Województwo

Wołyń – ludobójstwo straszliwe i nieosądzone

10 lipca w parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej i bł. Anastazego Pankiewicza odbyły się obchody 73. rocznicy ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Honorowym gościem obchodów był weteran 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK por. Tadeusz Łobanowski

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą o godzinie 10:00, sprawowaną w intencji ofiar. Po Mszy – parę minut po godzinie 11:00 – w sali przy kościele odbył się wykład dr Lucyny Kulińskiej, badaczki ukraińskiego ludobójstwa, pracownika naukowego krakowskiej AGH. – 11 lipca to dla Polaków był koniec złudzeń, że ich ukraińscy sąsiedzi nie mają wobec nich złych zamiarów. Mordowano każdego, od niemowlęcia, do starca. Ginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

Dr Kulińska w swoim wykładzie przedstawiła ogólny zarys działań Ukraińców z OUN-UPA, przebieg akcji mordowania Polaków, a także obecną sytuacją, związaną z trudnościami z badaniami nad zbrodniami ukraińskimi oraz ich upamiętnianiem w Polsce, zwłaszcza w kontekście niedawnego nieprzyjęcia przez Sejm ustawy ws. uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Tematy te były również pogłębiane w trakcie ożywionej rundy pytań z sali.

kk1

KK fot. JW

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company