Historia i Kultura

Zaćmienie Słońca w Polsce

Dziś między 9:40 a 11:00 warto patrzeć w niebo, bo najbliższe takie zjawisko czeka nas dopiero 12 sierpnia 2026 roku.

Całkowite zaćmienie Słońca, które będzie miało miejsce dzisiaj, będzie widoczne nad północą częścią Oceanu Atlantyckiego, na Morzu Norweskim i Morzu Arktycznym. W Polsce zaobserwujemy zasłonięcie około 70-80% tarczy Słońca. To dość rzadkie wydarzenie polega na zasłonięciu części tarczy Słońca przez tarczę Księżyca.

• Początek zjawiska to od około 9:40 dla miast położonych najbardziej na zachód Polski do 9:50 dla miast na wchodzie naszego kraju.
• Podobnie, maksymalne przysłonięcie tarczy słonecznej będzie można zaobserwować od 10:50 na zachodzie i od 11:00 na wchodzie.
• Zaćmienie potrwa do godziny 12:00.

Jest to najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Europie (kolejne nastąpi 12 sierpnia 2026). 20 marca jest dniem równonocy wiosennej, zatem zaćmienie nastąpi w dniu, gdy Słońce po raz pierwszy pojawi się tam od 6 miesięcy.

Pamiętajmy, by NIGDY nie patrzeć na Słońce gołym okiem. Do obserwacji można użyć światła odbitego Słońca (np. w szybie czy masce samochodowej). Podobna jest tzw. metoda projekcyjna – skupiamy światło słońca z instrumentu optycznego (teleskopu) uzyskując obraz na powierzchni np. papieru. do obserwacji Słońca nadaje sie folia Baader o współczynniku ND5 albo szkiełko spawalnicze DIN 10 – DIN 12.

Maria Piekutowska 

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company