Łódź

9 zł za parkowanie w Łodzi?

Według nowego pomysłu Ministerstwa Rozwoju miasta liczące powyżej 200 tys. mieszkańców będą mogły podnieść opłatę za pierwszą godzinę parkowania w centrum z 3 do 9 zł, pobieraną także w weekendy i święta. Czy na taką zmianę zdecydują się włodarze naszego miasta?

Podwyżka ma być sposobem na rozprawienie się ze zbyt dużą ilością aut i smogu w największych polskich miastach. Trzykrotna podwyżka opłaty za parkowanie może rzeczywiście skutecznie zniechęcić do korzystania z auta. Czy jest to jednak cena adekwatna do warunków, w jakich przychodzi parkować łodzianom? Opłaty za parkowanie w centrum Łodzi względem zarobków są na poziomie cen Europy Zachodniej. Jednak na zachodzie za te same pieniądze zmotoryzowani dostają parkowanie pod dachem, monitoring i dostęp do toalety. Ten sposób nie sprawdzi się zresztą prawdopodobnie w naszym mieście, bo trudno się spodziewać, żeby właściciele aut płacili miastu 9 zł, zamiast skorzystać z jednego z licznych „dziadoparkingów”, gdzie za godzinę parkowania płaci się złotówkę.

Zadecydować o zmianie mają samorządy. Póki co władze Łodzi deklarują, że miasto nie planuje żadnych podwyżek, czas jednak pokaże czy pokusa sięgnięcia do kieszeni łódzkich kierowców nie okaże się zbyt duża.

JS

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers