Historia i Kultura Województwo

„Wołyń” powstaje w Skierniewicach

W Skierniewicach powstają zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”. Znany polski reżyser, twórca takich filmów jak „Wesele” czy „Pod Mocnym Aniołem”, podjął temat jak dotąd nieporuszany w rodzimej kinematografii.

Film opowiada o tragicznych losach Polaków, którzy decyzją Stalina zostali wypędzeni do Kazachstanu, oraz o „rzezi wołyńskiej” – okrutnym ludobójstwie dokonanym na Polakach przez bandy ukraińskich bojowników z OUN/UPA. Sam pomysł na scenariusz ściągnął na reżysera falę krytyki. Strona ukraińska, a także polskie media i politycy zarzucają twórcom filmu, jakoby jego powstanie miało sprzyjać wyłącznie interesom Rosji. Jednak Wojciech Smarzowski odpowiada jasno – Jestem Polakiem i robię film z polskiej perspektywy. Pada również zarzut, że teraz, z uwagi na wydarzenia na Ukrainie, nie jest to dobry moment na kręcenie tego typu filmów – A co to znaczy właśnie teraz? Nigdy nie było dobrego czasu, żeby ten film nakręcić, ani za komuny, ani po 1989 roku – odpowiada reżyser.

W skierniewickiej parowozowni powstają sceny przymusowej wywózki Polaków w 1940 roku. W filmie bierze udział ok. 100 statystów ze Skierniewic i okolic. Kinowe projekcje filmu są planowane na drugą połowę 2016 roku.

źródło: Newsweek

K.P

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company