Historia i Kultura

Grzegorz Braun o cywilizacji śmierci

13 lutego 2014 r. w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich odbyła się projekcja filmu „Eugenika – w imię postępu” oraz spotkanie z reżyserem Grzegorzem Braunem. Rozpoczęta dyskusja szybko odbiegła od głównego tematu cywilizacji śmierci, dotykając jej przyczyn.

Braun2Poruszane w filmie zagadnienia eutanazji i aborcji w prostej linii wywodzą się z przedwojennych idei eugeniki. Ówcześni naukowcy dopuszczali się na ludzi biednych, chorych i niepełnosprawnych umysłowo dosłownie hodowli. Dziś te same budynki oraz ośrodki eugeniczne służą klinikom genetycznym. Wśród głównych zwolenników eugeniki znalazła Margaret Sanger – czołowa feministka amerykańska, założycielka Planned Parenthood, rasistka. W USA stosowano wówczas dla ludzi „gorszych” segregację, przymusową sterylizację, aborcję oraz eutanazję. Teorie eugeniczne amerykańskich naukowców zainspirowały Adolfa Hitlera, który utrzymywał z nimi przyjazne stosunki, do masowej eksterminacji ludności w Europie. Wbrew temu, co mówi współczesna propaganda, eugenika była rzeczywiście nauką.

Szokujący film był przyczynkiem do rozmowy na temat zjawiska Rewolucji i konieczności oparcia się jej przez Kontrrewolucję. Grzegorz Braun wskazał, że przez demokrację możliwe się stałe zaprowadzenie w społeczeństwie najbardziej demonicznych praw. Ponieważ wydarzenie odbyło się pod szyldem środowisk narodowych, myśli uczestników skoncentrowały się szczególnie na problemach Polski. Twórca filmu wyraził zdumienie, jak w ciągu 4 lat od powstania filmu problem aborcji i in vitro w Polsce pogorszył się dużo szybciej niż się spodziewano. Można powiedzieć, że Rewolucja już nie „postępuje”, ale „galopuje”.

Organizatorem projekcji była Krucjata Młodych przy współpracy z Klubem czasopisma Polonia Christiana, Instytutem im. Ks. Piotra Skargi oraz Narodową Łodzią. Na początku i na końcu spotkanie nie zabrakło modlitwy.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company