Łódź

80. rocznica powstania ONR

26 kwietnia w Łodzi odbyły się oficjalne obchody 80. rocznicy utworzenia Obozu Narodowo-Radykalnego, w których uczestniczyli jego członkowie i sympatycy z całej Polski.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Turniejem Piłkarskim Obozu Narodowo-Radykalnego im. Zygmunta Dziarmagi. Wystartowało w nim 8 drużyn z całej Polski. Pierwsze miejsce wywalczył zespół ONR Pabianice, drugi był Narodowy Wałbrzych, a trzeci ONR Górny Śląsk. Po wręczeniu nagród udano się na Kongres ONR. Brało w nim udział ok. 360 osób. Po odśpiewaniu Hymnu Polski głos zabrał kol. Tomasz Dorosz – koordynator Brygady Zachodniopomorskiej ONR, który w swoim wystąpieniu przybliżył zgromadzonym historię organizacji. Kolejnym z prelegentów była pani dr Marta Cywińska, która podkreśliła szczególną rolę kobiet w organizacjach narodowych. Następnie o reaktywacji Obozu na przełomie XX i XXI w. opowiadał kol. Artur Zienkiewicz – Honorowy Kierownik Główny ONR. Natomiast o aktualności myśli narodowo-radykalnej mówił zebranym Rzecznik Prasowy ONR – Witold Stefanowicz. Po nim przemawiał również Alessio Constantini – delegat Forza Nuova z Włoch oraz kol. Karol Skorek – organizator akcji „Swój do swego po swoje”. Na koniec przeczytano list Manuela Candueli – prezesa hiszpańskiego Democracia Nacional. Kongres zamknęło przemówienie Kierownika Głównego ONR – Aleksandra Krejckanta.

rocznicaonr1Kolejnym z punktów obchodów był marsz rocznicowy, który przebiegał ulicami Łodzi. Rozpoczął się od zgromadzenia na pl. Wolności, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie mimo ulewnego deszczu stawiło się ponad 500 osób. Przed rozpoczęciem pochodu bardzo podniosłe przemówienie wygłosił gość honorowy i wielki przyjaciel ONR, pan kpt. Stanisław Turski ps. „Czarnocki” – żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Po nim głos zabrali kol. Adam Małecki – wiceprezes Młodzieży Wszechpolskiej oraz kol. Maciej Migus i ponownie kol. Witold Stefanowicz. Po uformowaniu kolumny marszowej, pochód ruszył w kierunku Kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Marii Małgorzaty Alacoque, by w przeddzień kanonizacji wielkiego Polaka Jana Pawła II złożyć uroczyście kwiaty pod jego pomnikiem. Gdy marsz doszedł do Placu Pamięci Narodowej, głos zabrała kol. Justyna Helcyk – koordynator Brygady Dolnośląskiej ONR. Następnie w imieniu Brygady Łódzkiej ONR, organizatorów sobotnich obchodów, podziękował wszystkim za przybycie kol. Przemysław Kicowski oraz Kierownik Główny ONR – Aleksander Krejckant, który część oficjalną zakończył słowami:

Jesteśmy młodzi, pełni zapału i woli działania. Dopiero z upływem czasu zdobędziemy doświadczenie i umiejętności, które pozwolą nam w sposób merytoryczny zaoferować Polsce alternatywę dla polityki „ciepłej wody w kranie”. Alternatywę na miarę dziedzictwa naszych ideowych przodków. Na drodze, którą obraliśmy czeka na nas jeszcze dużo trudności i zagrożeń, ale po każdym ataku, po każdej próbie kompromitacji naszej pracy, wracamy silniejsi. Bo ONR to nie tylko ludzie, ONR to przede wszystkim idea, a idee są wieczne!

Potem uroczyście odśpiewano Hymn Młodych i zaprezentowano pokaz sztucznych ogni.

Po marszu odbył się rocznicowy koncert muzyki tożsamościowej, na którym zagrali GAN, Obłęd oraz Ptaku&Basti.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy w nasze szeregi. Jutro będzie nasze!

Czołem Wielkiej Polsce!

Fot.: facebook.com/BrygadaGornoslaskaONR/ 

Źr.: wmeritum.pl

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałem filmowym poświęconym obchodom rocznicy autorstwa telewizji eMisjaTv !

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company