Łódź Województwo

1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych w województwie łódzkim

Wyklci.4 2014Od czwartku, dzięki Porozumieniu Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego, trwają obchody pod nazwą 5 Dni Niezłomnych w Łodzi. Wczoraj miała miejsce rocznica, z którą związane są wszystkie wydarzenia: Dzień Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 1963 zginął ostatni Niezłomny: Józef Franczak ps. „Lalek”.

Łódź

O godz. 12.00 1 marca rozpoczęło się Spotkanie Pamięci pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta. Po odczytaniu apelu poległych kwiaty złożyły liczne delegacje m.in. Porozumienie Środowisk Patriotycznych, Ruch Narodowy, Solidarni 2010, łódzcy kibice oraz XXV LO. Warto podkreślić sukces Porozumienia Środowisk Patriotycznych, któremu z roku na rok udaje się zgromadzić na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych więcej osób. Spotkanie zakończyły słowa podkreślające potrzebę jedności w narodzie polskim w dążeniu do zachowania niepodległości. Na spotkaniu przemawiali: ppor. Kazimierz Skibicki Wiceprezes Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Jan Małolepszy ze Związku Młodocianych Więźniów PolitycznychJaworzniacy.

Przez cały dzień na rynku Manufaktury można było odwiedzić wystawę tematyczną „Namiot Wyklętych”. Na zakończenie dnia o godz. 18.00 w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich zaprezentowano – wraz z komentarzem historycznym – film p.t. „Kwatera Ł” o pracach archeologicznych na Łączce, gdzie odnaleziono ciała zamordowanych żołnierzy m.in. Stanisław Abramowski ps. „Bury”, „Partyzancik”, Bolesław Budelewski ps. „Pług”, Stanisław Kasznica ps. „Maszkowski”, „Przepona”, „Wąsal” i Tadeusz Pelak ps. „Junak” . Spodziewane jest zidentyfikowanie ciał najbardziej znanych bohaterów wyklętych. Więcej informacji na stronie:www.zolnierzewykleci.pl/?tag=laczka

Wyklci.5 2014Aleksandrów Łódzki

1 marca o godz. 16:00 w parafii pod wezwaniem Świętych Archaniołów Rafała i Michała obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęła projekcja filmu „Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza” oraz spotkanie z reżyserem Piotrem Zarębskim.

Po Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych odbył się wykład dr(a) hab. Janusza Wróbla z łódzkiego oddziału IPN, dotyczący lokalnie działających oddziałów partyzantki antykomunistycznej. W spotkaniach i uroczystościach wziął udział lokalny oddział Obozu Narodowo-Radykalnego, wraz z delegacją Brygady Łódzkiej ONR.

Zgierz

Zgierskie obchody trwały już od 27 lutego. W czwartek odbył się wykład Tadeusza M. Płużańskiego o wspomnianej Łączce, w piątek reżyser Piotr Zarębski odtworzył emocjonujący film o Rafale Gan-Ganowiczu. 1 marca zgierskie obchody zakończono Mszą Świętą w intencji Niezłomnych w kościele farnym pw. św. Katarzyny. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami!

www.rnzgierz.blogspot.com/2014/02/oprawcy-i-aczka-spotkanie-z-tadeuszem-m.html

www.rnzgierz.blogspot.com/2014/02/rafa-gan-ganowicz-zonierz-wyklety-na.html

www.rnzgierz.blogspot.com/2014/03/msza-swieta-za-zonierzy-wykletych.html

Zduńska Wola

Dnia 1 marca odbyły się w Zduńskiej Woli uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” skupiający rożne środowiska patriotyczne (w tym Młodzież Wszechpolską). Wszystko zaczęło się od Mszy Św. celebrowanej przez ks. dr Dariusza Kalińskiego, który w kazaniu przypomniał o polskich bohaterach, którzy powinni być przykładem dla współczesnych Polaków. Po Mszy odbyło się poświęcenie figury Michała Archanioła i przejście z nowym banerem o treści „Armio Wyklęta Zduńska Wola o was pamięta” pod pobliski pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie odśpiewano hymn, złożono kwiaty, a płomienne przemówienie wygłosił kolega Szymon Wiśniewski ze zduńskowolskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Całe uroczystości odbyły się w pięknych okolicznościach, nocą przy świetle świec i pochodni, które przynieśli ze sobą mieszkańcy miasta.

Oprócz tego już od czwartku wolontariusze z ramienia Porozumienia Środowisk Patriotycznych, w tym działacze Ruchu Narodowego całego województwa łódzkiego, prowadzili prelekcje nt. Żołnierzy Wyklętych w szkołach w Łodzi, w Zgierzu i Pabianicach. Młodzież wykazała duże zainteresowanie, ale przede wszystkim zdziwienie tematem, co pokazuje, jak wiele pracy jeszcze potrzeba, by przywrócić pamięć o Wyklętych. Prelekcje odbędą się również w poniedziałek.

2 marca o godz. 12.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w Archikatedrze Łódzkie, celebrowana przez bp. Adama Lepę.

W poniedziałek 3 marca będzie można wysłuchać wykładu ks. Stanisława Małkowskiego oraz red. Wojciecha Smulińskiego w ramach spotkania organizowanego przez Księgarnię Wojskową im. Grota-Roweckiego. Czas: godz. 18.00. Miejsce: Łódź, biurowiec PKP, ul. Tuwima 28 I p.

Serdecznie zapraszamy.

CWP!

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio