Historia i Kultura Łódź

Wszechpolacy w dzień swojego patrona

Z okazji dnia św. Maksymiliana Marii Kolbego, który przypada w rocznicę śmierci franciszkanina, 14 sierpnia, działacze Młodzieży Wszechpolskiej przygotowali i rozwiesili plakaty z wizerunkiem świętego oraz motto „Wierzyć – to oświetlać to, co ukryte”.

Św. Maksymilian Maria Kolbe (właśc. Rajmund Kolbe) zginął jako męczennik obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie dobrowolnie oddał życie w zamian za jednego ze współwięźniów. Franciszkanin. Beatyfikowany w 1971r., kanonizowany w 1982r. Z jego inicjatywy w Niepokalanowie powstał franciszkański klasztor, będący najliczniejszym na świecie. Założyciel Rycerstwa Niepokalanej, a także miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” oraz Radia Niepokalanów.

Pochodził ze Zduńskiej Woli, jeszcze w dzieciństwie wraz z rodziną przeniósł się do Łodzi, a następnie do Pabianic. Św. Maksymilian był doktorem filozofii na uniwersytecie Gregorianum oraz teologii na Wydziale Teologicznym Ojców Franciszkanów „Seraphicum”. Prowadził międzynarodową działalność misyjną (w Japonii w l. 1931-1935).

W czasie okupacji niemieckiej działalność klasztoru, którego gwardianem był św. Maksymilian, została zawieszona, a około 40 zakonników zostało aresztowanych. Po wyjściu na wolność, franciszkanie pomagali miejscowej ludności przetrwać trudy wojny. Powtórne aresztowanie zakonnika miało miejsce 17 lutego 1941r., gdzie był osadzony i przesłuchiwany na Pawiaku. Po trzech miesiącach trafił do Auschwitz, gdzie poza obowiązkową pracą przy wyrębie drzew i znoszeniu gałęzi, pełnił potajemną posługę kapłańską dla współwięźniów (udzielanie sakramentu pokuty, odprawianie Mszy świętych).

W wyniku ucieczki jednego z więźniów, Niemcy zdziesiątkowali blok, w którym przebywał o. Kolbe. Dowiedziawszy się, że jeden z wytypowanych współwięźniów – Franciszek Gajowniczek – osieroci rodzinę, zaproponował SS-manom, żeby to on znalazł się wśród zesłanych do celi śmierci głodowej zamiast Gajowniczka.

Św. Maksymilian dodawał otuchy współwięźniom oraz przygotowywał ich na nadchodzącą śmierć. Zmarł 14 sierpnia 1941r. dobity zastrzykiem trucizny. Ciało św. Maksymiliana spalono w obozowym krematorium.

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers