Historia i Kultura Łódź

We wtorek zainaugurowano Festiwal ‘Paradise in thy City’

We wtorek wieczorem 19 lipca o godzinie 20:30 w Hali Expo ogłoszono uroczyście otwarcie łódzkiego – i międzynarodowego zarazem – Festiwalu ‘Paradise in thy City’.

Otwarcie Festiwalu zgromadziło kilka tysięcy uczestników łódzkiego tygodnia przed ŚDM w Krakowie, którzy w porozumieniu z abpem Markiem Jędraszewskim przybyli na zaproszenie Wspólnoty Chemin Neuf. Bogaty i bardzo różnorodny program trzymał w napięciu, zwłaszcza że organizatorzy – działając profesjonalnie – nie ujawniali wszystkich detali wieczoru. Jeszcze kilka godzin wcześniej wiedzieliśmy, że zaprezentują się wybrane grupy z krajów, które przysłały największe grupy, lub też są położone najdalej od Polski. Wiedzieliśmy także, że jedenaście studentek z PŁ uszyło stroje dla gości nawiązując do kultury tych właśnie wybranych krajów. Mieliśmy więc prezentacje grup narodowych i dopiero po pewnym czasie wyjaśniło się, które stroje były dziełem młodych projektantek, gdy na scenie pojawiły się projektantki wraz ze swoimi modelkami. Przez chwilę zrobiło się wręcz, jak na profesjonalnym pokazie mody.

W wieczornym programie otwarcia obficie skorzystano z popularnych wśród młodych ludzi technik multimedialnych, które zastosowano w tle toczącego się spektaklu. Trzeba przyznać, że nie kłóciło się to z tym, co działo się na scenie – a były tam elementy teatru ruchu, śpiew i muzyka. Przesłanie wieczoru zwolna zmierzało w kierunku bożego miłosierdzia, co było wyrażone w pieśniach, czy też w krótkim filmie, który był współczesnym ujęciem opowieści o synu marnotrawnym. Dopełnieniem wieczoru były także krótkie świadectwa składane przez niektórych uczestników Festiwalu.

W środę – 20 lipca – z własnym, odrębnym programem w Łodzi i województwie rozpoczną się także spotkania w ramach ‘Łodzi Piotrowej w drodze do Krakowa’ organizowane przez archidiecezję – tak więc w Łodzi pojawi się dodatkowo półtora tysiąca młodzieży z różnych krajów świata, aby wziąć udział w tym programie.

Wracając do tematu, czyli do Festiwalu ‘Paradise in thy City’, trzeba podkreślić, że jest on równocześnie świętem, formą rekolekcji przed wyjazdem do Krakowa i spotkaniem.

‘Paradise in the City’ – bezdyskusyjnie największe przedsięwzięcie tygodnia – to festiwal realizowany dla 5,5 tys. uczestników z 42 krajów świata. Spotkania festiwalu odbywają się w Hali Expo, w Expo-bis – gdzie jest zorganizowana wielka kawiarnia dla 3 tysięcy osób – i w Hali Sportowej MOSiR-u a także wokół tych obiektów i w katedrze. Festiwal to około 40 prelegentów z kraju i zagranicy i około 30 różnorodnych popołudniowych propozycji każdego dnia. Festiwal przygotowało łącznie aż 900 wolontariuszy, także z zagranicy, niektórzy przyjechali do Łodzi już wiele miesięcy temu. Festiwal ma charakter ‘a la carte’ (do wyboru), tak więc każdego dnia można uczestniczyć w dużych porannych konferencjach, w południowej Mszy Świętej, zaś po południu skorzystać z równoległych propozycji z zakresu sportu, warsztatów, konferencji, czy też spacerów kulturowych po mieście. Wieczory poświęcone są na wspólne spędzanie czasu. Językami spotkań – zwłaszcza konferencji – są francuski, angielski lub polski w zależności od wyboru dokonanego przez prelegenta. Są tłumaczenia symultaniczne łącznie na aż 12 języków, odbierane radiowo.

Wspólne działania organizatorów obu spotkań, to wszystkie wydarzenia w Atlas Arenie w niedzielę 24 lipca, przygotowane głównie przez ‘Łódź Piotrową’ które zgromadzą uczestników, wolontariuszy i członków rodzin, które udostępniły swoje mieszkania dla młodych pielgrzymów.

Już od wtorku na ulicach i w pojazdach komunikacji miejskiej mogliśmy spotykać licznych uczestników Festiwalu. To co będzie bardzo widoczne w przestrzeni centrum miasta, to m.in. piątkowa droga krzyżowa szlakiem Faustyny Kowalskiej, od parku Wenecja aż do Katedry, organizowana w ramach ‘Łodzi Piotrowej’, oraz organizowana dzień wcześniej przez Wspólnotę Chemin Neuf dla uczestników Festiwalu droga Miłosierdzia w przestrzeni między Halą Expo a katedrą, czyli w przestrzeni zwanej umownie Miasteczkiem Miłosierdzia. Będzie się składać z czterech etapów w czterech różnych miejscach tej przestrzeni. Ze względu na ogrom uczestników – pięć tysięcy potencjalnych – odbywać się będzie w grupach.

Należy podkreślić wkład władz i instytucji w wydarzenia tygodnia diecezjalnego. Uczestnicy mogą bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską i Łódzką Koleją Aglomeracyjną, zwiedzać muzea, ogród zoologiczny i botaniczny. Dla uczestników wydano specjalne materiały promujące Łódź i województwo. Poczta Polska wyemitowała znaczki z okazji ŚDM, w Łodzi będzie także okolicznościowy datownik pocztowy. Policja państwowa przeszkoliła łącznie 1500 wolontariuszy w zakresie bezpieczeństwa i czuwać będzie w czasie wszystkich uroczystości. Zaangażowali się także ratownicy pracujący w PSP, adwokaci z ŁRA, którzy gotowi są pomóc w razie zagubienie, czy też kradzieży dokumentów.

Także mieszkańcy Łodzi i województwa zaangażowali się licznie w wolontariat i goszczenie u siebie w domach młodych chrześcijan z całego świata. Inni mieszkańcy z całą pewnością dostrzegą na ulicach i placach miasta tych wyjątkowych gości, którzy przybyli do nas niejednokrotnie z bardzo odległych krajów świata, aby tutaj w Łodzi a później w Krakowie umocnić się w swojej katolickiej wierze. Już widać, że młodzi uczestnicy ŚDM czują się bardzo dobrze w Łodzi i będą z całą pewnością dobrymi ambasadorami naszego kraju w świecie.

Jeżeli ktoś, kto jest w wieku od 16 do 30 lat, zachęcił się czytając ten tekst, a jeszcze nie jest uczestnikiem, to jeszcze w środę może dołączyć do innych, jak zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej organizatorzy Festiwalu. Może warto skorzystać z tej ciekawej propozycji, gdyż wszystko wskazuje, że Festiwal będzie wyjątkowym wydarzeniem w Łodzi. Cena za udział w całości programu Festiwalu jest umiarkowana i wynosi 130 zł. Może więc warto, gdyż podobnego spotkania o takim charakterze nie będzie w Łodzi w najbliższych latach.

Jan Szałowski

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency