Łódź

Weterani Armii Krajowej czekają na pomnik!

Żołnierze Armii Krajowej należący do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódź chcą, aby w naszym mieście powstał pomnik upamiętniający ich bohaterską walkę w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej. W zbiórkę pieniędzy zamierzają włączyć się działacze Łódzkiego Okręgu Młodzieży Wszechpolskiej.

Kombatanci, na czele z majorem Tadeuszem Bratkiem i podpułkownikiem Tadeuszem Barańskim, już od roku starają się o to, aby pomnik powstał jak najszybciej. Na Politechnice Łódzkiej zorganizowano nawet konkurs na jego projekt. Wygrała go absolwentka architektury, Wiktoria Leszczyńska. Zgodnie z jej koncepcją pomnik składałby się z trzech granitowych brył. Zdobiłyby go cytaty Cypriana Kamila Norwida i Józefa Wybickiego, żelazna rzeźba przedstawiająca orła wzbijającego się do lotu oraz znak Polski Walczącej.

Niestety, choć władze miasta pozytywnie ustosunkowały się do pomysłu kombatantów, póki co nadal nie wiadomo, gdzie może powstać pomnik oraz kto za niego zapłaci. Weterani liczą na to, że ich inicjatywa zostanie wreszcie zrealizowana, a Rada Miejska uchwali i sfinalizuje powstanie pomnik. Pierwsze decyzje w tej sprawie powinny zostać podjęte już w styczniu.

Foto: dzienniklodzki.pl

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.

Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers