Łódź

[Weekendowy przegląd wydarzeń] – 24-26 lutego

Dzisiejszy „Przegląd” zdominowany jest przez Ostatki. W ostatnią sobotę karnawału przed zbliżającym się Wielkim Postem odbywa się wiele imprez i balów karnawałowych, wybraliśmy dla was te najciekawsze. Ponadto premiery teatralne, filmowe, a także sport: przygotowania ŁKS-u i Widzewa do rundy wiosennej III ligi oraz koszykówka, siatkówka i piłka ręczna. Zapraszamy!

 

KULTURA I WYDARZENIA

 

TEATR

Teatr Wielki

Bajkopera (Kot w butach)  (sobota 12:00)

Bajki, opery i balety często mają wspólne wątki, niejednokrotnie utwory przeznaczone na dużą scenę teatralną powstawały w oparciu o legendy, baśnie i opowiadania wybitnych przedstawicieli tych gatunków literackich. Ezop, Perrault, Andersen, bracia Grimm, E.T.A. Hoffmann – choć sami dobrze znani, nie od razu są łączeni z wybitnymi kompozycjami powstałymi na podstawie ich baśni. Razem z dziećmi będziemy je czytać, porównywać i odnajdywać różnice i wspólne elementy w oparciu o KOPCIUSZKA, ŚPIĄCĄ KRÓLEWNĘ, KRÓLEWNĘ ŚNIEŻKĘ, DZIADKA DO ORZECHÓW, JASIA I MAŁGOSIĘ i wiele wiele innych…

Carmen (sobota 18:30, niedziela 17:00)

Bizet napisał kiedyś, że gdyby na świecie nie było cudzołóstwa, fanatyzmu, zbrodni, zła i mocy nadprzyrodzonych, kompozytorzy nie mieliby o czym pisać swoich oper. Nie zmienia to faktu, że CARMEN – opowieść o seksualnej obsesji i nieuchronnym zabójstwie z miłości – wywołała z początku konsternację paryskich widzów, nienawykłych do tak brawurowego połączenia elementów komicznych z tragicznymi. Kontrowersyjny temat oraz niedopuszczalne ówcześnie mieszanie elementów komicznych z tragicznymi przyczyniło się do bardzo chłodnego przyjęcia opery podczas paryskiej prapremiery. Dziś, słuchając jednej z najpiękniejszych oper w historii muzyki, bardzo trudno w to uwierzyć.

Połączenie niezwykłej, pełnej temperamentu i blasku muzyki Bizeta oraz najwyższej klasy libretta zaowocowało dziełem genialnym pod każdym względem. Kompozytor stworzył utwór pełen napięć, zachwycający egzotycznym obrazem tajemniczej, a przecież nie aż tak dla Francuza odległej – Hiszpanii.

Sellinarium (Przetańczyć całą noc!) (niedziela 12:00)

To pierwszy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej, czyli do seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej. Duchowym patronem projektu, który w przyszłości mógłby się rozrosnąć do „wszechnicy operowej”, jest Fryderyk Sellin – twórca (istniejącego w latach 1902-1920) pierwszego teatru muzycznego w Łodzi znanego jako Teatr Wielki. SELLINARIUM obejmuje comiesięczne seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Nie zabraknie też miejsca na panele dyskusyjne, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami. Mocnym punktem spotkań będą zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.

Teatr Powszechny

Mayday 2 (piątek 11:00)

Ilu może być Johnów Smithów w Londynie? Pewnie tylu, co Janów Nowaków w Łodzi. Ale jeśli nagle mowa o dwóch Johnach Smithach, z których każdy jest londyńskim taksówkarzem, ma 53 lata i jedno dziecko. To daje do myślenia… Czy to aby na pewno zabawny zbieg okoliczności? A może John Smith jest bigamistą? A jeśli tak, to jak zdoła ukryć podwójne życie przed najbliższymi, kiedy jego dzieci poznają się przez Internet? Zaczyna się szaleńcza walka z czasem, aby prawda nie wyszła na jaw i udaremnić pierwszą randkę Gavina i Vicki. W końcu to by było…

Boeing, Boeing (sobota, niedziela 19:00)

Broadwayowski hit! Sztuka, wystawiana w 55 krajach świata, zagrana ponad 17,5 tysiąca razy, która trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa! Na język polski przełożył ją Bartosz Wierzbięta, autor polskich wersji językowych m.in. do Shreka, Sezonu na misia, Skoku przez płot czy Madagaskaru.

Tango Łódź (piątek 18:00, sobota, niedziela 16:00)

Czy rewolucja ma płeć? W Łodzi rewolucja była kobietą i sprawą kobiet. Wyzwalała się w łódzkich włókniarkach – matkach, żonach, kochankach i w końcu rewolucjonistkach.

Hałas, pośpiech, bieg. Wrzaski dzieciaków i męża. W ciągu dnia do pracy, w nocy sprzątanie, rano z dziećmi do żłobka. Huk maszyn w fabryce. Nie bałam się jednak ciężkiej pracy. Bo tak naprawdę w życiu bałam się tylko majstra, męża, ojca i dyrektora.

Sztuka „Tango Łódź” została napisana specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przez Radosława Paczochę. Spektakl stawia pytania o Łódź. Jaka była? Jaka jest? Czy rzeczywiście – jak mówi jeden z bohaterów spektaklu – „Bóg pokarał to miasto przemysłem”?

Teatr Jaracza

Lew na ulicy  (piątek, sobota 18:00)

Duch Isobel, dziewięcioletniej Portugalki, krąży przy dźwiękach muzyki po obwodzie dużego koła… tak rozpoczyna się ta fascynująca, pełna tajemnic sztuka kanadyjskiej dramatopisarki, Judith Thompson.  W wygodny, poukładany świat pewnej społeczności wkracza mała Isobel, która nie potrafi odnaleźć drogi łączącej dwa światy – świat ludzi żyjących i świat umarłych. Jest zagubiona, zalękniona, szuka przewodnika.  Niespodziewanie gość z zaświatów pomaga ludziom w dotarciu do skrywanych emocji i uczuć, odkrywa ich mroczne tajemnice, wyzwala stłumione przez społeczne gry reakcje. Ostrzega przed tytułowym „lwem na ulicy”, który, jako metafora zła i ciemnych stron ludzkiej natury, przyczajony czyha na nas i nasze życia. Lew na ulicy to przejmująca, przesycona gęstą, niezwykłą atmosferą, sztuka o przenikaniu się światów, a jednoczeście wzruszająca opowieść o przebaczeniu, wyzwoleniu i pogodzeniu z samym sobą.  Tekst Judith Thompson został w 1991 roku uhonorowany nagrodą Chalmersów za najlepszy dramat kanadyjski sezonu.

Bang Bang (sobota, niedziela 19:00)

BANG BANG to musicalowa opowieść o kobietach, które jako małe dziewczynki dowiedziały się, że muszą być grzeczne i posłuszne. Już dorosłe – nie są w stanie odnaleźć swojego miejsca w świecie, bo może nie ma dla nich żadnego miejsca? Decydują się wyruszyć w podróż, jednak z każdym krokiem (każdym kilometrem) zapadają się coraz bardziej w beznadziejną rzeczywistość. Jedyną możliwością ucieczki jest – gniew i BANG BANG.

Gorące lato w Oklahomie (niedziela 19:00)

„Gorące lato w Oklahomie” to spektakl oparty na dramacie «Sierpień” autorstwa Tracy Lettsa. To jedna z najciekawszych współczesnych sztuk anglojęzycznych. Od światowej premiery w 2007r. święci triumfy na prestiżowych amerykańskich i angielskich scenach, a liczne nagrody, m.in. nagroda Pulitzera i nagroda za najlepszą nową sztukę na Broadway’u, plasują autora w czołówce współczesnych dramaturgów. Sztuka Lettsa to wielopokoleniowa saga rodzinna, na pograniczu epickiej tragedii i czarnej komedii, opisująca niespełnione marzenia, pełne sekretów i konfliktów relacje trzech pokoleń klanu Westonów. Pewnego upalnego letniego wieczoru w tajemniczych okolicznościach znika głowa rodziny Westonów. Kiedy z tego powodu do gniazda rodzinnego zjeżdżają się wszyscy krewni, na jaw wychodzą długo skrywane rodzinne tajemnice.

Teatr Nowy

Dogville  (piątek, sobota 19:00, niedziela 16:00)

„Oto smutna opowieść o mieście zwanym Dogville” – od tych słów zaczyna się scenariusz najbardziej przejmującego filmu w dorobku Larsa von Triera, jednego z najwybitniejszych europejskich reżyserów przełomu XX i XXI wieku. Ale Dogville to coś więcej niż początek amerykańskiej trylogii wielkiego Duńczyka. To historia o wsobnej wspólnocie, zamkniętej na rzeczywistość, która ją otacza.

„Mieszkańcy Dogville mają problem z akceptacją”, jak twierdzi lokalny filozof, Tom Edison. Jak zachowają się, gdy w ich miasteczku zjawi się szukająca schronienia uciekinierka Grace? Czy mieszkańcy Dogville wzniosą się na wyżyny humanizmu, czy raczej będą wykorzystywać swoją uprzywilejowaną sytuację?

Spowiedź masochisty  (sobota, niedziela 19:15)

Brawurowa, nieodparcie śmieszna i przewrotna opowieść sceniczna czeskiego autora, łącząca w wybuchową mieszankę elementy komedii, satyry społecznej, groteski i surrealnego oniryzmu. Tytułowy bohater w poszukiwaniu pełni szczęścia podejmuje liczne próby, aby zmienić świat na taki, gdzie mógłby żyć zgodnie ze swoją naturą. Wielkie pole do popisu znajduje w drapieżnej rzeczywistości młodego kapitalizmu, w której, by się odnaleźć, trzeba mieć w sobie coś z masochisty… Jego wysiłki, przynoszące rozkosz wyrzeczenia i ofiarność zostają docenione. Firma wysyła go jako swojego reprezentanta do Singapuru na Olimpiadę Zasobów Ludzkich. Czy dzięki temu będzie blisko spełnienia marzeń? Przekonajcie się w teatrze!

Teatr muzyczny

„Muzyczna podróż z Wiednia do Rio” – koncert karnawałowy (piątek, sobota 18:30, niedziela 17:00)

Podczas koncertu karnawałowego artyści teatru zabiorą widzów w pełną muzycznych wrażeń podróż ze stolicy walca przez Belgrad, Pragę, Budapeszt, Warszawę, Chicago do pełnej gorących rytmów Brazylii. Będzie można posłuchać utworów Johanna Straussa, Roberta Stolza, Henryka Warsa, Nino Roty, Gorana Bregovića oraz Ernesto Lecuony, znakomitym solistom towarzyszyć będzie chór, balet i orkiestra, a wszystko to w pięknej scenografii. Reżyserem koncertu jest Zbigniew Macias.

 

KINO

 „Ukryte działania”, reż. Theodore Melfi – dramat

Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.

„xXx: Reaktywacja”, reż. D.J. Caruso – akcja

Xander Cage (Vin Diesel) po latach dobrowolnego wygnania, przez wielu uważany za martwego, powraca, by ponownie stanąć na drodze wojownika Xianga (Donnie Yen). Xander wie, że w rękach Xianga znajduje się śmiercionośna, zagrażająca ludzkości broń, zwana „Puszką Pandory”. Rekrutuje nową grupę supersilnych sprzymierzeńców. Ale tym razem nie będzie łatwo pokonać wroga. Cage czuje, że jest zamieszany w zmowę na najwyższych szczeblach rządów światowych i jemu samemu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

„Pokot”, reż. Agnieszka Holland – dramat, kryminał

Emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?

„Planetarium”, reż. Rebecca Zlotowski – dramat

Piękne i tajemnicze siostry Laura (Natalie Portman) i Kate (Lily-Rose Depp) posiadają nadprzyrodzone zdolności i potrafią komunikować się z duchami. Na zakończenie swojego tournée po Europie ruszają do Paryża, gdzie spotykają pewnego charyzmatycznego producenta filmowego (Emmanuel Salinger). Laura i Kate odkryją przed nim klimatyczny świat pełen magii i zmysłowości. I nieodwracalnie zmienią jego życie.

A ponadto:

„Praktykant”, reż. Boo Junfeng – dramat

„Porady na zdrady”, reż. Ryszard Zatorski – komedia rom.

„Wielka wyprawa Molly”, reż. Matthias Bruhn, Michael Ekbladh, Ted Sieger – animacja, familijny

 

MIASTO

Kultura // Colloquia Invisibilia // Człowiek w epoce Facebooka // Łódź – 6 dzielnica, Piotrkowska 102, piątek, 17:00

Po kilku latach reaktywujemy „Niewidzialne kolokwia”, których organizatorem jest COLLEGIUM INVISIBILE! W tym roku patronat medialny nad wydarzeniem ponownie objął Miesięcznik ZNAK. Partnerem łódzkiego wydarzenia jest 6 dzielnica. Pierwsze łódzkie spotkanie odbędzie się pt.:

CZŁOWIEK W EPOCE FACEBOOKA. INDYWIDUALIZM CZY KOLEKTYWIZM?

„Istota globalnej wioski polega na tym, że jej mieszkańcy żyją obok siebie. Tymczasem nic takiego nie można powiedzieć o społeczeństwie naszej planety, które raczej przypomina anonimowy tłum na jednym z wielkich lotnisk” – tak o współczesnym świecie pisał Ryszard Kapuściński. Jak jest dzisiaj?

Kategorie indywidualizm/kolektywizm na gruncie humanistyki mogą stanowić wygodne narzędzie analiz, mogą być także zarzewiem ideologii. Dwa skrajne spojrzenia na rolę jednostki we wspólnocie. Czy indywidualizm może bez przeszkód istnieć obok kolektywizmu? Jak może istnieć „trzecia droga” między ideologią kolektywizmu i indywidualizmu? Na spotkanie i do otwartej dyskusji zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Ekspertami i gośćmi w dyskusji będą:

prof. RYSZARD KLUSZCZYŃSKI (Uniwersytet Łódzki, ASP w Łodzi) – kulturoznawca, medioznawca, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki;

prof. nadzw. dr hab. MONIKA PŁATEK (Uniwersytet Warszawski) – prawniczka, publicystka, feministka, była pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich;

prof. nadzw. dr hab. MAREK KOZŁOWSKI (Uniwersytet Łódzki) – filozof, finalista konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi;

Prowadzenie: Jan Skarbek-Kazanecki (Uniwersytet Łódzki, Collegium Invisibile).

Colloquia Invisibilia to cykl spotkań, podczas których chcemy pochylać się nad wybranymi problemami społecznymi oraz ze świata kultury i nauki, a do dyskusji zapraszamy wybitnych ekspertów oraz wszystkich zainteresowanych.

 

Kultura // 64. rocznica śmierci gen. Emila Nila-Fieldorfa – ul. Próchnika 39, piątek, 18:00

„Nie spełnili nawet prośby, by to kula śmierć zadała,

W tajemnicy przed bliskimi powiesili generała,

Na baczność stała cela, gdy wychodził ze spokojem,

Fieldorf „Nil” bohater trzech wojen!”

W 64. rocznicę śmierci generała Augusta Emila „Nila” Fieldorfa zapraszamy wszystkich łodzian na obchody upamiętniające narodowego bohatera związanego z naszym miastem, który walczył zarówno przeciwko nazistowskiej, jak i sowieckiej okupacji, a następnie po sfingowanym procesie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze PRL.

Generał „Nil” jako ochotnik walczył od 1914 roku w Legionach Polskich jako podoficer. Po odzyskaniu niepodległości walczył w 1. Pułku Piechoty Legionów przeciwko bolszewikom. W kampanii wrześniowej dowodził 51. Pułkiem Piechoty. Był pierwszym emisariuszem, który dotarł do okupowanej Polski po upadku Francji.

Podczas niemieckiej okupacji był dowódcą Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej. Zasłynął m.in. z wydania rozkazu likwidacji generała SS w Warszawie Franza Kutschery.

W 1945 roku aresztowany przez NKWD i wywieziony do obozu pracy na Uralu. Po odbyciu dwuletniej kary powrócił do kraju i osiedlił się w Łodzi przy ul. Próchnika. Nie podejmował już działalności konspiracyjnej.

W odpowiedzi na obietnicę amnestii w lutym 1948 zgłosił się do Rejonowej Komendy Uzupełnień w Łodzi i ujawnił, podając prawdziwe imię i nazwisko oraz stopień generała brygady. Po wyjściu z siedziby RKU został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie śledczym MBP przy ul. Koszykowej. Później przewieziony do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 37 i oskarżony o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa.

Po sfingowanym procesie, w którym przedstawiono wymuszone w śledztwie przez UB zeznania podwładnych gen. Fieldorfa – mjr Tadeusza Grzmielewskiego „Igora” i płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”, których torturowano, generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską (właśc. Maria Sand) na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15:00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej.

Miejsce spoczynku ciała Emila Fieldorfa przez wiele lat pozostawało nieznane. W kwietniu 2009 pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na Powązkach, blisko symbolicznego grobu wystawionego dla uczczenia jego pamięci.

 

Impreza // 24-25.02 – Disco Karnawałowy Bal Maskowy – Bajka Disco Club, Piotrkowska 90, piątek, 20:00

24-25.02 – DISCO KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY

Uwaga! Ostatni WEEKEND karnawału zobowiązuje! Dla każdego na wejściu w prezencie unikalna maska karnawałowa 😀 Widzimy się 😀 Dziś tylko dance ma sens 😀

Gramy na 2 parkietach muzycznych: KLUB i OGRÓDEK

Muzycznie jak zawsze disco disco disco polo dance

Imprezy nakręcą nasi zawodowcy DJ LIZARD DJ LOOK DJ MARO

 

Koncert // Ten Typ Mes – Tour de AŁA. / Łódź / Lordi’s – Lordis Club, ul. Piotrkowska 102, piątek, 20:00

Zapraszamy na koncert w ramach trasy „Tour de AŁA.”, promującej najnowszy album Tego Typa Mesa pt. „AŁA.”!

Ten Typ Mes to wszechstronny artysta z 10 płytami na koncie (w tym dwiema złotymi) swobodnie mieszający rap z elektroniką, g-funkiem i jazzem.

Przed Mesem zagrają:

Martina M

KURZY

Wraz z zespołem tworzy na scenie kolektyw, którego moc (perkusja i klawisze) kontruje melodią (żeńskie chórki). Doświadczenie festiwalowe (od Hip Hop Kempu po Orange i Off Festival) pomaga Mesowi przyciągać publiczność z różnych światów. Felietony rapera ukazujące się od lat (m.in. T-mobile-music, Co Jest Grane24, Gazeta Magnetofonowa) i piosenki dla innych wykonawców (m. in. dla Korteza) dowodzą współczesnego, wielowątkowego podejścia do roli autora tekstów.

Nowa płyta „AŁA.” promowana singlami m.in. z Izą Lach i Dawidem Podsiadło otwiera nowy rozdział w koncertowej historii Typa i jego zespołu.

 

Koncert // Koncert Braci Figo Fagot/ Support Magister Ninja – Scenografia, Zachodnia 81/83, piątek, 20:00

Początki grupy sięgają września 2010, kiedy rozpoczęto kręcenie serialu komediowego pt. Kaliber 200 volt, emitowanego na kanale RBL.TV w 2011. Na potrzeby każdego odcinka był przygotowywany miniteledysk w stylu disco polo z wyraźnie nieklasycznymi tekstami tego gatunku muzycznego charakteryzującymi się czarnym humorem. Po udostępnieniu serialu szerszej publiczności na oficjalnym kanale YouTube stacji Rebel:tv rozległy się prośby fanów serialu o faktyczne założenie zespołu wykonującego taką muzykę. Zespół zadebiutował na IV Festiwalu Twórczości Żenującej Zacieralia odbywającym się 15 stycznia 2011 w warszawskim klubie muzycznym Progresja, gdzie wykonywał piosenki z nakręconego serialu. Nagranie studyjnej, debiutanckiej płyty „Na Bogatości” nastąpiło dopiero rok później. Fragmenty utworów Braci Figo Fagot występują także w kreskówkach Git Produkcji, m.in. w Kapitanie Bomba.

 

Koncert // Zespół Playboys II Balanga Klub – Balanga Klub, ul. Struga 8/10, piątek, 22:00

Już 24.02 zapraszamy na koncert zespołu Playboys!

PLAYBOYS w gatunku disco – dance działa od marca 2013 r za sprawą lidera/wokalisty Kuby Urbańskiego, który jest także autorem tekstów i wszystkich kompozycji zespołu! Zespół koncertuje w składzie 3 osobowym z perkusistą i gitarzystą.

 

Zakupy & Moda // Pchli Targ na Olechowie // 4. Salon Rzeczy NiePorzebnych – Strefa Kultury Otwartej, Zakładowa 35, sobota, 11:00

Już po raz czwarty zapraszamy na pchli targ na Olechowie pod hasłem „Salon Rzeczy Niepotrzebnych”. Książki, ubrania, rękodzieło, zabawki, mały sprzęt AGD – Salon Rzeczy NiePotrzebnych to prawdziwy targ rozmaitości.

Osoby zainteresowane wystawieniem swoich rzeczy prosimy o przeslanie zgłoszenia drogą mailową: strefa@gorna.pl

Liczba miejsc jest ograniczona.

Wszystkich zwiedzających, ogladaczy i nabywców zapraszamy w sobotę 25 lutego w godz. 11-13 do Szkoły Podstawowej nr 141 przy ul. Zakładowej 35.

Poprzednie edycje pokazały, że nie tylko okazja do przewietrzenia szaf i szuflad, ale też pretekst do sąsiedzkiego spotkania.

*************ATRAKCJE DLA DZIECI!!!**********

Ażeby ułatwić Państwu (zwłaszcza Paniom) „rodzinną organizację czasu”, dla dzieci przygotowaliśmy wyjątkową atrakcję. W czasie Pchlego Targu odbędzie się Bał Karnawałowy dla Wszystkich Milusińskich (na sali gimasntycznej w SP nr 141).

**********************************************

Termin: 25.02 (sobota), g. 11-13

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 141 – Strefa Kultury Otwartej, Zakładowa 35.

 

Warsztat // Konferencja dla kobiet – Solna 15, sobota, 15:00

Nie musisz żyć byle jak…

Nie musisz martwić się o każdy szczegół codziennie…

Nie musisz wiedzieć zawsze jak, kiedy, dlaczego…

Pozwól sobie na czas refleksji bo…

jest więcej!

konieczna rezerwacja online!

schtomy.pl/dlakobiet

Wydarzenie Fb

 

 

SPORT

 

PIŁKA NOŻNA

ŁÓDŹ

Widzew Łódź

Piłkarze Widzewa w środę rozegrali kolejny swój sparing. Tym razem zagrali swój mecz w Gutowie Małym, gdzie na obozie przebywa drużyna Olimpii Grudziądz. Łodzianie zaprezentowali się bardzo solidnie, ale wciąż nie strzelili bramki. To już piąty mecz bez gola z rzędu! Trzeba coś z tym zrobić bo to tak wyglądać nie może! Mecz zakończył się bezbramkowym remisem 0:0. Cieszyć może postawa defensywy, ale defensywą, to Widzew nie awansuje… Wciąż niewyjaśniona pozostaje kwestia Piotra Kasperkiewicza, co do jego przyszłości w drużynie czterokrotnych Mistrzów Polski. Jeśli chodzi o Konrada Reszkę zostanie on najprawdopodobniej wypożyczony, możliwe, że będzie reprezentował barwy Kujawianki Izbicy Kujawska. Kolejny sparing widzewiacy zagrają w sobotę o godzinie 14:30 w Toruniu z Elaną.

Widzew Łódź – Olimpia Grudziądz 0:0

Widzew: Humerski – Tlaga (46′ Gromek), Nowak (46′ Rodak, 80′ Czaplarski), Zieleniecki, Baran (46′ Kozłowski) – Kamiński (46′ Budka), Kasperkiewicz, Kazimierowicz (46′ Olczak)  Michalski (62′ Brochocki)– Radwańki (52′ Możdżonek) – Mąka

Rezerwowy: Wolański

Olimpia (I połowa): Muzyk – Jasiński, Zitko, Kasperkiewicz, Bielawski – Łukowski, Smoliński, Stach, Michalik – Waszczuk, Warchoł

Olimpia (II połowa): Królczyk – Woźniak, Klemenz, Kochalski, Ciechanowski – Kasperkiewicz, Banasiak, Majewski, Kurowski – Rumiński – Angielski

Czerwona kartka: Rodak

Będzie możliwość kolejnych odwiedzi nowego stadionu przy al. Piłsudskiego! Przez pierwszą turę odwiedzin przewinęło się około 7 tysięcy ludzi. Kolejna szansa na odwiedziny nowego obiektu będzie możliwa w dniach 3-5 marca br. Wcześniej mają się pojawić dzieciaki z okolicznych szkół. Na Piłsudskiego ma ich przyjechać łącznie… 5 tysięcy!

Świetne wieści napłynęły z obrad Rady Miejskiej. Udało się przegłosować projekt nadania jednej z ulic im. Włodzimierza Smolarka. Ulica W. Smolarka będzie przedłużeniem ulicy Józefa od Tunelowej do Widzewskiej. Wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt należą się gromkie brawa!

Nareszcie została podpisana umowa z Miejską Areną Kultury i Sportu, a Widzewem Łódź. Umowa dotyczy wynajmu stadionu przez klub na czas organizacji imprez masowych. Zawarcie tego porozumienia było niezbędne, by klub mógł złożyć wniosek o udzielenie miejskiej subwencji na pokrycie kosztów organizacji tzw. dnia meczowego. W Widzewie poszli na ustępstwa i podpisali częściową umowę. Nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądać kwestia wynajmu powierzchni komercyjnych i sky-boxów.

Nadal można kupować karnety na rundę wiosenną!  WSZYSCY PO KARNETY!

 

ŁKS Łódź

Piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zremisowali 1:1 w sobotnim  meczu kontrolnym z wiceliderem drugiej ligi – Radomiakiem Radom.

Ełkaesiacy od początku starcia z bardzo mocnym rywalem chcieli przejąć inicjatywę w spotkaniu. Radomiak mądrze jednak utrzymywał się przy piłce, lecz próby szybkich ataków rywala były szybko rozbijane w środku pola. Podopieczni trenera Marcina Pyrdoła próbowali gry z kontrataków jednak nie kończyły się one dobrymi sytuacjami, a uderzenia Maksymiliana Rozwandowicza, Damiana Guzika i Jewhena Radionowa były niecelne. Radomianie odpowiedzieli za to golem, którego w 34. minucie po ładnym mierzonym strzale z dystansu zdobył Paweł Tarnowski. Na koniec pierwszej połowy mogli wyrównać “biało-czerwono-biali” jednak próbę Rozwandowicza w bardzo dobrym stylu wybronił golkiper Radomiaka.

Druga odsłona pojedynku rozpoczęła się od świetnej dwójkowej akcji Artura Golańskiego i Jewhena Radionowa, którą na bramkę wyrównującą zamienił ten pierwszy. Po zdobyciu gola, “Rycerze Wiosny” nabrali wiatru w żagle i coraz częściej przedostawali się w okolice pola karnego “Zielonych”. Udało się nawet trafić do siatki po raz drugi, lecz w tej sytuacji arbiter dopatrzył się przewinienia Radionowa na bramkarzu przeciwników. Pod koniec spotkania dobrą próbą z rzutu wolnego popisał się Golański, ale piłka po jego uderzeniu zatrzymała się niestety na poprzeczce. W ostatniej akcji meczu decydujący cios mógł zadać Radomiak jednak świetną interwencją popisał się debiutujący w bramce pierwszej drużyny Damian Piotrowski.

ŁKS w meczu z wiceliderem rozgrywek drugiej ligi uzyskał bramkowy remis. Wynik nie jest w meczach kontrolnych najważniejszy, ale po tym spotkaniu można być zadowolonym z gry podopiecznych trenera Pyrdoła.

Radomiak Radom – ŁKS Łódź 1:1 (1:0)

Bramki: Paweł Tarnowski (’34) – Artur Golański (’48).

ŁKS: 1. Przemysław Kazimierczak – 21. Paweł Pyciak, 24. Kamil Juraszek, 20. Aleksander Ślęzak, 8. Kamil Rozmus – 23. Damian Guzik, 15. Przemysław Kocot, 6. Maksymilian Rozwandowicz, 14. Patryk Bryła, 18. Piotr Pyrdoł – 10. Jewhen Radionow.

Weszli z ławki: 12. Damian Piotrowski – 3. Damian Nowacki, 7. Artur Golański, 9. Maksym Kowal, 17. Mateusz Gamrot, 28. Jan Sobociński, 11. Łukasz Kopka, 16. Dawid Sarafiński i 22. Jakub Nowak.

Łódzki Klub Sportowy dwa dni temu podpisał z Zarządem Spółki MAKiS umowę na korzystanie z obiektów sportowych na terenie przy al. Unii Lubelskiej 2 na rundę wiosenną obecnego sezonu.

– Odbyliśmy kilka spotkań, negocjacje były trudne, ponieważ jesteśmy w nowych realiach pozyskania środków dotacji miejskiej – mówi prezes Tomasz Salski. – Tak jak poprzednio, również i teraz spotkaliśmy się z pełnym zrozumieniem i doszliśmy do wspólnego porozumienia za co chciałbym serdecznie podziękować prezesowi Krzysztofowi Maciaszczykowi – dodaje.

– W dniu jutrzejszym dopełnimy formalności i złożymy w Urzędzie Miasta wniosek dotyczący przyznania dotacji celowej na dofinansowanie zadań służących realizacji celu publicznego z zakresu sportu – poinformował odpowiedzialny za sprawy organizacyjne, dyrektor klubu Dariusz Lis.

Już w najbliższy poniedziałek podczas meczu siatkarek Łódzkiego Klubu Sportowego piłkarze zaprezentują się zgromadzonym na trybunach hali Atlas Arena kibicom. Prezentacja odbędzie się podczas meczu pomiędzy zespołami ŁKS Commercecon Łódź a Legionovii Legionowo. Pojedynek ten będzie transmitowany przez telewizję Polsat Sport. Ełkaesiacy wybiegną na siatkarskie boisko podczas długiej przerwy, która ma miejsce po drugim secie pojedynku. Wtedy odbędzie się krótka prezentacja drużyny walczącej w rundzie wiosennej o awans do drugiej ligi. Po tym zawodnicy przejdą na trybuny gdzie kibice będą mogli zrobić sobie zdjęcia ze swoimi ulubieńcami lub zdobyć autograf. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu. Liczymy na Waszą obecność oraz wsparcie przed tą niezwykle ważną dla nas wszystkich rundą rewanżową!

Prezentacja drużyny piłkarzy ŁKS Łódź – Mecz ŁKS Commercecon Łódź – Legionovia Legionowo, 27.02.2017 r. (poniedziałek), 18:00, Hala Atlas Arena (al. Bandurskiego 7)

Znamy wstępny terminarz meczów domowych piłkarzy Łódzkiego Klubu Sportowego.

Ełkaesiacy w rundzie rewanżowej rozegrają 8 spotkań na obiekcie przy al. Unii Lubelskiej 2. Pięć z nich odbędzie się w niedzielę, dwa w sobotę, a jedno w piątek. Terminy oraz godziny rozpoczęcia meczów mogą jeszcze ulec zmianie.

Kolejka XVIII: ŁKS Łódź – Huragan Wołomin (12.03.2017 r. [niedziela], godz. 15:00)

Kolejka XX: ŁKS Łódź – Jagiellonia II Białystok (26.03.2017 r. [niedziela], godz. 16:00)

Kolejka XXI: ŁKS Łódź – Pelikan Łowicz (02.04.2017 r. [niedziela], godz. 16:00)

Kolejka XXIII: ŁKS Łódź – MKS Ełk (15.04.2017 r. [sobota], godz. 14:00)

Kolejka XXV: ŁKS Łódź – Sokół Ostróda (30.04.2017 r. [niedziela], godz. 16:00)

Kolejka XXVII: ŁKS Łódź – Świt Nowy Dwór Mazowiecki (07.05.2017 r. [niedziela], godz. 17:00)

Kolejka XXXI: ŁKS Łódź – Lechia Tomaszów Mazowiecki (27.05.2017 r. [sobota], godz. 17:00)

Kolejka XXXIII: ŁKS Łódź – ŁKS Łomża (09.06.2017 r. [piątek], godz. 17:00)

 

SIATKÓWKA

ŁÓDŹ

Orlen Liga Kobiet:

ŁKS Commercecon Łódź – Legionovia Legionowo, poniedziałek, 18:00

Beniaminek ligi po doskonałym meczu w Bydgoszczy, gdzie łodzianki rozbiły gospodynie 3:0, tym razem zagra u siebie z najniżej położoną drużyną w tabeli. Jeśli tylko siatkarki ŁKS-u nie stracą koncentracji mają szansę na komplet punktów. Do następnej drużyny z tabeli brakuje im obecnie 6 punktów, więc każdy z nich jest na wagę złota.

Trefl Sopot – Grot Budowlani Łódź, niedziela, 18:00

Po przegranej w pucharze CEV z RC Cannes 1:3 siatkarki Budowlanych nie mają zbyt dużo czasu na regenerację gdyż już cztery dni później jadą do Sopotu zmierzyć się z tamtejszą drużyną. Siatkarki Trefla znajdują się obecnie na 11 miejscu w tabeli więc nie będą dużym wyzwaniem dla łodzianek jednak nikt nie wygrywa tylko na papierze, trzeba swoją wyższość udowodnić jeszcze na boisku.

Legionovia Legionowo – Grot Budowlani Łódź, środa, 19:00

Po niedzielnym meczu Budowlane swój następny mecz rozegrają w środę w ramach zaległej 14 kolejki Orlen Ligi. Siatkarki z Legionowa są obecnie na ostatnim, 14 miejscu w tabeli i mają małe szanse na pokonanie trzeciego w tabeli łódzkiego klubu.

 

WOJEWÓDZTWO PlusLiga:

PGE Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel, niedziela, 14:45

Siatkarze z Bełchatowa, którzy obecnie znajdują się na piątej pozycji w tabeli Plus Ligi w ostatnich meczach pokazali, że ich forma mocno waha się. Jest to mocno problematyczne gdyż bełchatowianie aspirują do mistrzostwa, jednak na razie do pozycji lidera brakuje im osiem punktów. Ich następny przeciwnik ma tylko jeden punkt więcej, więc jeśli bełchatowianie zwyciężą mają szansę znacznie przybliżyć się do topu tabeli. Jednak może być to bardzo trudne zważywszy na to, jak ostatnio bardzo trudno idzie siatkarzom zdobywanie punktów w meczu.

Liga Mistrzów:

PGE Skra Bełchatów – SCM U Craiova, środa, 20:00

Jeśli bełchatowianie zwyciężą  niedzielne spotkanie to tym łatwiej będzie im się grało w środowym  meczu Ligi Mistrzów. Ich Rumuński przeciwnik jest oczko wyżej w grupie ale posiada tylko jeden punkt więcej niż klub z Polski. Bełchatowianom potrzebne jest to zwycięstwo nie tylko w celu poprawy morele drużyny ale i dlatego, że ostatni mecz z cyklu Ligi Mistrzów przegrali.

 

KOSZYKÓWKA

ŁÓDŹ

Tauron Basket Liga Kobiet:

Cosinus Widzew Łódź– 1KS Ślęza Wrocław, niedziela 18:00

Widzewianki rozegrają już ostatni mecz w tym sezonie w swojej hali. Po sukcesie, jaki odniosły na Mistrzostwach Polski U22, zostały boleśnie sprowadzone na ziemię przez Lublinianki. Na pożegnanie sezonu w Łodzi podejmować będą liderki z Wrocławia. Zapowiada się więc jednostronny mecz, jednak Widzew już nie raz pokazywał, że potrafi walczyć z najsilniejszymi. Do boju dziewczyny!

I Liga kobiet:

Pomarańczarnia MUKS Poznań- ŁKS SMS Łódź, niedziela 17:00

Mecz na szczycie tabeli! Obecnie to ŁKS jest na pierwszym miejscu, ale Poznanianki rozegrały dwa mecze mniej. Jednak zwycięstwo Łodzianek pozwoli im zwiększyć szansę na utrzymanie pozycji lidera, czego życzymy. Jednocześnie należy pamiętać, że MUKS to nie zespół chętny do rozdawania punktów rywalkom, a zwłaszcza gdy gra u siebie. Oznacza to, że mecz będzie zacięty a wynik może być otwarty do ostatnich sekund.

 

WOJEWÓDZTWO

Tauron Basket Liga:

TBV Start Lublin- Polfarmex Kutno, niedziela 18:00

Polfarmex wraca do gry i tym razem zmierzy się z zespołem, który podobnie jak zespół z Kutna w tym sezonie wygrał jedynie 4 mecze. Lublinianie mają przewagę w postaci własnej hali, ale to nie oznacza, że dzięki temu mają zwycięstwo. Koszykarze gości na pewno nie zrezygnują i mecz, choć drużyn z końca tabeli, powinien zagwarantować sporo emocji.

I liga kobiet:

Enea AZS Poznań- UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, sobota 17:00

Basketki świetnie się spisały na Mistrzostwach Polski U22 i niewiele zabrakło, by wywalczyły medale. Jednak w tym sezonie się nie udało, ale czwarte miejsce to i tak najlepsze w historii, co więcej z roku na rok idą w górę więć za rok oby te medale już się pojawiły. W ten weekend Basketki zmierzą sie w Poznaniu z Eneą, zespołem z którym również mierzyły się na MP. Wtedy wynik był nie korzystny tym lepiej smakować będzie zwycięstwo w rewanżowym starciu, gdy wspomnienia poprzedniego są wciąż jeszcze świeże. GO BASKET GO!

AZS Uniewrsytet Warszawski- Grot Mobilis Pabianice, sobota 20:00

Zespół z Pabianic po wtorkowym zwycięstwie z KKSem Olsztyn umocnił się na piątej pozycji. Tym razem zmierzy się z bardziej wymagającym rywalem jakim jest uniwersytecka drużyna ze stolicy. Jeśli jednak pabianicka drużyna  zagra tylko tak jak w najlepszych momentach ostatniego starcia i wyeliminuje brak koncentracji może znacząco się przybliżyć do zwycięstwa w tym spotkaniu.

 

 

PIŁKA RĘCZNA – PGNiG Superliga:

MKS Piotrkowianin – Chrobry Głogów, niedziela, 18:00

Piotrkowianie w ostatniej kolejce nieznacznie przegrali z Zagłębiem Lubin (27-28), choć do przerwy prowadzili 14-12. Teraz podejmą inną znaną drużynę z zagłębia miedziowego.

PGNiG Superliga Kobiet:

Piotrcovia Piotrków Trybunalski – KPR Kobierzyce, sobota, 17:00

Piotrkowianki po wygranej w Jeleniej Górze (27-26) awansowały na 10. miejsce w tabeli i w najbliższy weekend zmierzą się z 8. w tabeli drużyną z Dolnego Śląska.

 

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers