Publicystyka

Wywiad z Kamilem Klimczakiem

Z Kamilem Klimczakiem, kandydatem Wspólnoty Prawicy – Nasz Powiat Zgierski do Rady Powiatu Zgierskiego, działaczem Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, liderem Narodowego Zgierza rozmawia Hubert Kowalski.

Mimo swojego młodego wieku dosyć prężnie prowadzisz działalność narodową w Zgierzu. Mógłbyś krótko przybliżyć czytelnikom portalu Narodowa Łódź historię swojej działalności?

Moja działalność zaczęła się pod koniec 2012 roku, gdy zacząłem staż kandydacki w Młodzieży Wszechpolskiej. Do mojego zaangażowania, oprócz tradycji rodzinnych, przyczyniły się głośne Marsze Niepodległości oraz szereg innych działań narodowców. Po paru miesiącach udało się rozkręcić działalność w moim rodzinnym Zgierzu, otwierając dwie organizacje: Narodowy Zgierz, skupiający działaczy MW i ONR oraz Klub imienia Romana Dmowskiego, skupiający osoby w średnim i starszym wieku. Naszymi pierwszymi działaniami była akcja walentynkowa „Kocham Polskę” oraz spotkanie z profesorem Janem Żarynem, później oczywiście dalej rozwijaliśmy działalność.

W ostatnim czasie zrobiło się o Tobie dosyć głośno. Pojawiły się oskarżenia wobec Ciebie związane z osobą lidera Młodych Socjalistów w Zgierzu. Co się wydarzyło?

Na początku września grupa niezidentyfikowanych osób wrzuciła dwie race do ogrodu Mateusza Mirysa, sekretarza krajowego Młodych Socjalistów. Jest to osoba mi znana, niestety od złej strony, która kilkukrotnie próbowała zablokować organizowane przez Klub imienia Romana Dmowskiego spotkania. Oczywiście rozpętała się nagonka, o akcję oskarżono „nacjonalistyczną bojówkę”, którą, według enuncjacji zamieszczonych w internecie miałem dowodzić. W sprawę zaangażowała się nawet „Gazeta Wyborcza” – notabene, jako jedyna poprosiła mnie o komentarz, zostałem też przesłuchany przez policję. Oskarżenia te są całkowicie absurdalne, gdyż nie stosujemy takich metod działania. Wygląda to na celowo ukartowaną rozgrywkę, mającą skompromitować całe środowisko narodowe w Zgierzu przed zbliżającymi się wyborami.

Mógłbyś przybliżyć naszym czytelnikom ideę utworzenia Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnota Prawicy – Nasz Powiat Zgierski?

Komitet Wspólnota Prawicy powstał we wrześniu br. w związku z listopadowymi wyborami samorządowymi i skupia wiele środowisk, wiodącymi są: zgierski Ruch Narodowy, Solidarna Polska oraz Wspólnota Samorządowa „Nasz Powiat Zgierski”. Komitet wystawił listy wyborcze do Rady Powiatu Zgierskiego, na listach tych znalazły się osoby z szeroko rozumianej prawicy. Celem komitetu jest wprowadzenie swojej reprezentacji do Rady Powiatu jako przeciwwagi dla dwóch wiodących sił politycznych czyli PO i PiS oraz ich „obrotowego” sojusznika czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Dlaczego kandydujesz właśnie do Rady Powiatu? Jakie są Twoje główne cele dla Zgierza i okolic?

Szczebel powiatowy jest szczególnie ważnym stopniem samorządu terytorialnego w Polsce, dodajmy stopniem, który się nie za bardzo „udał” podczas przeprowadzonej reformy podziału terytorialnego. Większość powiatów jest zbyt mała, aby sprostać finansowo postawionym przed nimi zadaniom. Powiat zgierski należy do grupy tych bardziej udanych powiatów, jednakże przez ostatnie cztery lata upolitycznienie i opieszałość organów samorządowych sięgnęła zenitu. Starostwo współpracuje tylko z gminami, gdzie rządzi Platforma Obywatelska lub przychylne jej osoby, a pomimo wspólnoty interesów partyjnych z władzami centralnymi brak jest jakiegokolwiek lobbingu na rzecz tak ważnych spraw jak obwodnica Zgierza czy zwiększenie  ilości karetek w powiecie. Ponadto „zarzyna się” tętniący życiem i wieloma grupami artystycznymi Młodzieżowy Dom Kultury. Postulatem Ruchu Narodowego na szczeblu wojewódzkim i powiatowym jest też jak najszybsza modernizacja infrastruktury na linii tramwajowej nr 46 Łódź – Zgierz – Ozorków.

W samym Zgierzu jest wiele osób, które bardzo chwalą Twoją działalność, ale znajdują się też środowiska bardzo nieprzychylne Twoim działaniom. Kim są Twoi przeciwnicy? Dlaczego mają takie podejście?

O Mateuszu Mirysie już mówiłem. Środowisko radykalnie lewicowe z Mirysem na czele próbowało blokować organizowane przez nas wykłady, były uderzające w narodowców akcje plakatowe. Teraz głównym orężem w walce z „antysemitami, faszystami i szowinistami”, jak określa się narodowców, stał się projekt „Zgierz Otwarty”, w ramach którego mają być np. wprowadzone do szkół genderowe bajki. Skąd takie podejście, trudno mi określić, najwyraźniej jest to efekt ogólnopolskiej histerii „antyfaszystowskiej”. Na całe szczęście wrogo nastawionych jest zaledwie kilka osób o poglądach skrajnie lewicowych, co znamienne, środowiska „starej lewicy” zachowują się wobec nas całkiem poprawnie.

Jak wygląda obecnie ogólna działalność całego środowiska narodowego w Zgierzu? Co uznajesz za największy sukces zgierskich narodowców w ostatnich latach?

W ostatnich miesiącach nastąpił poważny wzrost liczebności naszego środowiska, obecnie w samym Zgierzu jest to prawie 20 osób, a przypomnieć należy, że na starcie było nas zaledwie pięciu. Przez ostatnie 2 lata przeprowadziliśmy w Zgierzu szereg akcji patriotycznych, społecznych i politycznych, praktycznie nie było miesiąca, żebyśmy czegoś nie organizowali – wykłady, obchody, zbiórki dla Polaków na Kresach, ale też np. zbieraliśmy podpisy na rzecz likwidacji Straży Miejskiej w Zgierzu. Gościliśmy wiele znanych osobistości, a największe spotkania przyciągały ponad 100 osób.

Jakie plany na przyszłość?

Dalszy rozwój, swój i środowiska. 16 listopada przekonamy się, jakie efekty dała nasza wytężona praca. Po wyborach samorządowych przyjdzie czas na dalszy rozwój struktur Ruchu Narodowego w Zgierzu i okolicach, nie zapominając też oczywiście o działalności społecznej. W przyszłym roku też odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne, co oczywiście będzie się wiązało z ogromem pracy. „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” jak mówi Ewangelia, ale uważam, że tak jak w przeszłości braki finansowe i ludzkie uzupełnimy naszym zapałem i nowatorskim podejściem do sprawy.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

 

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers