Łódź

[Weekendowy przegląd wydarzeń] – 27-29 stycznia

KULTURA I WYDARZENIA

 

TEATR

Teatr Wielki

Halka (piątek, sobota 18:30, niedziela 17:00)

Podczas gdy Fryderyk Chopin zdobył we Francji wielkie uznanie jako ambasador kulturalny uciskanego narodu, jego młodszy kolega, Stanisław Moniuszko, działał na polu kultury we własnej ojczyźnie. I podobnie jak Chopin – Moniuszko w swojej twórczości łączył zachodnioeuropejski romantyzm z duchem polskiej kultury. HALKA jest bez wątpienia przykładem na udane połączenie cech włoskiej, francuskiej i niemieckiej opery z elementami typowymi dla polskiego folkloru i tradycji. Opera ta ponadto, dzięki patriotycznej i krytykującej stosunki społeczne wymowie, stała się wyrazem tożsamości narodowej.

Bajkopera (sobota 12:00)

Bajki, opery i balety często mają wspólne wątki, niejednokrotnie utwory przeznaczone na dużą scenę teatralną powstawały w oparciu o legendy, baśnie i opowiadania wybitnych przedstawicieli tych gatunków literackich. Ezop, Perrault, Andersen, bracia Grimm, E.T.A. Hoffmann – choć sami dobrze znani, nie od razu są łączeni z wybitnymi kompozycjami powstałymi na podstawie ich baśni. Razem z dziećmi będziemy je czytać, porównywać i odnajdywać różnice i wspólne elementy w oparciu o JASIA I MAŁGOSIĘ.

Sellinarium (niedziela 12:00)

To pierwszy projekt edukacyjno-kulturalny Teatru Wielkiego w Łodzi skierowany przede wszystkim do starszych miłośników sztuki operowej, czyli do seniorów, dorosłych i młodzieży akademickiej i ponadgimnazjalnej. Duchowym patronem projektu, który w przyszłości mógłby się rozrosnąć do „wszechnicy operowej”, jest Fryderyk Sellin – twórca (istniejącego w latach 1902-1920) pierwszego teatru muzycznego w Łodzi znanego jako Teatr Wielki. SELLINARIUM obejmuje comiesięczne seminaria i wykłady poświęcone literaturze, malarstwu, architekturze i wielu innym przejawom kultury, ale także przyrodzie, polityce czy kulinariom – zawsze jednak w powiązaniu z muzyką i teatrem operowym. Nie zabraknie też miejsca na panele dyskusyjne, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi uwagami. Mocnym punktem spotkań będą zapraszani goście, specjaliści w swoich dziedzinach.

HALKA – WARIACJE

gość: prof. Małgorzata Komorowska

Teatr Powszechny

Pomoc domowa (piątek, sobota, niedziela 19:00)

Znakomita komedia Camolettiego w brawurowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przekładzie Bartosza Wierzbięty, znanego szerokiemu gronu odbiorców, jako twórca polskich dialogów do takich filmów animowanych, jak m.in. „Shrek”, „Rybki z ferajny”, „Misja Kleopatra”, „Asterix i Obelix”, „Madagaskar”, „Sezon na misia”, „Kot w butach”, „Film o pszczołach”, „Hotel Transylwania”.

Brancz (sobota, niedziela 16:00)

„Brancz” to trzecia komedia, którą specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi i Polskiego Centrum Komedii napisał Juliusz Machulski. W spektaklu każdy z nas znajdzie cząstkę prawdy o sobie, swojej rodzinie, relacjach między najbliższymi. Spektakl w zabawny, a jednocześnie przenikliwy sposób opowiada o tym, czy potrafimy się zrozumieć, czy potrafimy ze sobą rozmawiać, czy potrafimy okazywać sobie uczucia i przyznać się do błędu i słabości? Czy istnieje porozumienie pomiędzy członkami wielopokoleniowej rodziny?

Teatr Jaracza

Lekcje miłości (piątek, sobota, niedziela 19:00)

„Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej to przesycone uczuciami ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego z nas. Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i  rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa i jej matka oraz Masza i jej rodzina pokażą nam, że miłość czerpie siłę z rozmowy, akceptacji i zrozumienia. W lekcjach miłości wszyscy mamy zaległości. Pocieszające, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Posprzątane (sobota, niedziela 19:00)

Mariusz Grzegorzek robi tragifarsę. Wielokrotnie nagradzana sztuka Sarah Ruhl w gwiazdorskiej obsadzie. Scenografia niczym z mediolańskiej galerii designu. Kontrowersyjny reżyser, którego spektakle szarpią emocje najodporniejszych widzów. Dziwność zdarzeń i postaci, miłość i śmierć, przyjaźń i samotność. Historia, która może poruszyć każdego z nas i pokazać, że z życia można czerpać garściami. A wreszcie wyrafinowane poczucie humoru – bo „dobry dowcip może posprzątać duszę”!

Mroczne perwersje codzienności (piątek, sobota 19:00)

Mroczne perwersje codzienności to znakomita współczesna komedia, której autorem jest Marco Antonio De La Parra, chilijski pisarz, dramaturg i scenarzysta. To jedna z najczęściej granych na świecie sztuk iberoamerykańskich. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, w tym angielski, grecki, turecki, francuski, portugalski, niemiecki, szwedzki, włoski i wiele innych. Ten tekst jest jak cebula, ma mnóstwo warstw, można rozpatrywać jego sens na wielu poziomach, pełno w nim ukrytych znaczeń i aluzji, które są zadziwiająco uniwersalne także w polskich warunkach. Całość przesycona jest humorem, często ocierającym się o absurd.

Teatr Nowy

Ziemia obiecana (piątek19:00, sobota 18:00)

„Ziemia obiecana to opowieść o tym, jak rodzi się potwór. O rodzącym się mieście, rodzącym się przemyśle i krwiożerczym kapitalizmie. O przemysłowych potentatach i ich niewolnikach, którzy całymi wsiami ciągnęli do miasta, za pracą i polepszeniem swojej sytuacji. Wbrew obiegowej opinii bohaterem powieści Reymonta nie jest trzech młodych wilczków, którzy chcą wystartować własny biznes. Bohaterem Ziemi obiecanej jest Łódź, rodzące się miasto wielkich fabryk, wielkich fortun, wielkich pałaców i wielkiej nędzy. Potwór, który składa obietnicę lepszego życia i który nie jest w stanie jej spełnić. Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka jest opowieścią o ostatnich chwilach tego świata. Na kartach powieści Reymonta, tak bezlitośnie portretującej „miasteczko Łódź”, wśród opisów nędzy i gniewu oderwanych od pługa chłopów, skąpanych we krwi fabrycznych maszyn, w pełnych arogancji monologach fabrykantów, da się słyszeć preludium „Łodzianki” z 1905 roku. Ziemia obiecana to spektakl o buncie, o niesprawiedliwości, która osiąga masę krytyczną i o świecie, który zaczyna trzeszczeć”.

Wszystko o kobietach (piątek, sobota 19:15)

Wszystko o kobietach pisał Miro Gavran, myśląc o scenie. Jego komedia należy do nurtu tych dobrze skrojonych, z napięciem godnym thrillera, dowcipnym dialogiem i postaciami bliskimi współczesności. Historia o piętnastu kobietach w różnym wieku to swoiste studium kobiecej natury, opisane męskim okiem i ręką. Najistotniejszym elementem sztuki chorwackiego dramatopisarza są emocje przekazywane w prosty, ale interesujący  sposób.

IMPRO ATAK! (sobota, 21:15)

IMPRO to ostatnimi czasy popularna zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale publiczność zebrana na widowni „rządzi”, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia.

Teatr muzyczny

Pamięci Bogusława Kaczyńskiego (piątek 18:30)

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na koncert poświęcony pamięci wielkiego miłośnika muzyki operowej i operetkowej, krytyka muzycznego, dziennikarza i publicysty, autora licznych programów telewizyjnych propagujących muzykę poważną. Wieczór wypełnią nie tylko arie, pieśni i układy baletowe, ale także wspomnienia o tym niezwykłym człowieku:  o jego młodości, czasu organizowania Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i dyrekcji Teatru Roma. Na scenie wystąpią między innymi Barbara Kubiak, Agnieszka Gabrysiak, Małgorzata Długosz, Rafał Bartmiński i Zbigniew Macias oraz chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncert poprowadzi Grażyna Torbicka.

Aj waj! Czyli historie z cynamonem (sobota 18:30, niedziela 18:00)

Aj waj! czyli historie z cynamonem to literacki cymes, pełen wysmakowanego humoru i pięknej, niepowtarzalnej muzyki. Ożywia zapomniany świat, który przez wiele wieków był nam, Polakom, tak bardzo bliski – świat kultury żydowskiej. Autor scenariusza i reżyser Rafał Kmita przedstawił go z delikatnością, ale i dowcipnie, zyskując uznanie znamienitego izraelskiego recenzenta Michaela Handelzaltsa (dziennik Haaretz), który napisał: Dobrą rzeczą jest to, że nikt nie śmieje się tu z Żydów, lecz z Żydami.

 

KINO

„Resident Evil: Ostatni rozdział”, reż. Paul W.S. Anderson – horror, akcja

Przed nami nowa, zamykająca serię odsłona popularnej sagi „Resident Evil”. To ostateczna rozgrywka Alice (Milla Jovovich) z groźnym koncernem Umbrella. Wydarzenia przedstawione w filmie odnoszą się bezpośrednio do koszmaru, jaki uczyniono ludzkości w „Resident Evil: Retrybucja”. Alice musi wrócić do źródła tego koszmaru – laboratorium The Hive w Raccoon City, gdzie Umbrella zwiera szyki, i stawić czoła tym, co przetrwali w walce o… przetrwanie ludzkości.

„Toni Erdmann”, reż. Maren Ade – komedia

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą, równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

„Amerykańska sielanka”, reż. Ewan McGregor – dramat

Seymour (Ewan McGregor) ma wszystko, co Ameryka lat 60-tych definiowała jako szczęście: piękną żonę Dawn (Jennifer Connelly), dobrą pracę, wymarzony dom na wsi i ukochaną córkę, Merry (Dakota Fanning). Dzień, w którym dowiaduje się, że jego jedyne dziecko jest zdolne do brutalnych ataków terroryzmu, będzie ostatnim dniem jego dotychczasowego życia. Czy amerykański sen o szczęściu, pokoju i dobrobycie był tylko marzeniem jednego pokolenia?

„Elle”, reż. Paul Verhoeven – thriller

Michèle wydaje się niezniszczalna. Jest twardą szefową znakomicie prosperującej firmy zajmującej się grami video. Z podobną bezwzględnością podchodzi do życia prywatnego i uczuciowego. Brutalny atak, którego we własnym domu staje się ofiarą, zmienia jej życie na zawsze. Kiedy w końcu odkrywa, kto jest sprawcą, oboje poddają się swoistej grze – perwersyjnej i przerażającej. A gra ta w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli.

A ponadto:

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, reż. Maria Sadowska – biograficzny, dramat

„Kłamstwo”, reż. Mick Jackson – biograficzny, dramat

„Kod M”, reż. Dennis Bots – familijny

„Ostatni smok świata”, reż. Depoyan Manuk – animacja, familijny, przygodowy

 

MIASTO

Wystawa // Otwarcie wystawy „Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972-1975” – Muzeum Sztuki w Łodzi ms1, Więckowskiego 36, piątek, 18:00
Wystawa kuratorowana przez Thierry’ego de Duve’a, Evelyn Kranes Kossak Profesor Historii Sztuki w Hunter College.
Organizowana przez Hunter College Art Galleries
wystawa będzie czynna do 23 kwietnia 2017 r.
Wystawa „Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975” prezentuje ważny, choć niedoceniany cykl w twórczości izraelskiego artysty. Jest również krytyczną analizą tego cyklu, nawiązującą do szerszego kontekstu artystyczno-historycznego, tj. do konceptualizmu i minimalizmu, które zdominowały światową sztukę końca lat 60. i 70. XX wieku. Prace na szkle Teveta są unikalne i doskonale wtapiają się w eksperymenty prowadzone w skali międzynarodowej przez większość postępowych artystów w tamtych czasach. Są radykalnie modernistyczne pod każdym względem: bezkompromisowe, eksperymentalne, poświęcone konwencji, w jakiej zostały stworzone.
Prace z tego cyklu składają się z nieoprawionego szkła, kawałków papieru, tektury i taśmy przyczepionej na wierzchu szklanej tafli lub pod nią. Wiszą na drucie lub szpagacie przymocowanym do metalowych klipsów umiejscowionych na brzegach szkła, często eksponując ten rudymentarny system zawieszania. Prace na szkle powstały z rysunków, które Tevet wykonał jako szkice do stworzenia równie radykalnych obiektów – nazywanych przez artystę rzeźbami, a które przypominały meble – i można je uważać za „przedmioty konkretne” Donalda Judda w wersji Arte Povera (sztuka uboga). Po pewnym czasie rysunki i ich szklane oprawy same w sobie stały się dziełami, które zyskały status odrębny w stosunku do innych prac tego artysty.

Wystawa // Nowy wspaniały świat – Galeria Manhattan, ul. Piotrkowska 118, piątek, 19:30
Punkt Odbioru Sztuki
Artyści: Agnieszka Chojnacka, Małgorzata Górska – Ogórek, Łukasz Ogórek, Wiktor Polak, Vonsechsundachtzig
Kuratorka: Magda Milewska
Wernisaż: 27.01.2017, godz. 19.30
Czas trwania wystawy: 27.01. – 24.02.2017
Nowy wspaniały świat – czy na pewno nowy i dlaczego od razu wspaniały?
Mamy swoje oczekiwania. Oczekiwania zmieniają się pod wpływem dojrzałości. Część z nich zanika, część się rodzi, wprost proporcjonalnie do naszego rozsądku. Wierzymy w świetlaną przyszłość, ale dla każdego z nas oznacza ona coś innego.
Świat ukazany przez Aldousa Huxley’a nazywany jest antyutopią, światem poukładanym, ale też ściśle kontrolowanym. W przeciwieństwie do utopi, w której panuje poczucie wiecznego szczęścia, antyutopia to pozorna radość, za jej fasadą kryje się terror i podporządkowanie się władzy.
Sensem świata wykreowanego przez Huxley’a stały się trzy słowa przewodnie: wspólność, identyczność i stabilność. Wzorcowi mieszkańcy republiki mieli więc dzielić się sobą z innymi, nie wyróżniać się wyglądem od reszty, a także nie odbiegać od normy w zachowywaniu, aby nie zagrozić równowadze swojego państwa. Te trzy z pozoru niewinnie brzmiące hasła doprowadziły do powstania samokontrolującej się machiny. Kiedy społeczność wykazuje skłonności do dyscypliny wewnętrznej, niepotrzebny jest żaden wódz, król czy władca, wszystkie inności zostają stłumione w zarodku.
Dobrze działającemu mechanizmowi niepostrzeżenie zaszkodzić może nawet jeden wadliwy trybik, tak jak książkowy „dziki” (John the Savage). Już sama jego obecność jest groźna, może zasiać wśród społeczności ziarno wątpliwości, wątpliwość łatwo może się przerodzić w bunt, jedynym wyjściem z sytuacji jest separacja wroga. Po pokonaniu zagrożenia wszystko wraca do normy, uzdrowiony system spokojnie rusza dalej.

Koncert // 27.01 – koncert Czadoman – Bajka Disco Club, Piotrkowska 90, piątek, 20:00
Superczłowiek, superbohater, Czadoman znów w Disco Bajka!
Będzie to bardzo sentymentalny koncert, ponieważ sam Czadoman występował na Wielkim Otwarciu BAJKA DISCO CLUB.

Koncert // Koncert Ich Troje Łódź – Scenografia, Zachodnia 81/83, sobota, 20:00
Po sukcesie koncertu Jubileuszowego w Polsacie, występie na Stadionie Narodowym w Warszawie – Ich Troje rusza w trasę koncertową po klubach, aby być jeszcze bliżej publiczności w ramach promocji najnowszego albumu Michała Wiśniewskiego „Nierdzewny” oraz „Remixed” Ich Troje.
Największe przeboje od „A Wszystko Bo Ciebie Kocham” przez „Powiedz” czy „Wypijmy Za To”, aż po najnowsze „Papierosy, Wóda, Sex” czy „Wab Milion Bab”.
Michał i Jacek w najlepszej formie okraszeni przez aksamitny damski wokal 🙂 Nie może Was zabraknąć !!!
Zapraszamy !

Koncert // Koncert Browaru w Łodzi – KEJA Pub, Kopernika 46, sobota, 20:00
Zapraszamy do Łodzi. W gościnnym Pubie Keja zagramy i wspólnie zaśpiewamy nasze piosenki od Leśniczówki do Jaworzyny… Klimatem, jak zawsze z Krainy Łagodności, ogrzejemy ten styczniowy wieczór. Mamy nadzieję,że spotkamy się 🙂
Rezerwacje i bilety ( 20 zł w przedsprzedaży, w dniu koncertu 25 zł ) w Keja Pub.

 

 

SPORT

 

PIŁKA NOŻNA

ŁÓDŹ

Widzew Łódź

Widzewiacy kontynuują przygotowania do rundy wiosennej, w której będą walczyć o awans do II ligi. Miejmy nadzieję, że z powodzeniem. Póki co, nie wiadomo, kiedy rozegrają swój pierwszy mecz na wiosnę. Możliwe, że odbędzie się to 10 marca, w piątek. Obecny trener łodzian, a w poprzedniej rundzie trener naszego najbliższego rywala w ligowej stawce – Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, proponował tamtejszym działaczom, by mecze u siebie rozgrywać właśnie w piątki. Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, ale mecz z pewnością zostanie rozegrany w dniach 10-12 marca. Tydzień później łodzianie meczem z Motorem Lubawa rozegrają swój pierwszy mecz na nowym stadionie przy alei Piłsudskiego.

Widzewiacy już od jakiegoś czasu są w pełnym rytmie treningowym. We wtorek nie mieli tradycyjnych zajęć z piłką. Piłkarze czterokrotnego Mistrza Polski skupili się na zbadaniu swojej wytrzymałości, szybkości i skoczności. Wczoraj piłkarze już dwukrotnie trenowali – pierwsze zajęcia miały charakter głównie fizyczny, drugie już odbyły się tylko z piłką, gdzie szlifowano elementy taktyczne. Drużyna trenowała w komplecie. Wyjątkiem był Patryk Strus, który z powodu przeziębienia zrezygnował z drugiego treningu – tego stricte piłkarskiego. Dziś piłkarzy również spotkały dwa treningi, z czego jeden na siłowni.

W ostatni wtorek piłkarze Widzewa poznali swojego rywala w Pucharze Polski na szczeblu wojewódzkim. Tym rywalem okazał się IV ligowy LKS Kwiatkowice. Jeśli łodzianie pokonają rywala, znajdą się w półfinale, od którego będą już tylko dwa kroki do centralnej części Pucharu Polski. Widzewiacy w półfinale zmierzą się ze zwycięzcą z pary Warta Sieradz – Pelikan Łowicz. Jeśli wygra Warta- mecz zostanie rozegrany w Sieradzu. Z kolei, jeśli zwycięsko z meczu wyjdzie drużyna z Łowicza, mecz zostanie rozegrany na stadionie Widzewa.

Tomas Chałas – zawodnik, którym w ostatnim czasie interesował się Widzew, będzie występował w drużynie z I ligi- MKS Kluczbork. Działacze dopięli już temat wypożyczenia Adama Radwańskiego z Wisły Płock. Do Widzewa przeniesie się również Patryk Baran. 17-letni lewy obrońca w ostatnim czasie występował w…Legii Warszawa. W zespole znalazło się również miejsce dla Dawida Kamińskiego, oraz Pawła Broniszewskiego. Wszystko wskazuje również na to, że w zespole na stałe zostanie już Marcin Nowak występujący w ostatnim czasie w Pelikanie Łowicz. Z całą piątką klub porozumiał się już w kwestii warunków finansowych. Niebawem Widzew oficjalnie ogłosi podpisanie umów oraz poinformuje o długości ich trwania. Możliwe, że do Widzewa przejdzie Piotr Okuniewicz, ale decyzja jeszcze nie zapadła.

WSZYSCY PO KARNETY!

 

ŁKS Łódź

Doniesienia dotyczące Łódzkiego Klubu Sportowego zaczniemy od pierwszego sobotniego spotkania z drużyną z Nowego Dworu Mazowieckiego. Łodzianie pierwszy mecz kontrolny przegrali na boisku przy ul. Minerskiej, ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki 2:4 (2:1). Oba gole dla ŁKS strzelił Jewhen Radionow. Warto zaznaczyć, że pierwszą połowę rozegrał pierwszy skład drużyny ŁKSu, a drugą połowę piłkarze rezerwowi oraz znajdujący się obecnie na testach.

I połowa: Kołba – Pyciak, Juraszek, Rozwandowicz, Rozmus – Kostyrka, Ignaczak, Kocot, Bryła, Kopka – Radionow.

II połowa: Kaźmierczak – Nowak, Cichowlas, Sobociński, Guzik – Sarafiński, Stryjewski, Golański, Gamrot, Szymański – Kowal.

Trener: Marcin Pyrdoł.

Wraz z początkiem obecnego tygodnia drużyna piłkarska ŁKSu rozpoczęła ostatni tydzień przygotowań przed wyjazdem na obóz przygotowawczy do Grodziska Wielkopolskiego. Większość zajęć ŁKSiacy mieli przewidzianych na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Minerskiej. Jeden trening zaplanowano również w centrum sportowym Vera Sport przy ul. Siewnej. W sobotę podopieczni trenera Marcina Pyrdoła wyjadą na wspomnainy zimowy obóz przygotowawczy, gdzie będą przebywać wraz z zespołem Centralnej Ligi Juniorów przez równy tydzień. W tym czasie biało-czerwono-biali rozegrają dwa mecze kontrolne: w środę, 1 lutego zmierzą się z Sokołem Kleczew (III liga), zaś w sobotę, 4 lutego na zakończenie pobytu podejmą Wartę Poznań (II liga).

24 stycznia na oficjalnie stronie ŁKSu Łódź pojawiła się informacja o nowym partnerze ŁKS. Jest nim firma ubezpieczeniowa KB Ubezpieczenia, której jednym ze współwłaścicieli jest Artur Kościuk, czyli wychowanek, piłkarz oraz osoba blisko związana z Łódzkim Klubem Sportowym.

 

 

SIATKÓWKA

ŁÓDŹ

Orlen Liga Kobiet:

ŁKS Commercecon Łódź – Polski Cukier Muszynianka Enea Muszyna, sobota, 18:00

Po bardzo trudnym spotkaniu przeciwko derbowym rywalką siatkarki ŁKS-u końcu trafią na nominalnie słabszego przeciwnika. Drużyna z Muszyny jest oczko niżej niż gospodynie jednak to o niczym nie przesądza. Zawodniczki z Łodzi są zmęczone po maratonie meczów z trudnymi przeciwnikami.

BKS Profi Credit Bielsko-Biała – Budowlani Łódź, sobota, 18:00

Budowlane po zwycięstwie w derbach Łodzi i rozgromieniu przeciwniczek 3:0 mogą spokojnie przygotowywać się do kolejnego spotkania. Tym razem pojadą do Bielska-Białej żeby zmierzyć się z ostatnią drużyną z tabeli. Zawodniczki BKS-u mają małe szanse żeby postawić się trzeciej drużynie OrlenLigi. Jeśli nie wydarzy się jakaś niespodzianka to kibice z Łodzi mogą być spokojni o wynik spotkania.

 

WOJEWÓDZTWO PlusLiga:

Asseco Resovia Rzeszów – PGE Skra Bełchatów, sobota, 14:45
Już w ten weekend kibice Plus Ligi obejrzą hit tej kolejki. Na przeciw siebie staną druga i trzecia drużyna ligi. Trudno jest tu wskazać faworyta spotkania. Rzeszowianie oprócz swojej dobrej gry będą maja w zanadrzu jeszcze swoich kibiców, którzy na pewno zrobią na hali kocioł. Natomiast siatkarze Skry pokazują co mecz, że są w doskonałej formie. Jednak mają obecnie mocno napięty grafik i nie wiadomo czy to wytrzymają. Po sobotnim meczu czeka ich kolejny bardzo trudny mecz już w środę. Wtedy to zmierzą się u siebie z ACH Volley Lublana w ramach Ligi Mistrzów. W poprzednim spotkaniu wygrali 3:1 więc u siebie na hali powinni mieć przewagę nad przeciwnikiem.

 

KOSZYKÓWKA

ŁÓDŹ

Tauron Basket Liga Kobiet:

TS Ostrovia Ostrów Wielkopolski – Cosinus Widzew Łódź, poniedziałek, 19:00

Miała być przerwa z powodu Pucharu Polski, ale Łodzianki awansem rozegrają mecz 22. kolejki w którym zagrają z drużyną z Ostrowa Wielkopolskiego. Mecz zapowiada się ciekawie, bo obie drużyny nie mają najlepszego sezonu i zajmują sąsiednie miejsca w dole tabeli. Pojedynek będzie więc ciekawy i zacięty, ponieważ obie drużyny będą chciały pokazać, że są lepsze od rywalek.

I Liga kobiet:

ŁKS SMS Łódź – AZS Politechnika Korona Kraków, sobota, 16:00

Po wygranych derbach regionu (mecz z UKS Aleksandrów zakończył się zwycięstwem Łodzianek 89:63) koszykarki ŁKS-u zagrają z liderkami z Krakowa. Mecz we własnej hali będzie dużo bardziej wymagający, gdyż Krakowianki nie odpuszczają w tym sezonie żadnego meczu i jedyne porażki jakich doznały to z drużynami z Poznania. Pora pokazać, że Łodzi również nie będą wspominały jako łatwego zwycięstwa, a być może nawet by nie chciały wspominać tego spotkania.

 

MISTRZOSTWA POLSKI U22:

Widzewianki w ćwierćfinale pokazały, że nie najlepiej spisujący się, bardzo młody skład z Basket Ligi jest wśród rówieśniczek o dwa poziomy lepszy. Pewne zwycięstwa z Polonią Warszawa (110:28) i z La Basket Piekary Śląskie (119:43) dały awans do półfinałów, które łódzka drużyna rozegra w Poznaniu. Rywalkami w walce o awans do finału będą: Enea AZS Poznań, Basket Zgorzelec oraz Wisła Can-Pack Kraków. Przypomnijmy że Łodzianki to srebrne medalistki z roku ubiegłego i w tym roku plan to co najmniej wyrównanie ubiegłorocznego sukcesu, a wspaniale byłoby wygrać.

Do półfinałów awansowały też koszykarki z Aleksandrowa Łódzkiego i zagrają w nich z Katarzynkami Toruń, Politechnika Gdańską oraz MKK Sokołowem Podlaskim.

 

WOJEWÓDZTWO

Tauron Basket Liga:

Polfarmex Kutno – Energa Czarni Słupsk, niedziela, 12:40

Polfarmex zmierzy się z drużyną z Pomorza. Obie ekipy w tym sezonie spisują się znacznie poniżej oczekiwań. Miała być walka o pierwszą ósemkę a tymczasem trwa walka w dolnych rejonach tabeli. Choć obie drużyny mają swoje wady i atuty ciężko wytypować faworyta, Kutnianie grają u siebie, Czarni jednak spisują się lepiej. Pojedynek może być wyrównany jeśli tylko nikt nie odpuści meczu.

I liga kobiet:

Pomarańczarnia MUKS Poznań – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, wtorek, 18:15

Ciężkie pojedynki drużyny z okolic Łodzi, dopiero co skończyły się derby a już czeka je wyjazd do Poznania na mecz z Pomarańczarnią, która w tabeli jest 3. Ciężko jest się nastrajać pozytywnie, ale w końcu jeśli walczyć to z najlepszymi. Już teraz czekamy na wieści z Poznania i oby była to jak najmilsza niespodziewana wiadomość.

SMS PZKosz II Łomianki – Grot Mobilis Pabianice,niedziela, 13:00

Koszykarki z Pabianic jadą do ostatniej drużyny w tabeli, ale nie można zlekceważyć nawet takiej drużyny i należy mecz wygrać, nie można tracić punktów ze słabszymi drużynami jeśli myśli się o walce o najwyższe pozycje.

 

 

PIŁKA RĘCZNA – PGNiG Superliga Kobiet:

MKS Selgros Lublin – MKS Piotrcovia, sobota, 18:00

Piotrkowianki w niezłym stylu wygrały ostatni mecz z Olimpią-Beskid Nowy Sącz (31:20) i odbiły się od dna tabeli, przerywając także fatalną passę pięciu kolejnych przegranych meczów w lidze. Czy tendencję wznoszącą uda się utrzymać? Liderki z Lublina na pewno tanio skóry nie sprzedadzą.

 

FUSTAL – Ekstraklasa

Po spokojnej wygranej w Wieliczce, Gatta Active Zduńska Wola teraz ma tydzień odpoczynku z powodu, że reprezentacja gra w Turnieju Czterech Państw (Polacy na turnieju zagrają z Finlandią 28 stycznia, Słowenią 29 stycznia i Bośnią i Hercegowiną 31 stycznia) Kolejny mecz ligowy w pierwszy weekend lutego.

 

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company