Łódź

[Weekendowy przegląd wydarzeń] – 17-19 lutego

KULTURA I WYDARZENIA

 

TEATR

Teatr Wielki

MY FAIR LADY  (piątek, sobota 18:30)

MY FAIR LADY to opowieść o tym, że marzenia się spełniają, że los każdego może się odmienić na lepsze. Libretto musicalu MY FAIR LADY, będącego jednym z największych światowych sukcesów tego gatunku, powstało na podstawie dramatu Georga Bernarda Shawa, tekstu, który z perspektywy lat może być przyrównywany do Pretty Woman – kinowego hitu z lat 90. poprzedniego stulecia, z Julią Roberts w roli głównej. Od czasu swojej premiery w 1956 roku, musical święci triumfy i bije rekordy popularności na scenach teatrów całego świata. Dodatkowo spopularyzowała go wersja filmowa, nagrodzona ośmioma Oscarami, z Audrey Hepburn i Rexem Harrisonem w rolach głównych.

Narodowy balet Gruzji „Sukhishvili” (niedziela 15:30, 19:00)

Unikalne show taneczne – 100 tancerzy i orkiestra na scenie. Gruziński balet narodowy „Sukhishvili” składa się z więcej niż 100 tancerzy i własnej orkiestry. W swojej historii wyruszył na ponad 250 tournée, członkowie zespołu 11 razy objechali 5 kontynentów i 90 krajów, odbyli 12 500 koncertów, które łącznie widziało ponad 10 mln widzów na całym świecie!

Teatr Powszechny

Żona potrzebna (piątek 11:00, 19:00, sobota, niedziela 19:00)

Jim Watt młody, przystojny i spełniony zawodowy londyńczyk mieszka ze swoją dziewczyną Helen. Wydaje się, że jego życie uczuciowe i zawodowe są poukładane. Właśnie otwiera się przed nim perspektywa awansu, jednak jego finalizacja zależeć będzie od kolacji z Billem McGregorem – prezesem spółki, do której należy londyńska firma. Aby wkupić się w łaski prezesa, Jim ucieka się do pewnej mistyfikacji… Ile jest w stanie poświęcić dla kariery? Na ile zależymy od innych?

Vladimir (sobota, niedziela 16:00)

„Vladimir” ukazuje historię trójki przyjaciół mieszkających razem pod jednym dachem, którzy postanawiają wynająć pokój kolejnemu lokatorowi. W ich drzwiach zjawia się tytułowy bohater Vladimir – emerytowany ochroniarz. Jego pojawienie całkowicie zmienia życie lokatorów…

Teatr Jaracza

Iwona księżniczka Burgunda  (piątek 17:00)

Następca tronu Książę Filip, na przekór konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną mało interesującą, milczącą i dość niemrawą. Jego kierowany kaprysem wybór napotyka opór całego dworu i determinuje ciąg nieprzewidzianych sytuacji.  Iwona budzi wyrzuty sumienia, nienawiść, agresję. Samo jej istnienie prowokuje do coraz głupszych, wstydliwych zachowań, wydobywających na światło dzienne i demaskujących ludzkie słabości.  Gorzki humor Gombrowicza, wysmakowana warstwa wizualna autorstwa Agaty Dudy- Gracz, muzyka na żywo w wykonaniu Mai Kleszcz i Wojciecha Krzaka oraz znakomita obsada.

Komediant (sobota, niedziela 19:00)

Będąc szczerym trzeba powiedzieć że w ogóle teatr to absurd ale będąc szczerym nie można uprawiać teatru nie można będąc szczerym ani napisać sztuki teatralnej ani zagrać w żadnej sztuce będąc szczerym w ogóle nie można nic zrobić  prawda?  sprawdź sam…

Teatr Nowy

Złodziej  (piątek, sobota 19:00, niedziela 16:00)

Po uroczystej kolacji John i Barbara wraz z przyjaciółmi Jenny i Trevorem wracają do luksusowego domu na wsi. Okazuje się, że zostali okradzeni. Telefon jest głuchy, Barbara przeholowała z alkoholem, a niebezpieczeństwo wciąż wisi w powietrzu. Tym razem przyjaciół nie połączy cocktail-party, ale wspólne zagrożenie. Kiedy zapada wieczór, na jaw wychodzą fakty, które bohaterowie woleliby ukryć. Co jest w sejfie? Dlaczego Trevor zawsze przegrywa, a Barbara ukrywa swój akt urodzenia? Co kryje się w medalionie? Czy nie skradziono czegoś cenniejszego od klejnotów i pieniędzy? Spektakl bawi, iskrząc błyskotliwymi żartami.

Policja  (piątek, sobota, niedziela 19:15)

W pewnym z gruntu sprawiedliwym państwie z demokratycznie wybraną władzą pustoszeją więzienia. Gdy kraj rozkwita, a społeczeństwo jest lojalne, prawomyślne i szczęśliwe, policja traci rację bytu. Tę podtrzymuje jeszcze ostatni osadzony. Dramat zaczyna się, kiedy jedyny wiezień polityczny postanawia raz na zawsze zerwać z przeszłością.

