbędę kilka spotkań oraz będę pojawiał się na różnych organizowanych eventach. Zachęcam również do kontaktu ze mną poprzez mojego fanpage’a na facebooku. Zawsze odpiszę.

Jaki do Konfederacji stosunek mają media (ze szczególnym uwzględnieniem mediów „głównego nurtu”)? Czy spotkał się Pan w stosunku do Pana kandydatury ze zjawiskiem jej przemilczania?

Media przemilczają Konfederacje lub w bezczelny sposób atakują ją, bez szansy na odpowiedź z naszej strony. Lokalne gazety owszem, napisałby o mnie artykuł jako o najmłodszym kandydacie, jednak oczywiście za pieniądze…

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zarejestrowano 6 ogólnopolskich komitetów. Jakby Pan miał za zadanie kogoś przekonać do oddania głosu na Konfederacje, to jakby Pan to zrobił?

Zachęta jest jedna. Jesteśmy jedynym pro-polskim komitetem w tych wyborach. Liczy się dla nas tylko Polska, nie inne obce mocarstwa.

W jaki sposób można wesprzeć Pana kandydaturę?

Proszę wszystkich zainteresowanych dobrem Polski o pojawienie się na wyborach 26 maja i zagłosowanie na Tomasza Bartosiaka, nr 9 na liście nr 1.

Co chciałby Pan na koniec przekazać osobom, które zobaczą ten wywiad?

Naprawdę zdarza się szansa, której nie było od wielu lat. Na odstawienie od koryta wszystkich tych, którzy przez lata grabili Polskę. Jedyna i niepowtarzalna szanse na zniszczenie koryta i wprowadzenie przejrzystości i uczciwości do polskiej polityki. Bez kolesiostwa, korupcji, nepotyzmu.

Dziękuję za udzielenie wywiadu.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company