Publicystyka

„A kto chce być wolnym i prawe ma serce” – relacja z marszu STOP447 w Warszawie

Wczoraj, 11 maja, w Warszawie odbył się marsz STOP447, organizowany przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości. W marszu uczestniczyło około 20 000 osób, które protestowały przeciw roszczeniom żydowskim.Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00 przed kancelarią premiera. Zanim wystartował, wygłoszone zostały przemówienia m.in. przez Roberta Bąkiewicza, Leszka Żebrowskiego, lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka oraz posła Kukiz’15 Tomasza Rzymkowskiego, który potem został oficjalnie zaproszony do koła poselskiego Konfederacji. Byli obecni również przedstawiciele Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Zabrakło natomiast polityków PiSu, Koalicji Europejskiej i reszty Kukiz’15 pomimo że wysłano zaproszenie do wszystkich parlamentarzystów. Zebrany tłum wyraził poparcie dla Polonii, protestującej przeciw ustawie 447 za granicą, skandując „jeden naród ponad granicami”. Natomiast w stosunku do polityki rządu prowadzonej na kolanach wobec USA i Izraela wykrzykiwano hasła takie jak „hańba”, „judasze”.

Podczas przemarszu pod ambasadę Stanów Zjednoczonych uczestnicy skandowali hasła takie jak „nie dla roszczeń”, „tu jest Polska, a nie Polin”, „Bóg, Honor i Ojczyzna” czy też „polska racja – konfederacja”.

Po dotarciu do celu marszu, czyli pod ambasadę USA, wygłoszono kolejne przemówienia. Przemawiali m.in. przedstawiciele Konfederacji tacy jak Janusz Korwin-Mikke, Robert Winnicki i Grzegorz Braun. Bardzo dobre przemówienie wygłosił też Mateusz Marzoch z Młodzieży Wszechpolskiej. Pod ambasadą uczestnicy marszu skandowali takie hasła jak „stop JUST act” i wcześniej wykrzykiwane „nie dla roszczeń”.Na koniec przemówienie wygłosił prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz, który ogłosił powołanie Roty Marszu Niepodległości – inicjatywy, która, jeśli rząd nie wprowadzi na najbliższym posiedzeniu ustawy anty-447, wesprze Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej w zebraniu 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy przeciw 447. Oprócz tego odczytano także list do ambasador USA, Georgette Mosbacher. Na koniec uczestniczy manifestacji odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Rotę.

Pomimo że tak wielu Polaków zjednoczyło się ponad podziałami, media głównego nurtu próbują ten marsz przemilczeć, mówiąc o nim albo bardzo mało, albo wcale. Niemniej jednak coraz więcej Polaków wybudza się ze snu i dostrzega prawdę.

Bartosz Florek

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company