Teatr muzyczny

Kraina uśmiechu (piątek 18:30)

Kraina uśmiechu, jedno z najpiękniejszych dzieł Franza Lehára, to operetka nietypowa, bo bez szczęśliwego zakończenia. Libreciści opowiedzieli historię miłości, która z powodu różnic kulturowych nie może być spełniona. Akcja Krainy… rozgrywa się w Wiedniu i Pekinie w roku 1912. Hrabianka Liza odrzuca zaloty porucznika Gustawa von Pottensteina; kocha, z wzajemnością, księcia Su Czonga, chińskiego posła w Wiedniu. Gdy książę wraca do ojczyzny, Liza wyjeżdża razem z nim, ale mandaryn Czang, ojciec Su Czonga, nie chce dopuścić do małżeństwa syna z Europejką: zgodnie z tradycją książę powinien poślubić cztery chińskie dziewice. Su Czong zgadza się z jego wolą, chce jednak zatrzymać przy sobie Lizę – jako piątą żonę. Do Chin przyjeżdża Gustaw, który przy pomocy siostry księcia, Mi, przygotowuje ucieczkę upokorzonej Lizy. Su Czong dowiaduje się o planach ucieczki, ale rozumie, że dziewczyna nie będzie szczęśliwa w obcym kraju i pozwala jej odejść.

Klimaterium 2, czyli menopauzy szał  (część II) (sobota 15:00, 18:30)

Wydawało nam się, że o klimakterium powiedzieliśmy już wszystko… Myliliśmy się! Elżbieta Jodłowska powraca z nowym hitem! „Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał” powstało na wyraźną prośbę publiczności, która chciała poznać dalsze losy bohaterek – już nie młodych, ale jakże młodych.

Wciąż walcząca z nadwagą, ale już nie bezrobotna Pamela i Zosia, zaradna pani domu, starym zwyczajem przybywają świętować kolejne urodziny Maliny. Tym razem spotykają się w jej, dopiero co otwartym, pubie. Brakuje tylko Krychy, która też miała przybyć, ale… tego nie zdradzimy! Za to pojawia się, obdarzona liryczną duszą, Angela, która wraz z Maliną prowadzi interes. Gdzie zaś zbierają się tak różne kobiety, które tyle czasu się nie widziały i mają sobie wiele do powiedzenia, tam jest głośno, śmiesznie i zaczyna się zabawa!

„Klaps! 50 twarzy Greya” (Teatr Polonia Krystyny Jandy) – spektakl dla widzów dorosłych (niedziela 15:30, 18:30)

Europejska premiera spektaklu, który w Ameryce cieszy się wielkim powodzeniem. Sztuka nawiązująca do „Pięćdziesięciu twarzy Greya” E. L. James – najsłynniejszego światowego czytadła dla kobiet. Tę wyśmianą i lekceważoną książkę przeczytało najwięcej kobiet na świecie, w USA już w ciągu trzech pierwszych miesięcy powieść sprzedała się w liczbie 20 milionów egzemplarzy! J. S. Blair, I. M. MacIntyre, J. A. Millan, S. A. Moran, C. J. Munch, A.M. Scheffler, I.P. Whalen napisali sztukę, która jest subtelną kpiną z tej książki i z takiego rodzaju literatury. Na scenie spotykamy autorkę książki i dwójkę stworzonych przez nią postaci, które kłócą się z autorką o ich wizerunki i zalety intelektu i charakteru. Spektakl muzyczny, ze znakomitymi piosenkami.

 

KINO

„Milczenie”, reż. Martin Scorsese – dramat historyczny

XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.

„Moonlight”, reż. Barry Jenkins – dramat

Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. „Moonlight” jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan.

„Lekarstwo na życie”, reż. Gore Verbinski – horror

Ambitny młody pracownik wielkiej korporacji otrzymuje zadanie przywiezienia szefa swej firmy z idyllicznego, ale i tajemniczego ośrodka odnowy biologicznej, położonego w malowniczym zakątku w szwajcarskich Alpach. Ośrodek oferuje lekarstwo na wszelkie problemy i bolączki współczesnego świata, ale na miejscu okazuje się, że nic nie jest tym, czym mogłoby się wydawać. Bohater odkrywa mroczne sekrety i musi walczyć, by ocalić życie – i zdrowie psychiczne.

„Zerwany kłos”, reż. Witold Ludwig – dramat, religijny

Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. Szesnastoletnia Karolina Kózkówna ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka Sorokina.

Jakie będą losy pohańbionej Teresy? Gdzie kryje się sens męczeństwa bł. Karoliny? Czy ojciec pogodzi się ze stratą umiłowanej córki?

Film niesie przesłanie o sensie cierpienia, zwycięstwie miłości nad nienawiścią, a także wieść o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa potrafi nieustannie odmieniać życie każdego z nas.

A ponadto:

„Był sobie pies”, reż. Lasse Hallström – familijny, komedia

„PolandJa”, reż. Cyprian T. Olencki – komedia obyczajowa

„Wściekły Nick”, reż. Christian Alvart – thriller, akcja

„Ostatnie tango”, reż. German Kral – dokumentalny, muzyczny

„Alpejska przygoda”, reż. Xavier Koller – familijny

 

MIASTO

Rozrywka // Wieczór Rosyjski vol. 3 – Textilimpex, Traugutta 25, piątek, 18:00

Zapraszamy na kolejny Wieczór Rosyjski organizowany przez Szkołę Języka Rosyjskiego Rasputin. Tym razem spotkanie z rosyjską kulturą łączymy z przenosinami do nowej siedziby. Od lutego Szkoła Języka Rosyjskiego Rasputin mieścić się będzie w jednym z najpiękniejszych biurowców w mieście, w budynku Textilimpex, przy ulicy Traugutta 25, tuż przy Dworcu Fabrycznym.

Urządzamy sale wykładowe na ostatnim, 15-ym piętrze budynku:) Będziemy wykładać rosyjski w pięknych okolicznościach przyrody:)) Mamy taki widok z okien, że zapiera dech. Przenosimy się prawie do nieba, dlatego też chcemy zaprosić Was do udziału w naszej parapetówce i w naszym małym święcie!!! ZAPRASZAMY ABSOLUTNIE WSZYSTKICH CHĘTNYCH. Nie tylko naszych Kursantów. Jeśli chcecie nas poznać, zobaczyć jak uczymy, porozmawiać z naszymi lektorami, zobaczyć naszą Szkołę, porozmawiać o kursach w semestrze letnim, o naszym wyjeździe do Archangielska, poznać rosyjską kulturę, posłuchać muzyki na żywo, zjeść pysznie i dobrze się bawić ZAPRASZAMY NA WIECZÓR ROSYJSKI.

START: godzina 18.00, MIEJSCE: SALA KINOWA, Traugutta 25, budynek Textilimpex.

W programie*:

18.00 – rozpoczęcie, degustacja kuchni rosyjskiej – przygotujemy śledziki, blinciki, oładki, będzie catering z rosyjskiej pierogarni Teremok. Będzie pysznie jak zawsze!

18.30-19.00 – wystąpienie naszej Słuchaczki Krystyny, która opowie Wam o swoich przeżyciach z podróży Koleją Transsyberyjską, pokaże Wam zdjęcia i doradzi na co przygotować się psychicznie i fizycznie wybierając się w taką podróż:) Będzie przygodowo!

19.00-19.30 – koncert w wykonaniu zespołu SIE NIESIE – wystąpi dla Was zespół, w którym m. in. śpiewa nasza Słuchaczka Paulina. Dziewczyny specjalizują się w tzw. białym śpiewie i w tym stylu wykonają kilka utworów na wschodnią nutkę. Będą pieśni syberyjskie, białoruskie, ukraińskie, itd. Będzie muzycznie!

19.30-20.15 – szampańskie toasty po rosyjsku na 15-ym piętrze w naszych salach wykładowych – pokażemy Wam nasze nowe wnętrza, a przy okazji panoramę Łodzi wieczorową porą, zaprezentujemy nasze materiały i metody, opowiemy Wam o naszych zajęciach, poznacie nasz Zespół i styl życia SJR Rasputin:). Będą nowe znajomości!

20.15-22.00 – pokaz filmu rosyjskiego – nasza Szkoła juz od kilku lat organizuje zamknięte pokazy filmów rosyjskich dla naszych Słuchaczy. Tym razem zapraszamy na projekcję filmu szerszą publiczność! Będzie kino!

22.00 – …- zapewne będzie afterparty:)

*Uwaga, obowiązkowa obecność dobrych humorów:) Przez cały wieczór towarzyszyć nam będą samowary, pyszności i rosyjska muzyka (między innymi hity zespołu Leningrad), więc nie wykluczamy tanecznych atrakcji w naszym/Waszym wykonaniu:)

Widzicie ile wspaniałości dla Was przygotowaliśmy?! Nie możemy się już doczekać. Zapraszajcie swoich znajomych i towarzyszy i przybywajcie!!! Wstęp jest bezpłatny! Poznajmy się:) Czekamy na Was!

Wystawa // Wernisaż wystawy: Imaginaria – Szymek dla Filipa – Ciągoty i Tęsknoty, ul. Wojska Polskiego 144a, piątek, 18:30

To już prawie 9 lat z mózgowym porażeniem dziecięcym. 9 lat pracy o poprawę bytu. 9 lat trosk i obaw o życie. Filip jest dzieckiem leżącym, a opieka nad chłopcem pochłania 24 godziny na dobę. Ćwiczenia, karmienie, rehabilitacja, opieka. Wszystko według harmonogramu. Dla większości takie życie jest niewyobrażalne. Mama Filipa nie poddaje się. Kiedyś napisała „Mogłoby się wydawać, że nasze życie to koszmar. Jednak wcale tak nie jest. Chociaż nie ukrywam, że początki były bardzo trudne to teraz mogę powiedzieć, że choroba synka nauczyła mnie jak być szczęśliwą. Filipek jest moim szczęściem i największym skarbem jaki mam. Dzięki niemu jestem silną babą, potrafię walczyć i wygrywać, a to wszystko przydaje mi się w codziennym życiu.”

Z grupą przyjaciół postanowiliśmy pomóc Filipowi i jego mamie. Zorganizowaliśmy zatem wystawę fotografii, której wernisaż odbędzie się 17.02.2017 o godzinie 18.30 w Ciągotach i Tęsknotach w Łodzi przy Wojska Polskiego 144a. Tego dnia poprowadzimy licytację 25 zdjęć, pięciu autorów, pięć osobowości: fotograficzni introwertycy, banici fotografii, rebelianci, półświatek fotograficznego półcienia, wschodzące gwiazdy!

Zdjęcia udostepnili: Arek Dziki, Przestępka, Cze Rad, Tuareg i konradze approved.

Akcję jak zwykle poprowadzi Kawior. Zbieramy kasę dla Filipa!

Koncert // Koncert z okazji 102. urodzin Orkiestry Filharmonii Łódzkiej – Filharmonia Łódzka, Narutowicza 20/22, piątek, 19:00

W dniu 17 lutego br. mija 102. rocznica pierwszego koncertu zespołu, który wystąpił pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza i wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. W „urodzinowym” programie znalazła się więc Fanfara na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, napisana z okazji 100-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i wykonana po raz pierwszy podczas koncertu kończącego obchody jubileuszu, 17 lutego 2016. Poemat „Pieśń o nocy” XIII-wiecznego poety Dżalaluddina Rumiego (w przekładzie Tadeusza Micińskiego) zainspirował Karola Szymanowskiego do stworzenia III Symfonii, wokalno-instrumentalnego dzieła na tenor, chór mieszany i wielką orkiestrę. Ten oryginalny wówczas (1916) utwór, o zupełnie nowym brzmieniu, cechuje zmysłowość, orientalny charakter melodyki i wyjątkowa barwność orkiestracji. O tym, jak daleką drogę przeszedł Szymanowski, będzie się można przekonać słuchając Uwertury koncertowej E-dur (1904-1905), pierwszego dzieła symfonicznego kompozytora. Odmienny nastrój wprowadzi Sinfonie concertante B-dur niemieckiego twórcy I poł. XIX w., Petera Josefa von Lindpaintnera. W partiach solowych wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej FŁ i tenor Rafał Bartmiński.

Wykonawcy:

Kai Bumann – dyrygent

Agata Piotrowska-Bartoszek – obój

Krzysztof Kamiński – fagot

Roman Pryliński – klarnet

Zbigniew Monkiewicz – waltornia

Ewelina Zawiślak – flet

Rafał Bartmiński – tenor

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Program:

Karol Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12

Peter Josef von Lindpaintner – Sinfonie concertante B-dur op. 36

Mikołaj Górecki – Fanfara na orkiestrę

Karol Szymanowski – III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27

Kultura // Kochajmy Łódzkie Włókniarki – 46 rocznica strajków z Lutego’71 – Stare Polesie, 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9, piątek, 19:00

17 lutego 1971 r. po godz. 7 rano ??Richard Nixon czytał o łódzkich włókniarkach. Konkretnie o strajku powszechnym, który rozegrał się w Łodzi w dniach 10-15 lutego tamtego roku. Wydarzenia te uznano za na tyle istotne, że opisano je w jednym z tajnych raportów CIA dostarczanych codziennie prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Dwa lata później Centralna Agencja Wywiadowcza pochylająć się nad ogólną sytuacją Polski przypomniała lutowe strajki, odwołując się do bojowej historii łódzkiego ruchu robotniczego:

„(…) Jednoczesne zakomunikowanie obniżek cen oraz sowieckiej pożyczki, która je umożliwiła, miało miejsce w trakcie strajku [włókniarek] w Łodzi. Istnieją powody, by sądzić, że nieugięta postawa łódzkich robotników miała decydujący wpływ na decyzje podjęte w Warszawie i w Moskwie. Łódź zajmowała szczególne miejsce w bojowej tradycji ruchu robotniczego nie tylko w Polsce, ale i w Rosji (do której Łódź należała do 1918 r.). Strajk generalny w Łodzi (krwawo stłumiony przez wojsko carskie) był jednym z najważniejszych momentów rosyjskiej rewolucji 1905 r.”

Podczas tegorocznych obchodów pójdziemy tropem podpowiedzianym przez szpiegów i analityków CIA i spróbujemy obejrzeć Luty’71 na tle historii protestów łódzkich włókniarek od XIX wieku.

Zapraszamy o godzinie 19:00 do Miejsca Spotkań na Starym Polesiu na wykład Marty Madejskiej oraz tradycyjną łódzką zalewajkę.

Obchody rocznicy strajków łódzkich z Lutego’71 już po raz trzeci staną się dla nas okazją do przypomnienia o milionach kobiet, które od początków wielkoprzemysłowej Łodzi pracowicie wywalczały godność codziennego życia. Czasem w tym celu otwarcie przeciwstawiały się władzy.

Impreza // Piątek 17.02 | Studenckie Połowinki – SAN – na Deskach Teatru! – Teatr Club Łódź, Moniuszki 4a, piątek, 22:00

SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK!

Prezentuje:

STUDENCKIE POŁOWINKI – NA DESKACH TEATRU!

W ROLI GŁÓWNEJ:

– Studenci Społecznej Akademii Nauk !

– Goście klubu Teatr!

DJ’s:  LIPINSKY ( House of Sound – Lublin), DJ BEAT – rezydent

MIEJSCE – TEATR KLUB MONIUSZKI 4a

Studenckie Połowinki SAN na deskach Teatru, to sztuka sama w sobie! Pozytywna energia, ogromna integracja i budowanie wspomnień, których celem jest pozostanie na długo po imprezie 😉

Spotkajmy się, Poznajmy, Dajmy się porwać teatralnemu klimatowi, Pokażmy, ze Łódź to prawdziwe centrum Polski!

Na imprezę zapraszają:

Samorząd Studencki Społecznej Akademii Nauk oraz Teatr Club.

dress code: SMART CASUAL

REZERWACJE: 508 508 488

Warsztat // Łódź Service Jam – Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sobota, 09:00

Łódź Service Jam jest częścią Global Service Jam – wydarzenia odbywającego się w tym samym czasie na całym świecie, którego celem jest inspirowanie do współpracy i rozwiązywania problemów!

Więcej o Global Service Jam na: http://planet.globalservicejam.org/

Łódź Service Jam to wydarzenie skierowane do osób, które chcą poznać metody i narzędzia design thinking, pomysłowych, otwartych, które chciałyby mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jam to cały weekend kreatywnego działania i współpracy, by stworzyć innowacyjne projekty, które mogą rozwiązać problemy ludzi. To również możliwość poznania, ciekawych ludzi i nawiązania wartościowych relacji. Podczas warsztatów, w interdyscyplinarnych zespołach opracujemy pomysły na zupełnie nowe produkty i usługi inspirowane tematem wspólnym dla wszystkich Jamów na całym świecie.

KIEDY?

18-19 lutego 2017 r.

Sobota 9:00 – 17:00

Niedziela 9:00 – 17:00

JAK?

Udział w Łódź Service Jam 2017 jest bezpłatny.

Aby wziąć udział w Jamie prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się pod poniższym linkiem. https://goo.gl/forms/emhtyFxD3rOIAMw12

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o przemyślane zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 lutego 2017 r. Informację o zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się do wzięcia udziału w wydarzeniu zostaną przesłane najpóźniej do dnia 14 lutego 2017 r.

Nie decyduje w tym przypadku kolejność zgłoszeń, ale maksymalna multidyscyplinarność grupy, którą będą chcieli stworzyć organizatorzy.

Koncert // Moutza w Domu – Klub DOM, Piotrkowska 138/140, sobota, 20:00

Mawiali o sobie, że grają Trans Solid Rock. Koncertowali z takimi tuzami polskiej sceny ciężkiej jak: ACID DRINKERS, ILLUSION, SWEET NOISE, czy PROLETARYAT. Kilkanaście lat temu, Gazeta Wyborcza, namaściła ich jednym z najbardziej obiecujących, młodych zespołów ówczesnej, polskiej sceny rockowej. Reprezentowali Łódź na Przystanku Woodstock w 1999 roku, a utwór „Odpowiedz mi kim jestem”, nagrany wspólnie z grupą NTK, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kawałków łódzkiego podziemia muzycznego. Po ponad trzynastu latach milczenia MOUTZA – pionierzy łódzkiej sceny nu metalowej – powracają !!! Jeśli ich pamiętacie, nie może Was zabraknąć w klubie DOM, 18-tego lutego, o godzinie 20.00. Wjazd w oldskulowej cenie 5 złotych. Po koncercie after do białego rana, który poprowadzi DJV PEDRO z legendarnej grupy FLAPJACK. Zapraszamy!

Kultura // Radogoska Noc Pamięci – Muzeum Martyrologii Radogoszcz – oddział MTN – ul. Zgierska 147, sobota, 21:00

18 lutego 1945 roku odbył się uroczysty pogrzeb ofiar masakry dokonanej miesiąc wcześniej na więźniach Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu. Zamordowani pochowani zostali na pobliskim cmentarzu ś. Rocha we wspólnej mogile.

W 72. rocznicę tego wydarzenia Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na Radogoską Noc Pamięci. W sobotę 18.02.2017 od godziny 21:00 do 23:00 pod opieką przewodników bezpłatnie zwiedzić będzie można teren byłego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu (obecnie Oddział Martyrologii Radogoszcz MTN-Łódź). Obok wystaw stałych zobaczyć będzie można wyjątkowo otwartą w tym dniu klatkę schodową budynku więziennego, która jest niemym świadkiem wydarzeń z nocy 17/18 stycznia 1945. Ślady nadpaleń i okopceń są wymownym symbolem tamtych tragicznych dni. W związku z rozpoczynającym się w maju remontem budynków będzie to jedna z ostatnich okazji zobaczenia obecnej eksopozycji.

W ramach Ragodoskiej Nocy Pamięci obejrzeć będzie można także kroniki filmowe z 1945 pokazujące tragedię Radogoszcza, oraz zapalić symboliczny znicz na sarkofagu upamiętniającym ofiary zbrodni radogoskiej.

 

 

SPORT

 

PIŁKA NOŻNA

ŁÓDŹ

Widzew Łódź

Kilka dni temu- w ubiegły piątek, piłkarze łódzkiego Widzewa rozegrali kolejny sparingowy mecz tej zimy. Tym razem przyszło im się mierzyć z III ligowym Sokołem Aleksandrów Łódzki. Mecz został rozegrany w Kleszczowie, czyli miejscu, w którym przebywali piłkarze z Łodzi przez kilka dni, na zgrupowaniu przygotowującym do walki o II ligę. Niestety piłkarze czterokrotnych Mistrzów Polski przegrali swój mecz 0:1 po bramce Jakuba Rogalskiego, który popisał się znakomitym strzałem nie do obrony. Bramka padła pod koniec spotkania w 79. minucie gry.

Widzew Łódź – Sokół Aleksandrów Łódzki 0:1 (0:0)

79′ Rogalski

Widzew: Wolański (46′ Humerski) – Tlaga (46′ Kozłowski), Rodak (46′ Zieleniecki), Czaplarski, Strus – Budka (46′ Mąka), Kazimierowicz, Broniszewski (46′ Wielgus), Kamiński – Możdżonek (70′ Ogawa) – Okuniewicz (64′ Brochocki)

Piłkarze ze zgrupowania w Kleszczowie wrócili w piątek, po czym dostali dwa dni wolnego, by wrócić do treningów w poniedziałek. Z kolei wczoraj piłkarze Widzewa rozegrali swój mecz sparingowy z Rakowem Częstochowa. Mecz został rozegrany w Kleszczowie. Niestety martwić może skuteczność piłkarzy Widzewa, bo to kolejny, czwarty już, mecz bez strzelonej bramki przeciwnikowi! Jeśli mamy walczyć o awans, muszą zacząć padać bramki! Mecz był wyrównany i zakończył się remisem 0:0. Jeśli chodzi o drużynę z Rakowa, jest ona liderem II ligi i pewnie zmierza po awans na zaplecze ekstraklasy. W meczu wystąpił Piotr Okuniewicz – jedenaste wzmocnienie Widzewa w tej przerwie zimowej. Zawodnik w ostatnim czasie podpisał kontrakt z Widzewem. W meczu wystąpił również testowany przez klub Piotr Kasperkiewicz.

Widzew Łódź – Raków Częstochowa 0:0

Widzew: Wolański – Kozłowski, Olczak, Zieleniecki, Gromek (67′ Tlaga) – Budka (46′ Michalski), Kasperkiewicz (67′ Rodak), Kazimierowicz (52′ Ogawa), Mąka (75′ Strus) – Radwański – Okuniewicz (46′ Kamiński)

Rezerwowi: Humerski – Czaplarski, Wielgus, Broniszewski, Możdżonek

Kolejny sparing piłkarze Widzewa rozegrają za 6 dni z I ligową Olimpią Grudziądz.

 

ŁKS Łódź

W piątym meczu kontrolnym podczas zimowego okresu przygotowawczego podopieczni trenera Marcina Pyrdoła pokonali drugoligowy GKS Bełchatów 2:1 po trafieniach Maksymiliana Rozwandowicza i Patryka Szymańskiego.

Ełkaesiacy rozpoczęli sparing od mocnego uderzenia. Już w 3. minucie po składnej akcji Jakub Nowak zacentrował wprost na nogę Piotra Pyrdoła, który trafił w poprzeczkę bramki GKS-u. Łodzianie zdecydowanie przeważali co przekładało się na kolejne sytuacje. Uderzenia Jevhena Radionova oraz Maksymiliana Rozwandowicza był jednak niecelne. Dopiero w 35. minucie pod bramkę Przemysława Kazimierczaka zapędzili się gracze z Bełchatowa. Nasz golkiper wyszedł jednak zwycięsko z pojedynku sam na sam z napastnikiem “Brunatnych”. Decydujący cios na koniec pierwszej połowy mógł zadać Piotr Pyrdoł jednak ponownie chybił.

Druga połowa również rozpoczęła się od optycznej przewagi “Rycerzy Wiosny”. W 63. minucie po sprytnie rozegranym rzucie wolnym mocnym uderzeniem popisał się Maksymilian Rozwandowicz. Piłka odbiła się jeszcze od gracza z Bełchatowa i wpadła do bramki obok kompletnie zmylonego golkipera GKS-u. Siedem minut później sprytem wykazał się Patryk Szymański, który przejął podanie bramkarza “biało-zielonych” do swojego kolegi i umieścił piłkę w siatce. Chwilę później doszło do dość niespotykanej sytuacji. Grę z środka strzałem zdecydował się wznowić Marcin Krzywicki. Ku zaskoczeniu zgromadzonych na obiekcie przy ul. Minerskiej kibiców oraz naszego bramkarza Przemysława Kazimierczaka był on celny. Bełchatowianie po kontaktowym golu ruszyli do ataku jednak do końca meczu nie potrafili już przedrzeć się przez dobrze grającą defensywę ŁKS-u i zakończyło się ono zwycięstwem podopiecznych trenera Marcina Pyrdoła. W spotkaniu nie wystąpili narzekający ostatnio na drobne urazy Przemysław Kocot i Jakub Kostyrka oraz Michał Kołba, którym szkoleniowiec dał odpocząć.

ŁKS Łódź – GKS Bełchatów 2:1 (0:0)

Maksymilian Rozwandowicz 63′, Patryk Szymański 70′ – Marcin Krzywicki 71′

ŁKS: Przemysław Kazimierczak – Paweł Pyciak, Mariusz Cichowlas, Aleksander Ślęzak, Kamil Rozmus – Jakub Nowak, Mateusz Gamrot, Artur Golański, Maksymilian Rozwandowicz, Piotr Pyrdoł – Jevhen Radionov.

W drugiej połowi grali również: Dawid Sarafiński, Kamil Juraszek, Patryk Bryła, Jan Sobociński, Damian Guzik, Damian Nowacki, Maksym Kowal, Łukasz Kopka i Patryk Szymański.

Już za dwa tygodnie podczas meczu siatkarek Łódzkiego Klubu Sportowego piłkarze zaprezentują się zgromadzonym na trybunach hali Atlas Arena kibicom. Prezentacja odbędzie się podczas meczu pomiędzy zespołami ŁKS Commercecon Łódź a Legionovii Legionowo. Pojedynek ten będzie transmitowany przez telewizję Polsat Sport. Ełkaesiacy wybiegną na siatkarskie boisko podczas długiej przerwy, która ma miejsce po drugim secie pojedynku. Wtedy odbędzie się krótka prezentacja drużyny walczącej w rundzie wiosennej o awans do drugiej ligi. Po tym zawodnicy przejdą na trybuny gdzie kibice będą mogli zrobić sobie zdjęcia ze swoimi ulubieńcami lub zdobyć autograf. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu. Liczymy na Waszą obecność oraz wsparcie przed tą niezwykle ważną dla nas wszystkich rundą rewanżową!

Prezentacja drużyny piłkarzy ŁKS Łódź

Mecz ŁKS Commercecon Łódź – Legionovia Legionowo

27.02.2017 r. (poniedziałek), godz. 18:00

Hala Atlas Arena (al. Bandurskiego 7)

 

 

SIATKÓWKA

ŁÓDŹ

Orlen Liga Kobiet:

Pałac Bydgoszcz – ŁKS Commercecon Łódź, poniedziałek, 18:00

Tym razem drużyna ŁKS-u pojedzie do Bydgoszczy. Między drużyną gospodarzy i gości jest tylko trzypunktowa różnica więc obu będzie zależało na zdobyciu kompletu punktów. Dodatkową motywacją dla zawodniczek z Bydgoszczy jest fakt że ostatni wygrany przez nie mecz odbył się w połowie stycznia. Natomiast łodzianki radzą sobie w lidze całkiem nieźle. W ostatnim meczu były o włos od pokonania lidera tabeli Chemika Police.

Grot Budowlani Łódź – Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, niedziela, 20:30

Budowlane po przegranej we Wrocławiu z wiceliderem tabeli jeszcze bardziej powiększyły przepaść punktową do fotela lidera. Do pierwszego miejsca brakuje im aż 11 punktów, natomiast do drugiego 7. Kolejny mecz, który zagrają u siebie z zespołem z Dąbrowy Górniczej muszą koniecznie wygrać aby mieć czas na dogonienie rywalek ze szczytu tabeli.

Puchar CEV:

RC Cannes – Grot Budowlani Łódź, środa, 20:00

Dodatkową motywacją aby wygrać niedzielne spotkanie może być fakt, że już w środę zawodniczki zagrają w Pucharach i podniesione  morale przyda się łódzkiej drużynie. Jest to już 1/8 finału. W poprzednim meczu przeciwko tej drużynie łodzianki zdobyły komplet punktów. By awansować do ćwierćfinału Pucharu CEV łodzianki muszą wygrać przynajmniej dwa sety.

 

WOJEWÓDZTWO PlusLiga:

PGE Skra Bełchatów – Cuprum Lubin, sobota, 14:45

Po przegranym meczu w Lidze Mistrzów 1:3 siatkarze Skry podejmą u siebie zespół z Lubina, który jest na 6 miejscu w tabeli. W poprzednim meczu na jesieni siatkarze z Bełchatowa bardzo łatwo pokonali Cuprum, jednak obecnie w obu zespołach forma mocno się waha. Dodatkowo między dwoma drużynami jest różnica jedynie 4 punktów więc każdy z nich ma o co walczyć.

Cerrad Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów, wtorek, 20:30

Kolejny mecz siatkarze Skry rozegrają w Radomiu. Jest to jeden z trudniejszych terenów w Plus Lidze ze względu na specyficzną halę oraz bardzo żywiołowych kibiców. Czarni jednak do tej pory nie pokonali żadnej z 4 drużyn, które walczą o fotel lidera (Zaksa, Resovia, Jastrzębski, Skra), choć w meczu z Zaksą byli o włos od zwycięstwa.

 

KOSZYKÓWKA

ŁÓDŹ

Tauron Basket Liga Kobiet:

Cosinus Widzew Łódź – Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin, środa, 18:00

Widzewianki po Mistrzostwach Polski U-22 zmierzą się z lubliniankami. Choć to przejezdne są faworytkami, mamy nadzieję, że nie będzie to dla nich zbyt łatwe spotkanie a Łodzianki pokażą serce do walki i może nawet dadzą radę wygrać.

I Liga kobiet:

ŁKS SMS Łódź – MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra, sobota, 16:00

Liderki zmierzą się z zespołem z dołu tabeli. Jak pokazały w poprzednim tygodniu potrafią grać ze słabszymi rywalkami kolejne zwycięstwo jest więc formalnością, którą jednak trzeba dopełnić. Nie powinno to jednak Łodziankom sprawić żadnych problemów.

MISTRZOSTWA POLSKI U-22:

Cosinus Widzew Łódź w swoich dwóch pierwszych meczach wygrały i mają prawie pewny awans z grupy. W piątek ostatni mecz grupowy a później miejmy nadzieję, że pójdzie jeszcze lepiej. W dotychczasowych meczach Widzewianki były skupione i pewnie wygrały z zespołem z Bydgoszczy oraz po wyrównanym pojedynku pokonały Politechnikę Gdańską.

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki znalazły się w bardzo wyrównanej grupie. Swój pierwszy mecz przegrały by w drugim pokonać faworytki i obrończynie tytułu, a mianowicie zespół gospodyń GTK Gdynia. Był to niebywale zacięty i bardzo widowiskowy mecz. Do tej pory najlepszy na całym turnieju.

 

WOJEWÓDZTWO

Tauron Basket Liga:

Polfarmex Kutno w ten weekend mam wolne z powodu finałów Pucharu Polski rozgrywanych w Warszawie, do których kutnianie się nie zakwalifikowali.

I liga kobiet:

UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki – 1KS Ślęza II Wrocław, środa, 17:30

Basketki choć przed tygodniem nie rozgrywały spotkania to do pojedynku z drugim zespołem Ślęzy nie przystąpią wypoczęte, gdyż rywalizują właśnie w Mistrzostwach Polski U-22. Oby jednak zdążyły się przygotować i zagrały jak najlepsze spotkanie z Wrocławiankami. Jeśli zagrają tak dobrze jak choćby z zespołem z Głuchołazów to dwa punkty powinny zostać w Aleksandrowie.Grot Mobilis Pabianice – KKS Olsztyn, wtorek, 18:30

Rywalizacja z Olsztyniankami powinno być zacięte, ponieważ obie drużyny spisują się w tym sezonie podobnie. Oby atut własnej hali pomógł gospodyniom by mogły zyskać przewagę nad niżej notowanymi zespołami.

 

PIŁKA RĘCZNA – PGNiG Superliga:

MKS PiotrkowianinZagłębie Lubin, sobota, 18:00

W meczu dwóch drużyn zamykających tabelę grupy A Superligi, jedna na pewno przełamie serię trzech ligowych porażek (Piotrkowianin przegrał w ubiegłą sobotę w Szczecinie 28-22)

PGNiG Superliga Kobiet:

KPR Jelenia Góra – MKS Piotrcovia, sobota, 17:00

Po przegranym meczu z Vistalem Gdynia 21-31, piotrkowianki zmierzą się z sąsiadującym w tabeli zespołem z Jeleniej Góry.

 

FUSTAL – Ekstraklasa

Red Dragons Pniewy – Gatta Active Zduńska Wola, sobota, 18:00

W środę zakończyło się zgrupowanie reprezentacji, która przygotowuje się do eliminacji Mistrzostw Europy. W pierwszej dekadzie kwietnia biało–czerwoni w Elblągu będą walczyć z Hiszpanią, Serbią i Mołdawią. Dwa tygodnie temu Gatta przegrała w Toruniu 5-4 i ma już 8 punktów straty do liderów z Bielska-Białej. Chcąc utrzymać się w walce o tytuł, zduńskowolanie muszą w nadchodzących meczach niezawodnie wygrywać.

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers