Historia i Kultura

„Wyklęty” wykluczony z festiwalu debiutów ze względów politycznych

Film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego nie znajdzie się na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Dramat wojenny przedstawiający wojenne losy Żołnierzy Wyklętych został odrzucony już na etapie preselekcji.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” to jeden z największych w Polsce festiwali skupiony na filmowych debiutach. Jurorzy jak co roku mają ocenić dzieła debiutantów i nagrodzić najlepsze z nich. W festiwalu chcieli wziąć udział również twórcy filmu „Wyklęty”, ale jak się okazało – nie przeszli etapu preselekcji.

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że nie podano powodu, dlaczego film Łęckiego został odrzucony. Twórcy domyślają się jednak, że to nie względy artystyczne zdecydowały o odrzu­ce­niu filmu, tylko polityczne. Dyrektorem programowym, a zarazem osobą odpowiedzialną za selekcję filmów na festiwalu jest bowiem Janusz Kijowski, prywatnie stryj lidera KOD-u Mateusza Kijowskiego. Jest on również synem Józefa Kijowskiego, który po wojnie jako oficer Ludowego Wojska Polskiego brał udział w walkach z Żołnierzami Wyklętymi.

Źródło: wmeritum.pl/niezależna.pl

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company